Úvod > Aktuality > 16. ročník hudebního festivalu Za poklady Broumovska vzdá hold létu
Za poklady Broumovska 2014
Kultura

16. ročník hudebního festivalu Za poklady Broumovska vzdá hold létu

  • Vydáno27. dubna 2021
Rezidenční umělci, violoncellista Jiří Bárta a hornistka Zuzana Rzounková, zahájí v sobotu 1. května 2021 v 18:00 online koncertem hudební festival Za poklady Broumovska. Na internetové televizi Mall.tv a sociálních sítích festivalu zazní premiéra rezidenčního skladatele Tomáše Illeho, díla Antonína Dvořáka a Johanna Sebastiana Bacha. 16. ročník festivalu, který proběhne od 1. května do 28. září, akcentuje díla spojená s létem, připomene výročí Antonína Dvořáka a představí řadu špičkových domácích i zahraničních umělců. Vstupné na většinu festivalových koncertů zůstává dobrovolné, výtěžek bude věnován na obnovu kostelů broumovské skupiny.

HousleLetní hudební festival Za poklady Broumovska každoročně láká na deset výjimečných podvečerních koncertů českých i zahraničních umělců v unikátní atmosféře barokních kostelů. Průvodním motivem 16. ročníku festivalu Za poklady Broumovska je „Léto ve všech jeho podobách“, festival připomene v rámci svého programu i 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Obě témata budou nosným prvkem dramaturgie nejen celého festivalu, ale i zahajovacího koncertu v kostelích broumovské skupiny.

za poklady broumovskaFestival zahájí v sobotu 1. května v 18 hodin úvodní koncert, který představí novinku festivalu – rezidenční umělce – violoncellistu Jiřího Bártu a hornistku Zuzanu Rzounkovou. Společně s klavíristkou Terezií Fialovou a klarinetistou Milanem Polákem nalákají na letní program premiérovým uvedením části z cyklu „Letní nokturna“ rezidenčního skladatele festivalu Tomáše Illeho. Zazní i díla jubilanta Antonína Dvořáka a Johanna Sebastiana Bacha. V netradičním světle se představí tři lokality broumovského kláštera vhodné pro uvádění klasické hudby. Koncert bude možné sledovat online – na sociálních sítích festivalu (Facebook či YouTube), na festivalovém webu zapoklady.cz nebo na internetové televizi Mall.tv. Koncert i festival samotný je možné podpořit libovolnou částkou na darovacím portálu darujme.cz/projekt/1204644.
 

Perličky z letního programu

Program v broumovských kostelích zahájí v sobotu 26. června v klášterním kostele sv. Vojtěcha Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem, mezzosopranistkou Ester Pavlů a houslistou Kristianem Mráčkem s Berliozovým cyklem Letní noci op. 7, Dvořákovou Romancí f moll op. 11 a Vivaldiho „Létem“ ze Čtvera ročních dob. Z domácích umělců se festivalovým posluchačům představí například Trio Českého rozhlasu se Svatoplukem Schullerem, Cimbálová muzika Milana Broučka, hornista Jan Vobořil, klavíristka Jana Goliášová, Epoque Quartet a Duo Siempre nuevo, Prague Cello Quartet a další umělci.
 
Boris GiltburgI přes nepříznivou situaci minulého i letošního roku se festival rozhodl nerezignovat na pozvání zahraničních umělců. Hlavní zahraniční hvězdou bude izraelský pianista Boris Giltburg, přední interpret díla Sergeje Rachmaninova a vítěz jedné z nejprestižnějších soutěží královny Alžběty v Bruselu. Do svého programu 10. července zahrnul kromě Rachmaninova také klavírní sonátu „Hammerklavier“ Ludwiga van Beethovena. Ze sousedních zemí přivítá festival polské The Six & Sax Duo (Magdalena Jakubska-Szymiec, saxofon, Grzegorz Szymiec, kytara) se soudobým polským programem, slovenské Moyzesovo kvarteto, nebo hornisty Jörga Brücknera (Německo), Szabolcse Zempléniho, Máté Harangoza, a Ágostona Márkuse (Maďarsko).

24. července 2021 plánuje festival uvést v kostele sv. Barbory program v podání Victoria Ensemble, z děl nalezených v českých klášterech. Jeho součástí budou i díla učitele a regenschoriho Antonína Celestina Mentzela, který působil v broumovském klášteře v 18. století a jehož skladby uvede festival jako broumovskou obnovenou premiéru.

Broumovský klášterV monotématickém podvečeru 31. července v Bezděkově v doprovodu klavíristky Terezie Fialové zazní slavná díla Antonína Dvořáka pro violoncello Klid lesa a Rondo, a především violoncellový koncert h moll ve verzi s klavírem. Hornistka a zakladatelka Letních hornových kurzů Zuzana Rzounková vystoupí tradičně s účastníky kurzů i svými kolegy, oživením bude i setkání se slovenskými přáteli z Moyzesova kvarteta.

Violoncellista Jiří Bárta provede v rámci Bachovské noci v broumovském klášteře při svíčkách 27. srpna výběr ze suit Johanna Sebastiana Bacha.

Za poklady Broumovska 2024

1. 5.31. 8.
Za poklady Broumovska 2024

Festival klasické hudby Za poklady Broumovska otevírá každé léto brány unikátní skupiny broumovských kostelů, které rozezní sobotními podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Broumovská skupina kostelů

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1709-43.

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově

Kostel sv. Maří Magdalény tvoří výraznou dominantu obce Božanov. Barokní kostel byl postaven v letech 1735-1743 a je pravděpodobně dílem K. I. Dienzenhofera. Jeho zvláštností je především kruhový půdorys hlavní lodě a eliptický presbytář, na nějž navazuje hranolová věž.

Kostel sv. Markéty v Šonově

Kostel sv. Markéty v Šonově

Kostel sv. Markéty stojí o samotě na vrchu západně nad Šonovem. Jeho stavba byla zahájena roku 1726 a dokončena pravděpodobně o čtyři roky později. Za autora stavby se považuje Kilián Ignác Dientzenhofer.

Vamberecké mumie

Vamberecké mumie

V roce 2023 se mumie vrátily do krypty kostela sv. Prokopa ve Vamberku na Rychnovsku. Zlepšily se klimatické podmínky pro jejich uchování. Nicméně veřejnosti přístupné nebudou. Město plánuje 3D model. V minulosti byly mumie v Broumovském klášteře.

Kostel sv. Jakuba Většího v Ruprechticích

Kostel sv. Jakuba Většího v Ruprechticích

Kostel sv. Jakuba Většího stojí na místě původního dřevěného kostelíka, který je poprvé připomínán k roku 1386. Kostel se nachází na návrší v severní části obce Ruprechtice na Broumovsku uprostřed hřbitova.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda