Úvod > Aktuality > Úžasné stavby z českého dřeva: kůň, mamut, poštovna i rozhledny
Životní styl

Úžasné stavby z českého dřeva: kůň, mamut, poštovna i rozhledny

Poslechněte si audio verzi článku
Dřevěné stavby jsou i v dnešní ultra-technické době stále "in". Mnoho jich vzniká pro soukromé bydlení, výjimkou nejsou ani kancelářské budovy s dřevěnými prvky. Tradiční materiál, jakým dřevo je, se používá ale i na stavby rozhleden či v zábavních parcích. A kde najdete nejzajímavější, nejhezčí a jedinečné stavby z českého dřeva? To vám poradí portál Kudy z nudy.

Výpravy za krásou dřeva mohou začít u nás na Kudy z nudy, třeba u článku o dřevařských a řezbářských tradicích anebo všude, kde píšeme o vorařství, další staré tradici zapsané v UNESCO. Kromě toho vám poradíme, kde najdete místa, kde o dřevě ví úplně všechno: vyzkoušejte třeba Návštěvnické centrum dřevařství na Modravě s interaktivní i venkovní expozicí a zážitkovou dílnou, anebo Muzeum dřevařstvíDlouhé Vsi u Sušice.

Zajímavá místa spojená s historií těžby a zpracování dřeva vám představí také tematická trasa Po stopách dřeva, železa a lidí. Na její důkladnou prohlídku si vyhraďte dost času, protože měří téměř sto kilometrů a vede kolem beskydského pásma Čantoryje a Stožku po obou stranách hranice z Třince až do polské Visly.

 

Do dřevěných věží v korunách stromů

stezka korunamiStezky v korunách stromů či v oblacích jsou oblíbenými výletními cíli. Každá taková stezka u nás se ihned po svém otevření zařadila mezi nejoblíbenější výletní místa. Dřevo na nich potkáte skutečně na každém kroku, a navíc se ještě dozvíte leccos o přírodě a okolních lesích.

Vůbec první Stezkou korunami stromů, byla ta v Lipně nad Vltavou. Byla postavena roku 2012 z masivního lepeného dřeva. Dřevěný chodník mezi korunami je 675 metrů dlouhý. Tvoří jej 75 dřevěných podpěrných sloupů a dřevěné zábradlí s postranní sítí, které je zárukou dokonalé bezpečnosti.

stezka v oblacíchStezka v oblacích na Dolní Moravě se stala Stavbou roku 2016. Konstrukce z modřínového dřeva a ocelových prvků je spletí různě se prolínajících chodníků o celkové délce 710 m. Celkem se na stavbu spotřebovalo 380 tun oceli, 300 kubíků dřeva z modřínů, které pochází z rakouských Alp a rostly v nadmořské výšce nad tisíc metrů nad mořem.

Krkonošskou Stezku korunami stromů v Janských Lázních z roku 2017 tvoří 1900 m3 modřínového dřeva, které dokonce není ošetřené proti dřevokazným houbám. Stezka je nositelem titulu Stavba roku 2018 Královehradeckého kraje. Stezka nabízí procházku v celkové délce 1 511 metrů a výstup do výšky 45 metrů!

stezka ValaškaStezka Valaška na Pustevnách v Beskydech je nejmladší ze všech stezek, otevřela se roku 2019. Nadzemní část stezky je dlouhá 610 m, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 m a zbytek tvoří chodník na 22 m vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina Skywalk - 150 m dlouhý zavěšený "himálajský" chodník. Na stavbě bylo použito více druhů dřeva, například modřín a smrk. Jen na věž spotřebovali dělníci zhruba 250 kubíků dřeva a 2 tuny lepidla. Celkem bylo použito 555 kubíků dřeva. Na celé stezce je 140 tun oceli v různých spojovacích prvcích.
 

Nejvyšší dřevostavba v Česku

Délka šedesát metrů a výška osmnáct metrů: takovými parametry se pyšní největší dřevostavba v Česku. Jde o sídlo společnosti Kloboucká lesní, stojí v Brumově-Bylnici a navrhli je architekti Jan Mach a Jan Vondrák z ateliéru Mjölk. Stavba získala ocenění Finalista České ceny za architekturu 2023.

 

 

Největší Trojský kůň stojí pod Bouzovem

trojský kůň bouzovOdysseus by se divil: největšího dřevěného koně na světě nenajdete v Troji, ale v Historickém areálu pod hradem Bouzov. Patnáct metrů vysoký a 55 tun vážící kolos je základem expozice válečných strojů.

Podívat se můžete i do jeho útrob, kde jsou vystavené kresby s historickou tematikou, a dokonce můžete vystoupat i na vyhlídku v koňské hlavě: tam budete stát 14 metrů nad zemí! V areálu si prohlédnete nejrůznější zbraně, vyzkoušíte si jejich užívání, na děti čekají rytířské turnaje a pasování na rytíře, dřevěný hrad, skluzavky, houpačky a obrovské Člověče, nezlob se!
 

Mamut na Dolní Moravě je také největší svého druhu

MamutAčkoli je zvenčí obrostlý srstí, jeho tělo je dřevěné a podobně jako v Bouzově se můžete podívat dovnitř. Řeč je o obřím mamutovi, který stojí v resortu Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem, v areálu dětských zábavních parků. Se třinácti metry výšky a jednatřiceti metry délky jde o největší mamutí atrakci na světě. Dovnitř se dostanete po točitých schodech nebo po prolézačkách v nohách zvířete, a pak už na vás čeká dvoupatrové břicho.

První podlaží je plné informací z mamutího života, v tom druhém si užijí hlavně děti: je tu hrací prales s kůly, lany a prolézačkami. Dolů se nesklouznete po chobotu, ale čtyřiadvacet metrů dlouhým tobogánem. Mimochodem, mamut tu nestojí náhodou: nedaleko odtud skutečně byly objeveny mamutí kosti.Stejný důvod vedl ke vzniku další zajímavé skulptury, a to dřevěné sochy nosorožce srstnatého v pražských Lysolajích.
 

Stará a nová poštovna na Sněžce

poštovna SněžkaZe dřeva se v Krkonoších nestavěly jen horské boudy, ale také poštovna, která stávala na vrcholku Sněžky. Roubené stavbě z poloviny 19. století už několikrát hrozil zánik. Naposledy ji zachránil Tomáš Trnka, když v roce 2009 společně s kamarády starou poštovnu rozebrali a převezli na Javorovou skálu. Potom se stěhovala podruhé, a to na vrchol Areálu Monínec, přímo k výstupu z lanovky. Vzniklo v ní nové infocentrum turistické oblasti Toulava a prohlédnete si i malou expozici o historii zvláštní stavby.

Na Sněžce však holé místo nezůstalo a starou poštovnu vystřídala poštovna nová. Plášť stavby složené z 20 tisíc dílků tvoří zdvojené sklo a dřevěné okenice; jejich nastavením se moderní prosklená budova může proměnit na dřevěnou boudu, která dokáže odolat drsnému horskému podnebí. Poštovna je otevřena celoročně, podle počasí. Turisté do ní mají přístup většinou od 10 do 16 hodin. Otevírací doba České pošty na Sněžce je od pondělí do pátku 9:00 – 16:00 hodin.
 

Romantická tančírna v Račím údolí

tančírna v Račím údolíRychlebských horáchRačím údolí přímo pod Čertovými kazatelnami stojí zvláštní stavba. Říká se jí Tančírna a ještě před pár lety byla zarostlá v kopřivách a odsouzená k zániku. Dřevěnou budovu s řadou vyřezávaných ornamentů a velkým tanečním sálem s nádhernými vitrážovými okny nechal v letech 1906–1907 postavit vratislavský biskup kardinál Georg Kopp a podle něj se budově začalo říkat Georgshalle.

Po druhé světové válce ji čekal stejný osud jako řadu jiných míst v bývalých Sudetech, obnovy se dočkala v roce 2015. Otevřeno je denně a v hlavním sále se střídá akce za akcí, od koncertů přes autorská čtení, taneční vystoupení a workshopy až po svatby. K dispozici je kavárna, infocentrum s expozicí nejenom o Tančírně, ale o dalších budovách, které v Račím údolí stávaly, i servisní místnost pro běžkaře a cyklisty.
 

Obnovené útulny na Pustevnách

pustevnyPustevnám dominují dřevěné stavby Libušín a Maměnka postavené roku 1925 v lidovém slohu významným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem. Obě budovy byly ve správě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které zde provozovalo stylovou restauraci a hotel. Jednu z nich – slavný Libušín však 3. března 2014 zachvátil zničující požár. Od roku 2016 probíhala nákladná rekonstrukce k níž přispěla velkým dílem také veřejnost ve formě veřejné sbírky. Obnovený Libušín se otevřel 30. července 2020.

PustevnyNový Libušín vznikl jako vědecká rekonstrukce, tedy za použití původních technologií. U všech oprav byly dodrženy tradiční rukodělné řemeslné postupy a používaly se původní materiály. Chata je tedy opravdu postavená rukama tak, jak ji vystavěl sám Jurkovič. Řemeslníci se museli naučit dělat svoji práci ručně, což mělo praktický důvod – například ručně hoblované prkno vydrží na povětrnosti řádově o desítky let více než prkno, které je opracované hoblovkou. Dřevo pro stavbu se pokácelo v zimě, kdy je ve stromech nejméně vody a ve stejné nadmořské výšce, kde se nachází Pustevny, aby odolávalo místním podmínkám. V roce 2021 obdržel Libušín cenu Grand Prix Patria Nostra 2020 za obnovu Národní kulturní památky, jako příkladný investiční a architektonický počin.
 

Znovu postavený dřevěný kostelík v Gutech

GutyV Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil úmyslně zapálený požár. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika, dokončena byla v květnu 2021. Na stavbu kostela bylo použito šest set kubíků jedlového dřeva. Nad sakristií je zapsáno datum 1563, tedy rok, kdy vznikl původní kostelík. Nad vstupem ještě přibude datum 2021, tedy rok, kdy byla dokončena replika.

Dřevěný kostel se podařilo do krajiny vrátit na stejné místo a zcela totožný s tím, který zde stával od 16. století. Interiér kostela je však již nový. Z původního vybavení po požáru totiž nic nezbylo. Interiér bylo třeba vybavit novým oltářem, ambonem, svatostánkem a lavicemi. Kostel Božího Těla získal také nové píšťalové varhany, které vyrobila polská varhanářská dílna Zych. Oltář i svatostánek jsou nyní vyrobeny z kamene, podle návrhu architekta Marka Štěpána, který je autorem také nové podoby křtitelnice a ambonu.
 

Hurá vzhůru na Mariinu vyhlídku

Mariina skála České ŠvýcarskoNa Mariině vyhlídce u Jetřichovic v Českém Švýcarsku stojí opět nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů národního parku.

Altán již není původní, mnohokrát již vyhořel od zásahu bleskem nebo kvůli nedbalosti turistů. Naposledy byl poškozen bleskem v červenci 2013. Roku 2018 uhnily na vyhlídce dřevěné kotevní trámy a altánek musel být stržen. Turistům se zpřístupnil až na jaře 2021. Současná podoba altánu vznikla podle původního návrhu českokamenického tesařského mistra z roku 1856. Tehdy, při příležitosti sňatku Ferdinanda Kinského s Marií Annou Lichtenštejnskou, navrhl tesař zdobný altán ve stylu řeckého chrámu. Nejpopulárnější je romantické pozorování okolní krajiny při západu slunce. Turisté, kteří se sem vydají však musí počítat se strmým výšlapem.


Dřevěné centrum přehrady Fláje nad vodní hladinou

fláje a dřevěná budovaVodní dílo Fláje na vrcholu Krušných hor patří mezi oblíbený cíl turistů i cyklistů. Právě proto zde vzniklo turistické informační centrum, dřevěná budova s prosklenou stěnou a nádherným výhledem na hladinu, která stojí přímo nad vodou. Stavba vznikla na hrázi na místě, kde stávaly základy pro jeřáb.
 
V informačním centru na Flájích se seznámíte se severočeskými přehradami a důvody, proč je vodohospodáři budují. Je možné absolvovat prohlídky, které si lze objednat na webu Povodí Ohře nebo přímo v infocentru. Informační centrum Fláje však nenabízí nic k pití nebo zakousnutí, svačinu si tedy musíte přinést sebou.
 

Vzducholoď Gulliver přistává na střeše centra DOX

vzducholoďDřevěná vzducholoď na střeše Centra DOX jakoby přistávala na střeše centra současného umění v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Stavba, svým tvarem trochu připomínající třeba torpédo, doutník, ale především legendární vzducholoď Hindenburg, odkazuje k touze cestovat do neznámých krajin a světů. Proto si vysloužila jméno Gulliver podle fantastického cestovatele. Když se pozorně podíváte, zjistíte, že míří čumákem dolů, takže nevzlétá, ale přistává.


Historický kolotoč na pražské Letné

kolotoč na letnéNa hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo NTM, které tehdy provedlo nejnutnější záchranné práce. V současné době probíhá jeho kompletní rekonstrukce, hotová by měla být v roce 2022.

Kolotoč nechal postavit Josef Nebeský před více než sto lety. Nejprve stál v letech 1892–1894 na Královských Vinohradech. Vzhledem k velikosti koní kolotoč sloužil k pobavení dětí i dospělých. V roce 1894 byl Josefem Nebeským přenesen na Letnou, kde se nachází dosud. Cílem obnovy není pouze jeho památková obnova a zakonzervování, ale i jeho otevření a plné zprovoznění pro veřejnost.
 

Dřevěná lávka pod hradem Veveří

Když se vypravíte lodí po Brněnské přehraděhradu Veveří, vystoupíte na částečně zastřešený dřevěný most. Na něj navazuje další dřevěná stavba: osmdesát metrů dlouhá robustní lávka, která byla zvolena dřevěnou stavbou roku 2011.

Vyhnete se tak silnici a k hradu dojdete po pohodlné zpevněné cestě. Uprostřed lávky navíc je zastřešená část lemovaná lavicemi; ideální místo pro svačinu s dětmi a krátký odpočinek na výletě.
 

Nejzajímavější dřevěné rozhledny

  • Rozhledna DoubravkaNa některé rozhledny si určitě vzpomenete i po letech, třeba kvůli architektuře, místu nebo příběhu. Tak například dřevěná rozhledna Bára u Chrudimi, několik dní po slavnostním otevření rozmetaná vichřicí; to, co vidíte dnes, je druhý (a pevnější) pokus.
  • Autor předešlé rozhledny, architekt Martin Rajniš, má na kontě víc pěkných rozhleden: k nejnovějším patří pražská Doubravka.
  • Nijak stará není ani krásná Jurkovičova rozhlednaRožnově pod Radhoštěm z bukového, smrkového a jedlového dřeva, i když mezi návrhem (1896) a slavnostním otevřením (2012) uplynulo více než sto let.
  • velká deštnáVelká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.). Rozhledna na jejím vrcholu je podle ankety Klubu přátel rozhleden nejkrásnější rozhlednou roku 2019. Věž je 19 metrů vysoká ocelová konstrukce obložená dřevem a návštěvníkům poskytuje dechberoucí výhled.
  • Rozhledna Vladimíra Menšíka stojí u silnice nedaleko obce Hlína na jižní Moravě. Stavba je dřevěná, 22 m vysoká s krytou a zasklenou vyhlídkovou plošinou, na kterou vede 96 schodů. Za dobré viditelnosti lze z vrcholu spatřit Bílé Karpaty a dokonce i Alpy.
  • Rozhledna Salaš se nachází v nadmořské výšce 366 metrů u obce Salaš a nabízí krásný výhled na pohoří Chřibů. Má neobvyklá tvar dvou do sebe zakleslých sedmiček, který ji vtiskl architekt Jan Smékal.
Brána Pusteven

Brána Pusteven

Brána Pusteven nabízí místním a turistům nejen zázemí, ale i nové výhledy na tak známé srdce Beskyd. V moderní nízkopodlažní budově jsou umístěny veřejné toalety, zázemí pro obsluhu parkoviště a informační centrum.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Obří mamut v resortu Dolní Morava

Obří mamut v resortu Dolní Morava

Obří interaktivní atrakce pro děti v podobě 13 metrů vysokého mamuta je novou dominantou Dolní Moravy a zároveň největším modelem mamuta na světě!

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Na nejvyšší české hoře, Sněžce, leží Česká poštovna Anežka, navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Poštovna má přiděleno i svoje PSČ 542 91. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů.

Dřevěná rozhledna Bára

Dřevěná rozhledna Bára

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Nová hájenka u Valašské Bystřice

Nová hájenka u Valašské Bystřice

V lesích u Valašské Bystřice postavily Lesy ČR novou hájovnu. Stojí na místě roubenky z roku 1920, jejíž část se podařilo přemístit do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Tančírna v Račím údolí – perla Rychlebských hor

Tančírna v Račím údolí – perla Rychlebských hor

Přímo pod Čertovými kazatelnami stojí nově zrekonstruovaná tančírna s názvem Georgshalle, v minulosti velice oblíbené místo pro nejrůznější oslavy, plesy či bály. Nyní Tančírna slouží jako zázemí pro turisty a prezentuje Rychlebské hory jako celek.

Trojský kůň v Bouzově – největší dřevěný kůň na světě

Trojský kůň v Bouzově – největší dřevěný kůň na světě

Největší dřevěná stavba koně na světě se nachází v Historickém areálu zábavy na Bouzově. Stavba koně je vysoká 15 metrů, 16 metrů dlouhá a váží asi 40 tun. Vnitřní prostory jsou veřejně přístupné.

Rozhledna Salaš u Uherského Hradiště

Rozhledna Salaš u Uherského Hradiště

Rozhledna Salaš se nachází v nadmořské výšce 366 metrů u obce Salaš a nabízí krásný výhled na pohoří Chřibů.

Rozhledna Světlý vrch v Jizerských horách

Rozhledna Světlý vrch v Jizerských horách

Rozhledna na Světlém vrchu je dřevostavbou s půdorysem pravidelného osmiúhelníku a točitým schodištěm se 105 stupínky uvnitř rozhledny. Nachází se v Albrechticích v Jizerských horách.

Rozhledna Vladimíra Menšíka

Rozhledna Vladimíra Menšíka

Rozhledna Vladimíra Menšíka stojí u silnice nedaleko obce Hlína na jižní Moravě. Stavba je dřevěná, 22 m vysoká s krytou a zasklenou vyhlídkovou plošinou, na kterou vedevede 96 schodů. Za dobré viditelnosti lze z vrcholu spatřit Bílé Karpaty a dokonce i Alpy.

Rozhledna na Anenském vrchu u Sosnové

Rozhledna na Anenském vrchu u Sosnové

Dřevěná rozhledna na Anenském vrchu u obce Sosnová na Opavsku vznikla na podzim 2018. Jedná se o sedmipatrovou dřevostavbu se šestiúhelníkovou vrcholovou plošinou, kotvena je do čtyř betonových pilířů, které jsou obložené kamenem.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Knihovna a turistické centrum Trojanovice

Knihovna a turistické centrum Trojanovice

Na místě zděných garáží v centru Trojanovic vyrostla zajímavá budova podle návrhu ateliéru Kamil Mrva Architects. Vedle služeb infocentra pro turisty i místní obyvatele je zde také knihovna a pošta.

Stará poštovna ze Sněžky na Monínci

Stará poštovna ze Sněžky na Monínci

Jeden z nejvyšších vršků Čertovy hrbatiny, Monínec nedaleko Sedlce-Prčice, pyšně nese české poštovní „nej“. Přestěhovala se sem totiž nejstarší česká poštovna, která léta stávala na vrcholku hory Sněžky.

Historický kolotoč na pražské Letné

Historický kolotoč na pražské Letné

Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. Na koních a v autíčkách se mohou svézt děti i dospělí. Podmínkou je tělesná hmotnost do 100 kg.

Budova firmy Mjolk – nejvyšší dřevostavba v Česku

Budova firmy Mjolk – nejvyšší dřevostavba v Česku

Sídlo Kloboucké Lesní postavené v roce 2022 představuje na tisíci metrech základní ideály udržitelného stavebnictví. Stavba poukazuje na aktuální témata a potenciály ekologické výstavby a upozorňuje na možnosti a výzvy, které nás v budoucnosti čekají. V současnosti se jedná o vůbec nejvyšší dřevostavbu v Česku.

Hidden Retreat – plovoucí sauna na lomu Hranice

Hidden Retreat – plovoucí sauna na lomu Hranice

Na hladině zatopeného lomu Hranice u Lipnice nad Sázavou na Vysočině, pluje malá dřevěná sauna se střešní terasou. Společnost Hidden Retreat zde nabízí ubytování a únik před stresem a civilizací.

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.

Útulnoff – glamping Milínov

Útulnoff – glamping Milínov

Nádherná útulna v polích nabízí svět sám pro sebe bez signálu a moderních technologií, kde budete usínat a probouzet se s pohledem do přírody. Útulnoff vznikl s jediným záměrem – odpočinout si a načerpat síly. Za nápadem stojí farmář Pavel Moulis.

Experimentální útulna na řopíku u Vratěnína

Experimentální útulna na řopíku u Vratěnína

Útulna u Vratěnína je postavena na bývalém vojenském objektu lehkého opevnění, tzv. řopík. Jedná se o experimentální dřevostavbu.

Dřevěný kostelík v Gutech

Dřevěný kostelík v Gutech

V Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil požár. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika, dokončena byla v květnu 2021.

Socha nosorožce srstnatého v Lysolajích

Socha nosorožce srstnatého v Lysolajích

V Praze najdete největší skulpturu nosorožce na světě. Nachází se, a s ní i kus doby ledové, v pražských Lysolajích, v areálu bývalé Denkrovy pískovny. Právě v Lysolajích se v minulosti našly kosterní ostatky tohoto pravěkého zvířete.

Další aktuality

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl

Poznejte život na farmě

Máte malé děti, které výlet na zámek nebo hrad nebaví? V nejbližší zoo jste byli už tisíckrát a další výprava za tučňáky vás neláká? Vydejte se na venkov! Ukažte svým dětem, jak vypadá život zvířat i lidí na farmě, jak se pěstují rostlinky a chovají zvířata v přirozeném prostředí.
Životní styl

Věda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?

Naše planeta slaví svůj svátek každý rok 22. dubna. I kdyby ale slavila Den Země denně od začátku ledna až do konce prosince, bylo by to málo. Hýčkejme si ji, pečujme o ni a náležitě se o ni starejme: žádné jiné místo, kam bychom se mohli přestěhovat, ve vesmíru neexistuje. Anebo ano?
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!
Životní styl

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.
Životní styl