Úvod > Aktuality > Do jihočeských Vodňan se vydejte na tradiční rybí trh s programem

Do jihočeských Vodňan se vydejte na tradiční rybí trh s programem

Vydáno 23. května 2017 Gurmánská turistika
Máte pocit, že akce jménem rybářské dny bude jen pro příznivce navijáků a podběráků? Velký omyl! Portál Kudy z nudy vás zve na Vodňanské rybářské dny, kde si vedle rybářů užijí gurmáni, rodiny s dětmi, milovníci hudby i všichni, kdo mají rádi soutěže, deskové hry a hlavolamy. Od středy 24.5. do soboty 27. 5. můžete navštívit Vodňanské rybářské dny.

Je již každoroční tradicí, že se na začátku května ve Vodňanech konají Vodňanské rybářské dny. Původně svobodné královské město se může pyšnit svým vlastním rybničním hospodařením už přes 500 let, téměř devadesát let zde působí rybářská škola, přes padesát let zde sídlí Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický Jihočeské univerzity - vědecká rybářská instituce známá svými výsledky i daleko za hranicemi České republiky.
 

Vodňanyjižních Čechách žijí vodou; jméno jim dala voda, najdete tu jedinou střední rybářskou školu v Česku a i expozice Městského muzea a prohlídky Mosteckého mlýna se týkají rybníkářství a témat s vodou pevně spojených. Kolem vody se točí i Vodňanské rybářské dny, které začínají ve středu 24. května a končí v sobotu 27. května. Na co se letos můžete těšit?
 

Ryby na talířích i v rukou odborníků

Na vodňanském náměstí se každou sobotu již od časného rána chystají tradiční trhy. V době konání rybářských dnů jsou ale ještě obohaceny zejména o stánky s živými rybami a nejrůznějšími rybími specialitami. Součástí trhu je i historické tržiště, jehož podstatou je široká nabídka výrobků klasické lidové tvořivosti. K tomu všemu je připraven bohatý kulturní program, který probíhá po celý den a je zakončen slavnostním ohňostrojem.

A hudební program? Začneme ve středu 24. května kuchařskou soutěží, pořádanou vodňanským učilištěm služeb, která je letos již podruhé přístupna široké veřejnosti, a rozloučíme se na přelomu soboty a neděle závěrečnou půlnoční diskotékou s DJ BASSLICKERem na Sportovním areálu Blanice.
Rybářská cyklotrasa Vodňany

Rybářská cyklotrasa Vodňany

Cyklotrasu s rybářskou tematikou si můžete projet kde jinde než v jižních Čechách. Turistická trasa má začátek ve městě Vodňany, vede českobudějovickou pánví kolem několika rybníků a končí opět ve Vodňanech. Okruh má celkovou délku cca 20 km a jsou na něm rozmístěny informační tabule, které seznamují s rybníky a některými mlýny na trase.

Rybník Dřemliny na Vodňansku

Rybník Dřemliny na Vodňansku

Jedná se o největší vodňanský chovný rybník. Každoročně na podzim probíhá výlov rybníka, kde si můžete nakoupit čerstvé ryby. Rybník je pojmenován podle stejnojmenného vodňanského předměstí.

Rybářské dny ve Vodňanech 2018

Rybářské dny ve Vodňanech 2018

Vodňanské rybářské dny jsou nejvýznamnějšími oslavami města Vodňany, konané tradičně v květnu již více jak pětadvacet let. Jsou neodmyslitelně spjaty s rybářskou tematikou a nabízejí pestrý kulturní program pro všechny věkové kategorie.

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Muzeum Střední rybářské školy ve Vodňanech má dvě části - akvária se živými rybami a vlastní historickou část, která dokumentuje vývoj jednotlivých oblastí rybářství. Návštěvníci také uvidí vodní organizmy pod mikroskopy či programy na interaktivní tabuli.