Úvod > Aktuality > Do středověku se můžete podívat díky interaktivní expozici českokrumlovských Klášterů

Do středověku se můžete podívat díky interaktivní expozici českokrumlovských Klášterů

Vydáno 15. září 2017 Památky
Vydejte se na vzrušující expedici do dob dávno minulých a děti vezměte s sebou! V poutavých expozicích v Klášterech Český Krumlov společně zjistíte, jak se žilo ve středověku, s čím si tehdy děti hrály, jak se vyráběly věci denní potřeby… A rozhodně to nebude žádná nuda – na exponáty sahat dovoleno a dokonce doporučeno, připravena je řada aktivit a vlastnoručního tvoření, díky nimž si nabyté informace spolehlivě zapamatujete. Stálé expozice a zahrady unikátního souboru klášterních budov v Českém Krumlově jsou otevřeny denně.
Kláštery Český Krumlov - zahradyInteraktivní expozici lidských dovedností v Klášterech Český Krumlov tvoří tematicky zařízené místnosti přibližující řemesla, tradiční znalosti středověkých klášterů a život šlechty v době gotiky a renesance. V alchymistické dílně je možné míchat lektvary, jinde lze zkoušet kostýmy, vyrábět bylinné olejíčky, malovat přes šablony nebo třeba psát husím brkem. Děti jsou zvány do herny, ve které nechybí středověké hry i dobové hračky – především koně pro kluky a panenky pro děvčátka, ručně vyrobené hudební nástroje (řehtačky, rolničky), loutky a stavebnice z přírodních materiálů. Lákadlem je i strašidelný Danse Macabre v podkrovní části expozice, kde má své místo také veliký model historického centra města Český Krumlov.

Klášter KrumlovLidé ve středověku se bavili vynalézáním a výrobou různých hraček a hříček. K nejslavnějším inovátorům středověku a renesance patřil Leonardo da Vinci, jehož mechanické vynálezy předjímají moderní stroje. Část interaktivní expozice proto dětem i dospělým přibližuje kromě středověkých dětských hraček některé důmyslné nápady Leonarda da Vinciho v podobě dřevěných replik, sestavených na základě dochovaných plánů, náčrtů a schémat.

Výlet do historie pokračuje návštěvou řemeslných dílen, kde si můžete prohlédnout a osahat autentické vybavení a vlastními silami vytvořit řemeslný výrobek. Do své dílny vás pozve třeba krejčí, sedlář, pekařka, kovář, brašnář, švec, hrnčíř nebo sklářka.
Kláštery Český Krumlov

Kláštery Český Krumlov

Komplex klášterních budov je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova. Dvojí konvent bratří a sester řádu sv. Františka byl založen v polovině 14. století rodem Rožmberků a od té doby prošel mnoha proměnami, tou poslední v letech 2014 - 2015.

Kláštery Český Krumlov - moderní kulturně vzdělávací centrum

Kláštery Český Krumlov - moderní kulturně vzdělávací centrum

Nově zrekonstruovaným areálem klášterů získává město Český Krumlov moderní kulturně vzdělávací centrum a veřejnosti se zpřístupňuje unikátní kulturní dědictví v samotném historickém jádru města.