Úvod > Aktuality > Historický areál vyšebrodského cisterciáckého kláštera si můžete prohlédnout i v zimě

Historický areál vyšebrodského cisterciáckého kláštera si můžete prohlédnout i v zimě

Vydáno 16. února 2017 Památky
Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě byl založen roku 1259 Vokem z Rožmberka. Stavba kláštera trvala zhruba sto let. Za dobu své existence se statečně vyhýbal všem katastrofám, nikdy nebyl dobyt a nezasáhla ho ani třicetiletá válka či josefínské reformy. Zrušen byl teprve v roce 1941 nacisty a poté roku 1950 komunisty. Na lepší časy se znovu začalo blýskat v roce 1990, kdy byl klášter znovu obnoven. V období mimo hlavní návštěvní sezónu jsou prohlídky možné pouze na základě domluvené rezervace předem.
Vyšebrodský klášter patří mezi nejautentičtější a nejzachovalejší památky svého druhu v Čechách. Proslavila ho také jeho nádherná knihovna, která má sedmdesát tisíc svazků, z toho 205 rukopisů na pergamenu, 1006 rukopisů na papíře a 400 svazků prvotisků do roku 1500. Sály knihovny jsou vyzdobeny krásnými nástropními malbami a sbírkou barokních obrazů. Mimo jiné klášter Vyšší Brod sloužil i jako rodinná hrobka Rožmberků, ve které jsou uloženy pozůstatky čtyřiceti osob a neurčený počet dětí.

Mimo důvěryhodných historických pramenů o vzniku kláštera existují i pověsti, které tvrdí, že na tomto místě již kdysi stála kaplička, u které se chtěl Vok z Rožmberka pomodlit. Ke kapli ale musel přebrodit řeku Vltavu. Hladina vody byla ale příliš vysoká, a tak Vok málem přišel o život. Na památku toho, že se zachránil, nechal na místě, kde stávala kaple, postavit klášter, který známe dnes.
 
Zda to je pravda posuďte sami, nebo si raději přijďte na vlastní oči  prohlédnout místo, které nám ukazuje své dědictví staré stovky let. V zimním období je podmínkou minimální účast osmi osob a objednání e-mailem na tours@klastervyssibrod.cz nebo telefonicky: +420 380 746 674, +420 724 184 145. Rezervaci prosím provádějte od pondělí do soboty mezi 10. a 16. hodinou. Minimální počet osob pro objednání prohlídky je osm.
Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter byl založen Rožmberky v roce 1259 a dávno už není určen jen pro mnichy žijící podle řehole sv. Benedikta. Návštěvníkům je přístupný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, mnišský chór, hlavní oltář, kaple, filosofický či teologický sál.

Vodopády sv. Wolfganga u Vyššího Brodu

Vodopády sv. Wolfganga u Vyššího Brodu

Vodopády svatého Wolfganga se nacházejí na Menší Vltavici nedaleko Vyššího Brodu. Ve skutečnosti se jedná o mimořádně vysoké kaskády. Za skutečný vodopád lze označit pouze některá ramena a stupně horního "vodopádu". K vodopádu se dostanete po Opatské stezce z Vyššího Brodu.

Vyšebrodský Minipivovar s pivnicí ve Vyšším Brodě

Vyšebrodský Minipivovar s pivnicí ve Vyšším Brodě

Po dlouhých desetiletích má Vyšší Brod znovu svůj pivovar. Ve sklepních prostorách jednoho z historických domů vyšebrodského náměstí byl jeden takový postaven a zprovozněn roku 2008. Sklepy pivovaru prošly kompletní rekonstrukcí, aby zde mohla být obnovena tradice práva várečného.

Poštovní muzeum Vyšší Brod

Poštovní muzeum Vyšší Brod

Nejen pošťáci rádi zavítají do pobočky Poštovního muzea umístěné ve Vyšším Brodě, kde můžete zhlédnout stálou expozici dějin poštovnictví na území Českého státu od r. 1526 do současnosti nebo třeba výstavu kočárové techniky 19. století.