Úvod > Aktuality > Dotkněte se Písku v Písku aneb městská slavnost v barokním duchu

Dotkněte se Písku v Písku aneb městská slavnost v barokním duchu

Vydáno 4. června 2017 Kultura
Jedním z vrcholů turistické sezóny v Písku je bezesporu červnová Městská slavnost Dotkni se Písku, která se i letos bude o víkendu konat v historických kulisách města Písku, v příjemném prostředí nábřeží řeky Otavy. Městská slavnost se tentokrát ponese v barokním duchu, v němž slavnost v 18. století také vznikla. Slavnost se uskuteční už po 25. v novodobé historii.
Kamenný most v PískuNa letošní slavnostech si město od pátku 9. června do neděle 11. června 2017 užije rozmanitou zábavu v podobě hudebních a tanečních vystoupení, workshopů a dobových programů. Historická část akce se ponese v barokním duchu s odkazem na dobu Marie Terezie, ve které písecká slavnost vznikla.

Mezi letošní hlavní novinky patří videomapping, který se bude promítat na budovu radnice, a to jak v pátek, tak i v sobotu. Místo klasického ohňostroje je připraven stylový barokní ohňostroj. V pátek projde městem historický průvod, na který naváže Slavnost pro Marii Terezii. V letošním roce oslavíme 300 let, které uplynuly od jejího narození. Poté přijde na řadu noční lampiónový průvod.

Veřejnost se může zapojit do průvodu, na který budou zapůjčeny kostýmy z Barrandova. V sobotu si návštěvníci určitě nenechají ujít barokní šermířské drama z období třicetileté války pod názvem Na křídlech války nebo vodní bitvu pod hradem.

Hlavní koncerty a představení se odehrají na Velkém náměstí. Zde je malý výčet účinkujících: Aneta Langerová, Václav Neckář, Marek Ztracený, UDG, Ze zahraničních interpretů je to třeba baskická hudebně taneční skupina Korrontzi nebo skupina rakouských harmonikářů Linzer Quetschnspüla.

Chybět nebudou vystoupení místních spolků a skupin jako například Písecký komorní orchestr, Písečan, TC Z.I.P., Písečánek, TC Louisiana a další. Příznivci country nebo dechovky naleznou své útočiště v Palackého sadech. Zde bude určitě největší hvězdou nekorunovaný král české dechovky Josef Zíma, který přijde se svou uměleckou partnerkou Yvetou Simonovou a orchestrem Jiřího Sládka s pořadem Už kamarádi… Dále např. Písecká čtyřka Josefa Nováka, Pavlína Jíšová a přátelé, Strings, Dechová hudba města Písek, Hastrmani a další.

Doprovodný program pro děti bude probíhat na Bakalářích a Parkánech. Pro náctileté je připraven bohatý program v letním kině, který vyvrcholí hiphopovými koncerty Viktora Sheena a rappera Lipa.
Městskou slavnost zakončí tradiční nedělní bohoslužba. Modlitba ranních chval v děkanském kostele bude pokračovat modlitbou za město u Mariánského sloupu a následným průvodem z Alšova náměstí zpět do děkanského kostela, kde se uskuteční společná mše svatá. V průběhu slavnosti bude zpívat a na dobové nástroje hrát soubor Ritornello.

V Písku můžete obdivovat nejen krásu Kamenného mostu, nejstaršího dochovaného mostu v Česku.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Dotkni se Písku - městská slavnost 2018

Dotkni se Písku - městská slavnost 2018

Ve dnech 8. až 10. 6. se uskuteční tradiční městská slavnost Dotkni se Písku. Centrum kultury města Písek připravilo ve spolupráci s dalšími organizacemi, spolky a za podpory města Písku kulturní program pro všechny generace.