Úvod > Aktuality > Festivalové klání elity cirkusového umění se uskuteční opět v Praze!

Festivalové klání elity cirkusového umění se uskuteční opět v Praze!

Vydáno 8. února 2018 Zážitky
Na pražském festivalu Cirkopolis zahraniční i čeští performeři předvedou, kam až lze posouvat fyzické i mentální hranice člověka. Pátý ročník mezinárodního festivalu zaměřeného na nový cirkus a jeho přesahy do ostatních uměleckých žánrů se letos odehraje na scéně PONEC – divadlo pro tanec a Paláce Akropolis, který akci pořádá společně s CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus. Umělecký cyklus startuje v neděli 11. února a potrvá do 17. 2. 2018.
Festival nového cirkusu Cirkopolis 2018 odstartuje v neděli 11. února a potrvá do soboty 17. února. Své prostory festivalu opět propůjčí moderní centrum nezávislé kultury Palác Akropolis a divadlo Ponec.

Akrobat a žonglér Hisashi Watanabe z Japonska, akrobatické duo Circus Katoen z Nizozemska a Belgie nebo multižánrový umělec Jonathan Guichard vystoupí v první půlce února na pražských scénách a rozvíří tak tradiční představy o podobě cirkusového vystoupení.  

Jako první ze zahraničních interpretů předstoupí před publikum v Paláci Akropolis mistr současného žonglování Stefan Sing s představením Entropía. Z 99 bílých míčků staví náhodné figury, které skrývají vlastní význam a krásu, aby vzápětí mohly zaniknout. Další interpret Rémi Luchez představí pouze za pomoci lana a čtyř kusů dřeva neotřelý přístup k akrobatickému divadlu.

V druhé polovině festivalu okouzlí české publikum svou akrobatickou flexibilitou i žonglováním Hisashi Watanabe z Japonska. Hisashi působí v Evropě jako zjevení. Jeho nadlidské fyzické výkony, které s lehkostí a unikátní japonskou estetikou přináší nejen v představení Inverted tree na diváky, jsou skutečným zážitkem.  

Ve hře mladého uměleckého dua Circus Katoen zase hraje zásadní roli hmotnost, a tak za pomoci 18 těžkých pytlů groteskním způsobem zkoumají aspekty fyzické práce a toho, co se dá „unést“ v každém slova smyslu. Jsou nejmladšími interprety festivalu, ale již zaujali porotu CircusNext. Dále na festivalu vystoupí Cie H.M.G propojující v představení 3D tanec s akrobacií a zvukovými experimenty.

Notnou dávkou černého humoru festival obohatí také čeští interpreti Bratři v tricku, jejichž představení Funus je součástí programu na Jatka 78. K zamyšlení nad chybami diváky dovede nejnovější hra Víta Nezvala s názvem Chyba. Představení čtveřice performerů velice silně zarezonovalo mezi odbornou veřejností. Do dramaturgie festivalu zapadá především svojí mezižánrovostí. Nebojí se improvizací a všech „chyb“, které mohou nastat.

Závěr festivalu bude patřit v Paláci Akropolis Circus battlu. Na takto neobvyklý formát, ve kterém vystoupí nejlepší performeři nového cirkusu, se u nás diváci mohou těšit vůbec poprvé.
 

Palác Akropolis – centrum kultury všeho druhu

Palác Akropolis je moderním kulturním centrem, ve kterém se ročně uskuteční skoro tisíce akcí, díky čemuž se řadí mezi nejaktivnější kulturní podniky v Praze. V programu Akropole najde své místo divadlo, hudba, výtvarné umění, ale i film. Vystupují zde jak čeští, tak zahraniční umělci všech žánrů, převážně se však jedná o kulturu na okraji mainstreamu.
Palác Akropolis – centrum nezávislé kultury v Praze

Palác Akropolis – centrum nezávislé kultury v Praze

Palác Akropolis, to jsou ojedinělé hudební, divadelní a výtvarné projekty. Od svého vzniku se v prostorách Paláce Akropolis neustále představují tuzemští interpreti i zahraniční špičky mnoha žánrů hudební a divadelní scény.