Úvod > Aktuality > Historickým městem roku se staly jihočeské Slavonice
Památky

Historickým městem roku se staly jihočeské Slavonice

  • Vydáno18. dubna 2018
Historickým městem roku 2017 se staly Slavonice. Za sebou nechaly třináct soupeřů včetně velkých měst: Hradce Králové, Karlových Varů, Klatov či Kolína. Víte, jak soutěž vznikla, kdo ji pořádá a co kromě titulu vítěz získá? A znáte vítěze minulých ročníků?
Perla západomoravské renesance, malá Telč nebo renesanční pohádka na pomezí Čech, Moravy a Rakouska, to jsou Slavonice. Město proslavily překrásné měšťanské renesanční domy s bohatě zdobenými štíty a psaníčkovými nebo figurálními sgrafity, lemující náměstí i přilehlé ulice. V roce 2016 byly ve Slavonicích slavnostně zahájeny Dny evropského dědictví, dokladem o kvalitě obnovy historických skvostů jsou i dva tituly Památka roku. Jeden byl udělen za restaurování sgrafitové fasády domu č.p. 520, druhý získala hřbitovní kaple sv. Kříže.
 

Jak se soutěží?

Soutěž o Historické město roku pořádají společně Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj. Cena se udílí za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón, vůbec prvním vítězem se v roce 1995 staly Svitavy. Předávání cen každoročně v polovině dubna ve Španělském sále Pražského hradu je zároveň oslavou Mezinárodního dne památek a sídel.

Vítězné město získává milion korun z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, pamětní grafický list a putovní plastiku z českého křišťálu. Tu vyrobila sklárna Rűckl CrystalNižboru a jména vítězných měst se postupně doplňují na její volnou plochu.
 

Přehlídka vítězů

Letošní vítěz vzešel z krajských kol, o finále se tak Slavonice utkaly s Prahou 1, Karlovými Vary, Boskovicemi, Brtnicí, Holešovem, Žatcem a Hradcem Králové, čtrnáctku finalistů doplnily Klatovy, Kolín, Nový Bor, Šternberk, Štramberk a Vysoké Mýto.

Když se podíváte na mapu Česka, všichni dosavadní vítězové po ní jsou rozptýleni celkem rovnoměrně. Držiteli titulu Historické město roku z minulých ročníků jsou Svitavy 1994, Kadaň 1995, Třeboň 1996, Kroměříž 1997, Klášterec nad Ohří 1998, Kutná Hora 1999, Litomyšl 2000, Nový Jičín 2001, Prachatice 2002, Spálené Poříčí 2003, Františkovy Lázně 2004, Česká Kamenice 2005, Polná 2006, Jindřichův Hradec 2007, Šternberk 2008, Beroun 2009, Znojmo 2010, Uherské Hradiště 2011, Jilemnice 2012, Chrudim 2013, Cheb 2014, Příbor 2015 a Jičín 2016.
 

Víte, že…?

  • Ani jedno město zatím nezískalo titul dvakrát. Podle pravidel si město po získání titulu musí dát pětiletou pauzu, ale už tři města – Kutná Hora, Prachatice a Šternberk – se po vynucené přestávce znovu dostala do finále.
  • Pozici věčného čekatele opět bohužel potvrdily Boskovice, které už potřetí vyhrály krajské kolo soutěže a v celorepublikovém hodnocení skončily v letech 2004 a 2013 druhé.
  • Až budete ve Slavonicích, rozhodně musíte navštívit zdejší podzemí; patří k nejstarším v Česku, úzké a nízké chodby se razily zřejmě už ve 13. století.
  • Kraj kolem Slavonic láká k návštěvě keramické dílny v Maříži a také k toulkám ve stopách Johanna Georga Grasela, někdejšího vůdce loupežnické bandy, který dodnes žije v písních a lidových vyprávěních. Čeká na vás celkem šest výletních okruhů, místní průvodci a dokonce i Graselova sluj!
Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

V lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem byly objeveny a odkryty zbytky středověké vesnice Pfaffenschlag, které jsou volně přístupné po červené značce ze Slavonic nebo 200 metrů dlouhou cestou ze silnice Slavonice – Stálkov.

Graselova sluj u Slavonic

Graselova sluj u Slavonic

Žulový převis, který prý v minulosti sloužil jako jedna ze skrýší loupeživé bandě pod vedením J. G. Grasela.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Městská věž ve Slavonicích

Městská věž ve Slavonicích

Přesně 176 schodů musí návštěvníci překonat, aby si mohli vychutnat pohled z vyhlídkové věže farního kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Slavonicích.

Místní průvodci na Graselových stezkách

Místní průvodci na Graselových stezkách

Jen v doprovodu našich průvodců objevíte zajímavosti a jedinečnosti města Slavonic a okolní přírody České Kanady. Přiměřeně Vás překvapíme novými zážitky. Místní průvodce je vaším ochotným hostitelem na Graselových stezkách.

Muzeum samorostů ve Slavonicích

Muzeum samorostů ve Slavonicích

Město Slavonice nabízí kromě pozoruhodných památek také jeden unikát, který nemá zatím u nás a asi ani ve světě obdoby. Na okraji města se nachází kuriózní muzeum samorostů, které vlastníma rukama a s pomocí přírody vybudoval za čtyřicet let pan Karel Tůma.

Muzeum 20. století ve Slavonicích

Muzeum 20. století ve Slavonicích

Ve Slavonicích se nachází zcela nové muzeum. Muzeum najdete v přízemí barokní sýpky v ulici Jana Žižky čp. 4, je součástí Pevnostního areálu Slavonice.

Návštěvnické centrum Graselových stezek

Návštěvnické centrum Graselových stezek

Služby Návštěvnického centra Graselových stezek fungují celoročně! Najdete jej v nově otevřeném Spolkovém domě ve Slavonicích.

Podzemí ve Slavonicích – adrenalin pro milovníky podzemí

Podzemí ve Slavonicích – adrenalin pro milovníky podzemí

Slavonické podzemí je jednou z nejstarších částí města a pravděpodobně souvisí s gotickou zástavbou z 13. století. Podzemní kobky zasahují až pod náměstí, což napovídá tomu, že původní náměstí bylo menší, obestavěné většinou dřevěnými domy.

Skalní město Stálkov v České Kanadě

Skalní město Stálkov v České Kanadě

Stálkov je malá víska nedaleko Slavonic. V blízkém okolí obce se nachází jednak řada skalních útvarů. Větším seskupením skalek a balvanů zde vzniklo menší skalní město.

Městská památková rezervace Slavonice

Městská památková rezervace Slavonice

Malebné město Slavonice na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční památky. Okouzlí vás především řady renesančních měšťanských domů s bohatě zdobenými štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity, které lemují dvě náměstí v centru města.

Dílna malování na keramiku v Maříži

Dílna malování na keramiku v Maříži

Na návštěvě Maříže se dobře najíte, namalujete si vlastní keramiku nebo nakoupíte originální autorské kousky. Zatímco budou vaše ruce tvořit, hlava si odpočine. Pracujeme s ručně vyráběnou keramikou a pravými barevnými glazurami.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích. Můžete si vybrat, zda se budete jen dívat, nebo si sami vytvoříte sladké mlsání. Stačí si vybrat.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 6. až 21. dubna 2024 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
Jihočeský kraj | Kultura