Úvod > Aktuality > Dobře utajené hrady a zámky: kde si prohlédnete netušené poklady?
Kultura

Dobře utajené hrady a zámky: kde si prohlédnete netušené poklady?

Poslechněte si audio verzi článku
Rádi jezdíte na výlety po hradech a zámcích i v zimě? Na portálu Kudy z nudy vás tentokrát zavedeme do utajených míst, kde byste okázale zařízené interiéry nejspíš nečekali: do muzeí, která sídlí v historických objektech a vedle běžných expozic nabízejí prohlídky komnat, obrazáren a dalších prostor.

Hradní muzeum v Českém Krumlově

Tak například Hrad a zámekČeském Krumlově sice má přes zimu zavřeno, ale otevřené dveře najdete v Hradním muzeu, které naleznete v budově tzv. Hrádku na druhém zámeckém nádvoří. Jedná se o jednu z nejstarších a nejhodnotnějších staveb v českokrumlovském zámeckém areálu.

Při prohlídce budete mít pocit, že vás stroj času přenesl do 19. století; tapety, závěsy, historické lustry a zrestaurovaná kachlová kamna doplňují repliky starých muzejních vitrín. V nich jsou k vidění spousty cenných exponátů z rožmberských, eggenberských a schwarzenberských sbírek, v dobovém kinematografu se promítají filmy z počátku 20. století.

Mimo sezonu je otevřeno denně kromě pondělí, a protože muzeum se nachází přímo v areálu hradu a zámku, vlastně si prohlédnete i trochu něco z něj, třeba zámeckou věž, přístupnou stejně jako muzeum denně mimo pondělí.
 

B jako Bruntál, Blansko a Blovice

Zámek s neobvyklým půdorysem, arkádové nádvoří, věž, zámecký park s torzem městských hradeb, salou terrenou a zajímavé exponáty, to je hlavní obsah toho, co uvidíte při prohlídce MuzeaBruntále. Kromě stálých expozic věnovaných přírodě Bruntálska a zdejším tradičním řemeslům a živnostem si můžete prohlédnout i zámek jako takový. Projdete se sály s rokokovými nástěnnými malbami a původním nábytkem, za vidění stojí i knihovna a galerie s obrazy ze sbírek velmistrů Řádu německých rytířů. Otevřeno je celoročně, mimo sezonu denně kromě pondělí.

BlanskoPodobně se zařídili i na zámku v Blansku, kde sídlí Muzeum Blanenska. Přes zimu ve všedních dnech mimo pondělí, v hlavní sezoně pak včetně víkendů na vás čeká řada expozic. Věnují se osobnostem Blanenska, umělecké litině z místních železáren, Moravskému krasu a okolním hradům, k raritám patří chemická laboratoř barona Reichenbacha. Nejkrásnější zámecké interiéry se vám představí tak, jak mohly vypadat na konci 19. století, zajímavá je i expozice Bydlení na blanenském zámku zaměřená na byty, které tu bývaly na přelomu 19. a 20. století.

Celý rok od úterý do soboty (a v hlavní sezoně i v neděli) můžete zavítat do zámku Hradiště, respektive do Muzea jižního Plzeňska v Blovicích. Jednotlivé části se věnují například národopisu nebo historii spaní a praní, ale nechybí ani výstavy regionálních malířů nebo šlechtické a měšťanské interiéry.
 

Za panstvem do Teplic…

Svůj zámek a zároveň muzeum má také věhlasné lázeňské město Teplice. Zdejší Regionální muzeum je otevřeno celoročně denně kromě pondělí a návštěvníkům je k dispozici několik tras – ovšem pokud stojí v centru vaší pozornosti zámecké interiéry, málo platné, musíte je projít všechny. V jednotlivých sálech jsou vystaveny zoologické, mineralogické, numismatické a archeologické sbírky, expozice keramiky a porcelánu, nechybí ani historie místního lázeňství či historické hodiny.

Jeden z okruhů nazvaný Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích vás zavede do unikátně dochovaných interiérů kláštera benediktinek, který kolem roku 1160 založila česká královna Judita. V přízemí západního křídla je výstavní síň nazývaná jízdárna, ale ve skutečnosti zde bývaly jen konírny a místnosti pro kočáry; dnes tu probíhají krátkodobé výstavy.
 

…a za panem správcem do Roztok

Roztoky u PrahyV někdejší tvrzi, během staletí přestavěné na zámek, sídlí také Středočeské muzeumRoztokách u Prahy. Dodnes je tu k vidění pár středověkých detailů, například příkop, kladky a závaží původního padacího mostu u brány. V létě 2002 zámek poškodily povodně, nové expozice se opět otevřely před několika lety. Po celý rok od středy do neděle se můžete přijet podívat na dvě expozice.

První názorně ukáže bydlení a úřad pana správce z dob, kdy na zámku sídlila správa panství, druhá představuje Roztoky jako oblíbené letovisko, kam jezdívali pražští měšťané na letní byt.
 

Muzeum na zámku v Horažďovicích

horažďoviceDalší skvěle utajené zámecké interiéry objevíte v Městském muzeu, sídlícím na zámku v Horažďovicích. Zastavte se tu třeba cestou do zdejšího aquaparku a projděte se historickými interiéry, parohovou chodbou nebo zámeckou koupelnou; mimo sezonu jsou otevřené v pátek a o víkendech.

Další expozice se věnují například prácheňským marionetám, tedy loutkám a národopisu, v Městské galerii je k vidění sbírka alpských minerálů. Pokud se objednáte předem, můžete si v doprovodu lektorů v interaktivní dílně vyzkoušet některá z dávných řemesel či rukodělných technik.
Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Zámek Blansko – Muzeum Blanenska

Zámek Blansko – Muzeum Blanenska

Pojďte se s námi ponořit do historie a společně tak strávit chvíle na cestě proti proudu času!

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Zámek Teplice – Regionální muzeum v Teplicích

Zámek Teplice – Regionální muzeum v Teplicích

Zámek Teplice je od roku 1947 sídlem muzea, které navazuje na tradici sahající k roku 1894, kdy se zde ustavila Muzejní společnost. Nachází se v nejstarší části lázeňského města Teplice, obklopený rozsáhlou zahradou, na místě, kde ve 2. pol. 12. stol. založila královna Judita klášter benediktinek.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Městské muzeum Horažďovice

Městské muzeum Horažďovice

Na zámku v Horažďovicích můžete netradičně spojit prohlídku nejkrásnějších zámeckých prostor a muzejní expozice i se sezoními výstavami. Také stará část města Horažďovic stojí za procházku, a pokud vás nezajímají středověké památky, může vás zaujmout výhled na řeku Otavu a vrch Prácheň.

Zámek a Muzeum v Bruntále

Zámek a Muzeum v Bruntále

Na rozdíl od jiných zámků v České republice má zámek v Bruntále netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. V romantickém prostředí zámku byly natočeny i filmové pohádky – Císař a tambor a Zlatník Ondra.

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo a lidovou architekturu.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura