Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství
Letní sporty

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Poslechněte si audio verzi článku
Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.
Pravidelně sportuje přibližně čtvrtina z nás, o něco méně pak je těch, kteří nesportují vůbec. Nejoblíbenější aktivity Čechů jsou pěší turistika (22 %), cyklistika (14 %) a plavání (13 %), další příčky obsadily posilování, fotbal, jóga, pilates, běh, tenis, bowling a tanec, ze zimních sportů pak bruslení a lyžování. Titul národního sportu patří hokeji (60 % Čechů), na druhém místě se umístil fotbal (23 %) a na třetím biatlon. Mimochodem, podobně na tom jsou naši sousedé, jen na Slovensku se na třetí místo dostala cyklistika a v Polsku místo hokeje fandí fotbalu, za nímž se drží házená a skoky na lyžích. A jako důvody uvádějí ti, kteří se sportu vyhýbají? Téměř polovina uvádí zdravotní překážky, třetina lidí na sport nemá čas a další třetina otevřeně přiznává, že je líná.

Podívejte se na kalendář sportovních událostí roku 2024, na nudu v něm rozhodně nezbývá místo!
 

Nejznámější závod a osobnosti českého sportu

Nejznámějším a nejnavštěvovanějším závodem je podle sportovních statistik Jizerská 50, velké popularitě se těší nejoblíbenější čeští sportovci. Mezi nimi najdeme řady medailistů z letních olympijských her i zimních olympijských her. Mezi nejpopulárnější patří Emil a Dana Zátopkovi, Věra Čáslavská, Jiří Raška, Martina Navrátilová, bratři Pospíšilové, Jaromír Jágr, Ester Ledecká, Martina Sáblíková, Petra Kvitová, Jiří Prskavec, Lukáš Krpálek či Barbora Špotáková.
 

Nejstarší sporty? Dostihy a fotbal

Titul nejstaršího sportovního klání u nás drží Velká Pardubická, která se poprvé konala 5. listopadu 1874. Několikrát zhatila dostihy nepřízeň počasí, neběhalo se ani ve válečných letech a v roce 1968. V roce 1909 se sice Velká Pardubická konala, ale neměla vítěze: startovali čtyři koně, ovšem jeden onemocněl, dva spadli a ten poslední nedoběhl v časovém limitu. Historie se opakovala v roce 1920, kdy byl pro překročení limitu rovněž diskvalifikován jediný kůň, který doběhl do cíle.

Jméno Taxisova příkopu, nejobávanější překážky Velké pardubické, nám připomene rodinu Thurn-Taxisů, někdejší majitele zámkuLoučni. Když se roku 1889 ze studií v Cambridge vrátil princ Erich Thurn-Taxis, domů s sebou přivezl mimo jiné pravidla kopané. Sestavil první zámecké mužstvo a v roce 1893 se mu podařilo dojednat zápas s vídeňskou Regattou, tehdy nejlepším mužstvem Rakousko-Uherska. Loučeňské kopací mužstvo hrálo v pruhovaných dresech v červenomodrých knížecích barvách Thurn-Taxisů. Tyto klubové barvy používá loučeňský fotbalový klub dodnes.



Historicky první fotbalový zápas v českých zemích se ale odehrál už zřejmě o pár let dřív v Roudnici nad Labem, kde proti sobě nastoupili členové místního Sokola a veslařského klubu ČAC, tedy Českého Athletic Clubu. Na pomníku v Roudnici je uvedený letopočet 1887, podle některých pramenů se ovšem hrálo až o pět let později.
 

České sportovní rekordy

  • Kdo si tipne, že největším sportovním stadionem v Česku je Strahovský stadion v Praze, vyhrává. Poprvé se na něm cvičilo v roce 1926 při VIII. všesokolském sletu, později byl dějištěm obřích socialistických spartakiád. Při koncertech má kapacitu až 220 tisíc diváků, běžně slouží jako tréninkové centrum fotbalové Sparty a od roku 2003 je na seznamu kulturních památek.
  • Největší zimní stadion je obří víceúčelová O2 Arena v pražských Vysočanech. Víceúčelová hala, kde se koná přibližně sto akcí ročně, byla slavnostně otevřena při Mistrovství světa v ledním hokeji 2004. Hlediště pojme až 18 000 diváků, ale kapacita se liší podle toho, zda jde o lední hokej, koncert nebo atletické závody.
  • Největším fotbalovým stadionem je legendární Eden aneb Fortuna Arena v Praze ve Vršovicích. Jeho kapacita je 20 800 sedících diváků a své domácí zápasy tu hraje tým SK Slavia Praha. Můžete tu navštívit největší fotbalové muzeum v Česku, Slavia Museum.
  • Dlouhé tradice má také veslování. První závody se konaly v rámci oslav příjezdu prvního vlaku do Prahy v srpnu 1845 a v roce 1860 vznikl na Žofíně první veslařský klub, který názvem English Rowing Club odkazoval na Anglii coby kolébku moderního veslování. Nejstarší veslařský závod, který je nyní součástí červnových Primátorek, se konal v roce 1895.
  • Již 125 let od založení slaví Český Lawn-Tennis Klub, nejstarší český tenisový klub. Vznikl v roce 1893, zprvu sídlil na Střeleckém ostrově a o pět let později se přestěhoval na současné působiště na Štvanici.
  • Zimní perlička na závěr: kolébkou českého lyžování se stala Praha. Sem roku 1887 dorazily první lyže, které si v Norsku objednal průkopník řady sportovních odvětví Josef Rössler-Ořovský, a vzápětí na nich společně se svým bratrem podnikl prvosjezd Václavského náměstí. Společně na lyžích vyráželi také na první pokusné jízdy po Stromovce a budili náležitou pozornost.
Bratři Pospíšilovi – nejúspěšnější tým kolové všech dob

Bratři Pospíšilovi – nejúspěšnější tým kolové všech dob

Kolová sice není český vynález, ale nejúspěšnější hráči v historii tohoto sportu jsou bratři Jindřich (* 23. března 1942, Brno) a Jan (* 25. dubna 1945, Brno) Pospíšilovi. Dvacetkrát získali titul mistrů světa, pětadvacetkrát titul mistrů Československa. V roce 1979 zvítězili v anketě Sportovec roku, osmkrát získali ocenění Král cyklistiky.

Kalendář 2024: Pardubické závodiště se připravuje na sezonu a zve nejen na závody

Kalendář 2024: Pardubické závodiště se připravuje na sezonu a zve nejen na závody

Dostihové závodiště v Pardubicích je pojem nejen v Česku, ale i v zahraničí. Na celou sezonu si připravilo celou řadu akcí jak pro dostihové nadšence, tak i pro rodiny s dětmi. V letošní sezoně Pardubické závodiště počítá s deseti dostihovými dny. Běhat se bude od dubna do začátku listopadu ve víceméně tradičních termínech. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, kdy vyrazit do města perníku na výlet.

Kalendář akcí 2024: Motosrazy, motoakce a tipy na motoristické veletrhy

Kalendář akcí 2024: Motosrazy, motoakce a tipy na motoristické veletrhy

Máte rádi motorky, auta, čtyřkolky a všechno, co k nim patří? Pak si nenechte ujít zajímavé akce, veletrhy a motorkářské srazy v roce 2024. Velkými událostmi jsou výstava Bond in Motion, veletrh Motosalon, slavnost Legendy, každoroční Prague Harley Days a mnoho dalších skvělých akcí.

Zlatá tretra Ostrava 2024

28. 5.
Zlatá tretra Ostrava 2024

63. ročník jedné z nejprestižnějších a nejpopulárnějších akcí českého sportu Zlatá tretra Ostrava se bude konat letos konat na konci května. Akce je součástí seriálu World Athletics Continental Tour Gold.

Fortuna Arena v Praze ve Vršovicích

Fortuna Arena v Praze ve Vršovicích

Fortuna Arena se nachází v pražských Vršovicích a je domovskou půdou pro fotbalový tým SK Slavia Praha. Aktuálně se jedná o největší stadion v České republice a současně se chlubí nejvyšší průměrnou návštěvou v české lize.

Kalendář 2024: Turistické pochody, pěší trasy a tipy pro vycházky za zážitky v přírodě

Kalendář 2024: Turistické pochody, pěší trasy a tipy pro vycházky za zážitky v přírodě

Dobře víte, že chodit je zdravé, pořídili jste si krokoměr i dobré boty, ale samotné vás to nebaví? Není nic jednoduššího než se vydat na některý z organizovaných pochodů. Podle zkušených má taková taktika smysl a nespočet výhod. V čem?

Karel Loprais – jeden z nejúspěšnějších závodníků slavné soutěže Rallye Dakar

Karel Loprais – jeden z nejúspěšnějších závodníků slavné soutěže Rallye Dakar

Karel Loprais (4. března 1949, Ostrava – 30. prosince 2021, Nový Jičín) byl český automobilový závodník a šestinásobný vítěz automobilových závodů Rallye Dakar v kategorii kamionů. V roce 2017 získal za reprezentaci České republiky státní vyznamenání, medaili Za zásluhy.

O2 Arena Praha

O2 Arena Praha

O2 arena, dějiště desítek atraktivních sportovních a kulturních událostí, patří k nejmodernějším stánkům v Evropě s kapacitou až 18 tisíc míst. Byla otevřena v roce 2004 při konání mistrovství světa v ledním hokeji a od té doby každoročně přivítá přes 600 tisíc lidí.

Velká pardubická – nejstarší a nejtěžší cross country dostih kontinentu

Velká pardubická – nejstarší a nejtěžší cross country dostih kontinentu

Nejstarší a pravděpodobně i nejtěžší cross country dostih kontinentu se jezdí od roku 1874 v Pardubicích. Koně a jezdci musí zvládnout dráhu dlouhou 6 900 m a překonat 31 překážek. Nejobávanější z nich – Taxisův příkop, který se smí skákat jen jednou do roka právě při tomto dostihu pořádaném každoročně druhou říjnovou neděli. Nejstarší a pravděpodobně i nejtěžší cross country dostih kontinentu se jezdí od roku 1874 v Pardubicích. V roce 2024 tak slaví 150 let od své premiéry.

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Manžele Danu (19. září 1922, Karviná-Fryštát – 13. března 2020, Praha) a Emila (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) Zátopkovy zařadil britský list The Independent ve zvláštním valentýnském vydání mezi padesát párů, které se v novodobé historii lidstva staly symboly osudové přitažlivosti a vášnivé lásky. Narodili se ve stejný den a Britové dodnes rádi připomínají, že se do sebe zamilovali během olympijských her v Londýně 1948. Brali se už dva a půl měsíce po seznámení.

Sport v roce 2024: kalendář sportovních událostí – lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sport v roce 2024: kalendář sportovních událostí – lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sportovní fanoušci se v roce 2024 rozhodně nebudou nudit. Světovou sportovní událostí číslo jedna budou v roce 2024 olympijské hry, které na přelomu července a srpna přivítá Paříž. Jedničkou v Česku bude Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji, které se uskuteční od 10. do 24. května 2024 v Praze a Ostravě. Můžeme se těšit na spoustu dalších mezinárodních šampionátů a skvělých soutěží. Projděte si kalendář nejlepších sportovních akcí pro rok 2024!

Kalendář 2024: Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky, závody, parkurové skákání  a výstavy

Kalendář 2024: Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky, závody, parkurové skákání a výstavy

Koně vynikají nad jiná zvířata svojí inteligencí, vytříbenou povahou i vztahem ke svému jezdci. Jestliže také patříte k milovníkům tohoto ušlechtilého zvířete, které od nepaměti stojí po boku člověka, určitě vás potěší letošní závody, dostihy a přehlídky, které s koňmi souvisí. I když třeba nemáte možnost poznat svět z koňského hřbetu, vypravte se za jezdeckými i tažnými koňmi na prohlídky hřebčínů, závodiště a výstavy v roce 2024. Kalendář Kudy z nudy vám prozradí, kdy se jednotlivé akce konají, aby vám nic neuniklo.

Ice Arena v Plzni

Ice Arena v Plzni

Ice Arena byla postavena v roce 2009. Zimní stadion nabízí vynikající podmínky pro konání hokejových zápasů, turnajů, tréninků, krasobruslení, volného bruslení, kurzů bruslení, firemních akcí, různých oslav…atd.

Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Kolikrát za den někoho pozdravíte? A jaké pozdravy používáte? Používáte širokou škálu od běžného „Dobrý den“ přes ahoj, čau a nazdar až po retro „má úcta“, případně saturninovské „no maucta“? Na Kudy z nudy víme nejenom to, jak pozdravy ahoj a nazdar vznikly, ale také jak se exotické pozdravy čau, čus nebo servus dostaly do češtiny. Navíc vám prozradíme, že pozdravy mají dokonce svůj den: 21. listopadu celý svět slaví Mezinárodní den pozdravů.

Alfred Nikodém – zakladatel tradičního vánočního plavání v Praze

Alfred Nikodém – zakladatel tradičního vánočního plavání v Praze

První veřejné vánoční vystoupení otužilců ve Vltavě se konalo v roce 1923. Vedl je Alfred Nikodém (25. března 1864, Praha – 30. října 1949, Praha), zakladatel zimního plavání v našich zemích. I díky němu je zimní plavání v České republice řádnou sportovní disciplínou, která má svá pravidla a soutěžní řád. Soutěže se konají skoro každý týden od října do začátku dubna na různých místech republiky.

Radek Jaroš – nejúspěšnější český profesionální horolezec

Radek Jaroš – nejúspěšnější český profesionální horolezec

Radek Jaroš (* 29. dubna 1964, Nové Město na Moravě) je nejúspěšnější český profesionální horolezec a fotograf. Specialista na expedice v malém počtu členů stoupá do výšek výhradně bez použití kyslíkového přístroje a pomoci výškových nosičů. Jako první Čech na světě získal Korunu Himálaje.

Dostihy a sázky – česká verze slavné hry Monopoly

Dostihy a sázky – česká verze slavné hry Monopoly

Nakoupit lukrativní pozemky, postavit na nich hotely a pak zruinovat spoluhráče, když je hrací kostka dovede na políčko s vaším majetkem: to je princip slavné hry Monopoly. V roce 1984 se na trhu objevila česká hra Dostihy a sázky, pro kterou byly Monopoly jedním z inspiračních zdrojů. Populární desková hra, v níž místo pozemků kupujete koně, sestavujete stáje a sázíte na vítěze dostihů, se prodala v milionech kusů.

Eliška Junková – česká automobilová závodnice

Eliška Junková – česká automobilová závodnice

Přestože Eliška Junková (16. listopadu 1900 Olomouc – 5. ledna 1994 Praha) usedala za volant závodních vozů pouhých pět let, dodnes se o ní mluví jako o nejlepší české závodnici všech dob. Mezi její největší úspěchy patří první místo ve Velké ceně Německa na Norimberském okruhu (1927) a pátá pozice na Targa Florio (1928), tehdy nejtěžším závodě na světě; dvě třetiny závodu ovšem vedla.

Martin Šonka – nejznámější český akrobatický pilot

Martin Šonka – nejznámější český akrobatický pilot

Martin Šonka (* 26. března 1978, Dvůr Králové nad Labem) je nejznámější český akrobatický pilot. Je mistrem světa elitní letecké série Red Bull Air Race, mistrem Evropy a vicemistrem světa v letecké akrobacii kategorie unlimited – freestyle, a členem reprezentace České republiky v letecké akrobacii.

Multifunkční Kalich Arena v Litoměřicích

Multifunkční Kalich Arena v Litoměřicích

Město Litoměřice nabízí bohaté sportovní i kulturní vyžití. V okolí je budována rozsáhlá síť cyklostezek, využít můžete pěší výlety i lodní výletní dopravu a vodní sporty na řekách Labe a Ohře. Nově zde otevřeli víceúčelovou sportovní halu, která nabízí řadu sportovních aktivit pod střechou.

Městský zimní stadion Kladno – místo velkých úspěchů kladenských hokejistů

Městský zimní stadion Kladno – místo velkých úspěchů kladenských hokejistů

Městský zimní stadion v Kladně je jeden z nejstarších stadionů svého druhu v republice. Zde vyrosltlo mnoho skvělých českých hokejistů, mistrů světa a olympijských vítězů v čele s fenomenálním Jaromírem Jágrem.

Stadion Juliska

Stadion Juliska

Pražský atletický a fotbalový stadion byl otevřen v létě 1960 a je ve vlastnictví Armády České republiky. Jde o domovský stadion pro FK Dukla Praha, který je využíván i pro další přípravu sportovců z ASC Dukla.

Bežecký areál Vesec – za sportem v zimě i v létě

Bežecký areál Vesec – za sportem v zimě i v létě

Díky Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 byl v části Vesec vybudován sportovní areál pro běžecké lyžování. Areál je využíván celoročně – běžecké lyžování v zimě a asfaltové cestičky jsou v letní sezóně vhodné pro cyklistiku i pro in-line brusle.

Plochodrážní stadion Markéta v Praze 6

Plochodrážní stadion Markéta v Praze 6

Stadion, na němž se každoročně odehrává celá řada domácích i mezinárodních závodů zařadil Prahu už ve 30. letech 20. století mezi úzkou řadu měst disponujících na svém území plochou dráhou. Nachází se na Praze 6 mezi Břevnovským klášterem a oborou Hvězda.

Marie Horáčková – mistryně světa v lukostřelbě

Marie Horáčková – mistryně světa v lukostřelbě

Marie Horáčková (*24. 12. 1997, Plzeň) je česká lukostřelkyně, která v roce 2023 vybojovala titul mistryně světa v Berlíně a zároveň se kvalifikovala na Olympijské hry do Paříže 2024. Sportovkyně je první česká medailistka z MS v samostatné historii v tomto odvětví. 

Jan Veselý – československý cyklista 20. století

Jan Veselý – československý cyklista 20. století

Jan Veselý (17. 7. 1923 Plástovice – 10. 2. 2003 Praha) byl český sportovec, cyklista. S jízdou na kole začínal jako pekařský učeň, když v pracovní dny rozvážel na jízdním kole pečivo z pekárny do místních obchodů a na tomtéž kole pak o nedělích závodil. Šestadvacetkrát se stal mistrem Československa, devětkrát se účastnil Závodu míru, jehož 2. ročník v roce 1949 vyhrál s náskokem 12 minut.

David Drahonínský – úspěšný paralympijský lukostřelec

David Drahonínský – úspěšný paralympijský lukostřelec

Lukostřelec David Drahonínský (19. května 1982, Kaplice) získal již dvakrát zlatou medaili z letních paralympijských her, a to v Pekingu a v Tokiu. Na paralympiádách získal i další medaile, je mistrem světa z roku 2015 a držitelem dvou světových rekordů. Řadí se k světové lukostřelecké špičce, a to i mezi zdravými sportovci.

Martina Sáblíková – královna dlouhých rychlobruslařských tratí

Martina Sáblíková – královna dlouhých rychlobruslařských tratí

Rychlobruslařka Martina Sáblíková (* 27. května 1987 Nové Město na Moravě) patří k legendám českého sportu. Trojnásobná olympijská vítězka, několikanásobná mistryně světa i Evropy a mnohonásobná vítězka celkového hodnocení Světového poháru se specializuje na dlouhé tratě 3000 a 5000 metrů. Její inspirující motto zní: Bolest je dočasná, vzdát se je navždy.

Ester Ledecká – první sportovkyně, která na jedné zimní olympiádě vyhrála ve dvou různých sportech

Ester Ledecká – první sportovkyně, která na jedné zimní olympiádě vyhrála ve dvou různých sportech

Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká (* 23. března 1995) oslnila svět v roce 2018, když na jediných zimních olympijských hrách vybojovala dvě zlaté medaile ve dvou odlišných sportech: jednu neočekávanou v super G a krátce poté očekávanou ve snowboardingu. Stanice BBC její dvojité vítězství komentovala jako jeden z nejúžasnějších olympijských příběhů všech dob a Ester se tak nesmazatelně a navždy zapsala do světové sportovní historie.

Kateřina Neumannová – první česká sportovkyně, která závodila na zimní i letní olympiádě

Kateřina Neumannová – první česká sportovkyně, která závodila na zimní i letní olympiádě

Kateřina Neumannová (* 15. února 1973, Písek) je bývalá česká běžkyně na lyžích, olympijská vítězka a mistryně světa. Dnes ji znáte především z televizní stanice ČT sport, kde komentuje závody v běhu na lyžích.

Klára Spilková – česká golfová jednička

Klára Spilková – česká golfová jednička

Klára Spilková (15. prosince 1994, Praha) je česká profesionální golfistka a někdejší nejmladší hráčka v historii Ladies European Tour. Mezi profesionály se zařadila v pouhých šestnácti letech. Od roku 2018 je členkou nejvyšší světové ženské tour Ladies Professional Golf Association a od roku 2019 je hráčkou nejvyššího světového okruhu Ladies PGA Tour.

Adam Ondra – český lezec a olympionik

Adam Ondra – český lezec a olympionik

Žiju, abych lezl, lezu, abych se cítil naživu, říká Adam Ondra (* 5. února 1993, Brno), profesionální český lezec a olympionik. V necelých třiceti letech vylezl více cest 9a a těžších než kdokoli jiný (nejméně 142 cest s hodnocením 5, 14d nebo těžší), včetně nejtěžší a jediné na světě 9c (5, 15d), Silence v norském Flatangeru. Stal se mnohonásobným medailistou z mistrovství světa ve sportovním lezení na lezení a boulderingu a několikrát vyhrál titul mistra světa.

Petr Čech – jeden z nejlepších fotbalových brankářů světa

Petr Čech – jeden z nejlepších fotbalových brankářů světa

Nejlepší Čech v zahraničí, někdejší nejlépe placený sportovec Česka a bývalý fenomenální fotbalový brankář: to je Petr Čech (* 20. května 1982, Plzeň). Je považovaný za jednoho z nejlepších fotbalových brankářů v historii a v roce 2012 se po Milanu Barošovi, Vladimíru Šmicerovi a Marku Jankulovském stal čtvrtým českým vítězem Ligy mistrů.

Josef Váňa starší a kůň Železník – legendy českého dostihového sportu

Josef Váňa starší a kůň Železník – legendy českého dostihového sportu

Josef Váňa starší (* 20. října 1952, Slopné) je český dostihový jezdec, chovatel a trenér. Celkem šestadvacetkrát stál na startu Velké pardubické, slavný závod osmkrát vyhrál jako jezdec a devětkrát jako trenér vítězného koně. Díky mnoha dalším jezdeckým a trenérským úspěchům je největší postavou českého dostihového sportu.

Miroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí

Miroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí

Miroslav Tyrš (17. září 1832, Děčín – 8. srpna 1884, Oetz, Rakousko) byl historik umění, estetik, univerzitní pedagog a nadšený sportovní organizátor. Společně s Jindřichem Fügnerem v roce 1862 stál u zrodu tělocvičného spolku Sokol a byl rovněž autorem českého tělocvičného názvosloví.

Martina Navrátilová – nejlepší česká tenistka

Martina Navrátilová – nejlepší česká tenistka

Martina Navrátilová (18. října 1956, Praha) je tenisovou legendou, všeobecně se považuje za jednu z nejlepších tenistek všech dob. V šestnácti letech vyhrála juniorské i seniorské mistrovství republiky, v roce 1974 vybojovala první grandslamovou trofej, ve smíšené čtyřhře na French Open. V září 1975 se nevrátila z US Open a požádala v USA o politický azyl. Americké občanství získala roku 1981, když už byla známá jako královna ženského tenisu. A mezi nejlepšími tenistkami světa se držela až takřka do svých padesátin.

Věra Čáslavská – nejúspěšnější česká olympionička všech dob

Věra Čáslavská – nejúspěšnější česká olympionička všech dob

Sportovní gymnastka, trenérka a sportovní funkcionářka Věra Čáslavská (3. května 1942, Praha – 30. srpna 2016, Praha) je se sedmi zlatými a čtyřmi stříbrnými medailemi nejúspěšnější českou olympioničkou všech dob. Rekord v absolutním počtu individuálních zlatých olympijských medailí v gymnastických soutěžích drží už desítky let.

Petra Kvitová – jedna z nejlepších českých tenistek

Petra Kvitová – jedna z nejlepších českých tenistek

Profesionální tenistka Petra Kvitová (* 8. března 1990, Bílovec) patří k nejúspěšnějším českým sportovcům. Má na kontě desítky titulů včetně vítězství ve Wimbledonu a bronzové medaile ve dvouhře na Letních olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiru. Opakovaně byla součástí vítězného fedcupového týmu a několikrát zvítězila v anketě Sportovec roku.

Barbora Špotáková – jedna z nejlepších českých oštěpařek

Barbora Špotáková – jedna z nejlepších českých oštěpařek

Jedna z nejlepších oštěpařek všech dob Barbora Špotáková (* 30. června 1981, Jablonec nad Nisou) má na kontě řadu úspěchů. Vedle tří olympijských medailí je to stejný počet titulů mistryně světa, je evropskou šampionkou a držitelkou světového rekordu v hodu oštěpem.

Jiří Raška – skokan na lyžích a první česká zlatá medaile ze zimních OH

Jiří Raška – skokan na lyžích a první česká zlatá medaile ze zimních OH

Skokan na lyžích Jiří Raška (4. února 1941 Frenštát pod Radhoštěm – 20. ledna 2012 Nový Jičín) jako první český sportovec v historii vyhrál zlatou medaili na zimních olympijských hrách. Stalo se to v roce 1968 ve francouzském Grenoblu a díky Raškovi se skok na lyžích v následujících desetiletích stal nejúspěšnější českou lyžařskou disciplínou.

Jára Cimrman – největší Čech a univerzální český génius

Jára Cimrman – největší Čech a univerzální český génius

První zpráva o existenci českého velikána Járy Cimrmana se objevila 23. prosince 1966 v pořadu Československého rozhlasu Nealkoholická vinárna U pavouka autorů Zdeňka Svěráka a Jiřího Šebánka. Od té doby se fiktivní postava univerzálního českého génia stále vyvíjí. Cimrman má v české kultuře značný ohlas, jeho hry hraje Žižkovské divadlo Járy Cimrmana a inspiroval také řadu kuriózních turistických míst a památníků.

Raškovka – ikonická zimní čepice Jiřího Rašky

Raškovka – ikonická zimní čepice Jiřího Rašky

Zimní olympijské hry se v roce 2022 konají v Číně, která obléká téměř celý svět. Ale Češi se mohou pyšnit osobnostmi, jako jsou Otto Wichterle, Tomáš Baťa nebo Jaroslav Heyrovský a další vědci či průmyslníci. A tak poprvé od roku 1968 budou mít naši sportovci zásadní a nejviditelnější součásti kolekce vyrobené v České republice. Hlavním produktem kolekce bude opět Raškovka, ikonická legendární čepice Jiřího Rašky jako hold jeho výkonu a první zlaté medaili ze zimních olympijských her v Grenoblu 1968.

Veslařský kanál Račice

Veslařský kanál Račice

Veslařský areál vznikl v 70. a 80. letech 20. století na místě bývalé pískovny. Za dobu své existence hostil řadu významných sportovních akcí – mistrovství světa veslařů, světové poháry v kanoistice a světový šampionát dračích lodí. Areál je přístupný veřejnosti.

Strahovský stadion v Praze – největší stadion v České republice i na světě

Strahovský stadion v Praze – největší stadion v České republice i na světě

V roce 1934 byl dokončen největší sportovní stadion na celém světě – pražský Strahov. Má dosud stále nepřekonanou megalomanskou kapacitu 240 000 míst. Nikde jinde na zeměkouli není většího stadionu.

Ostravar Aréna v Ostravě – největší hrací plocha ve sportovní hale v České republice

Ostravar Aréna v Ostravě – největší hrací plocha ve sportovní hale v České republice

Ostravar Aréna má největší plochu sportoviště – 84 x 50 metrů. Jedna z dominant Ostravy byla dokončena a slavnostně otevřena v roce 1986. Za dobu své existence se stala významným sportovně – kulturním centrem.

Hřiště na kroket Březová – nejstarší hřiště na kroket v České republice

Hřiště na kroket Březová – nejstarší hřiště na kroket v České republice

Přestože kroket není v Česku příliš rozšířený je ideální jako relaxační sport. Kroketové hřiště v Březové, které je součástí areálu hotelu Starý mlýn, má jako jediné v České republice světové parametry. Ve Starém mlýně mohou zájemci využít kromě kroketových greenů i krytou halu, kde se dá trénovat také v zimě.

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Trofej pro vítěze Tour de France se vyrábí v Lasvitu (od roku 2011) navrhuje ji designér Peter Olah ze Škody Auto, která je dlouhodobým partnerem unikátního závodu. Křišťálová, ručně vyráběná trofej má už tradičně stejný tvar, liší se ale broušením.

Sportovní stadion Strahov v Praze

Sportovní stadion Strahov v Praze

Vyjdete-li strmý kopec na Strahov, objeví se před vámi obrovský gigant, jehož nelze jen tak přehlédnout – sportovní stadion Strahov. Strahovský stadion patří díky své rozloze k největším stadionům na světě.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura