Úvod > Aktuality > Do jihočeských Vodňan se vydejte na tradiční rybí trh s programem

Do jihočeských Vodňan se vydejte na tradiční rybí trh s programem

Vydáno 22. května 2018 Gurmánská turistika
Máte pocit, že akce jménem Rybářské dny bude jen pro příznivce navijáků a podběráků? Velký omyl! Portál Kudy z nudy vás zve na Vodňanské rybářské dny, kde si vedle rybářů užijí gurmáni, rodiny s dětmi, milovníci hudby i všichni, kdo mají rádi soutěže, deskové hry a hlavolamy. Od středy 23.5. do soboty 26. 5. můžete navštívit Vodňanské rybářské dny.

Je již každoroční tradicí, že se na začátku května ve Vodňanech konají Vodňanské rybářské dny. Původně svobodné královské město se může pyšnit svým vlastním rybničním hospodařením už přes 500 let, téměř devadesát let zde působí rybářská škola, přes padesát let zde sídlí Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický Jihočeské univerzity - vědecká rybářská instituce známá svými výsledky i daleko za hranicemi České republiky.
 

Vodňanyjižních Čechách žijí vodou; jméno jim dala voda, najdete tu jedinou střední rybářskou školu v Česku a i expozice Městského muzea a prohlídky Mosteckého mlýna se týkají rybníkářství a témat s vodou pevně spojených. Kolem vody se točí i Vodňanské rybářské dny, které začínají ve středu 25. května a končí v sobotu 26. května. Na co se letos můžete těšit?
 

Ryby na talířích i v rukou odborníků

Na vodňanském náměstí se každou sobotu již od časného rána chystají tradiční trhy. V době konání rybářských dnů jsou ale ještě obohaceny zejména o stánky s živými rybami a nejrůznějšími rybími specialitami. K tomu všemu je připraven bohatý kulturní program, který probíhá po celý den a je zakončen slavnostním ohňostrojem.

A hudební program? Začne ve středu 23. května po kuchařské soutěži, pořádanou vodňanským učilištěm služeb, letos na téma: "Netradiční úprava kapra". Večer od 19:30 se můžete setkat s vášnivým rybářem Františkem Nedvědem, který do Vodňan přijede i se svou kapelou Tiebreak.

Kapr pod hladinouV pátek 25. května bude hudební program probíhat na náměstí Svobody od 19:00 hodin. Vystoupí kapela Nic moc, Perutě a Mirai. Sportovní areál Blanice rozezní od 19:30 první den Blanice Music Festivalu. Těšit se můžete třeba na Znouzectnost nebo Metalicu Czech Revival. V pátek doporučujeme také II. výstavu kaprů Koi, která se koná od 9 do 17 hodin v pavilonu Na Valše.

Sobota 26. května přinese, mimo již zmíněného oblíbeného rybího trhu spoustu folklorních muzikantů z Čech, Slovenska a Polska. Mimo jiné se můžete těšit na Petra Dopitu - mistra světa ve hře na pilu nebo Modrý cimbál - tradiční nástroj v netradiční pop-rockévé kapele. Otevřena veřejnosti bude také vodňanská Fakulta rybářství i střední rybářská škola a vyšší odborná škola vodního hospodářství. Pokračovat bude i II. výstava kaprů Koi.
Rybářské muzeum ve Vodňanech

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Muzeum Střední rybářské školy ve Vodňanech má dvě části - akvária se živými rybami a vlastní historickou část, která dokumentuje vývoj jednotlivých oblastí rybářství. Návštěvníci také uvidí vodní organizmy pod mikroskopy či programy na interaktivní tabuli.

Rybářská cyklotrasa Vodňany

Rybářská cyklotrasa Vodňany

Cyklotrasu s rybářskou tematikou si můžete projet kde jinde než v jižních Čechách. Turistická trasa má začátek ve městě Vodňany, vede českobudějovickou pánví kolem několika rybníků a končí opět ve Vodňanech. Okruh má celkovou délku cca 20 km a jsou na něm rozmístěny informační tabule, které seznamují s rybníky a některými mlýny na trase.

Rybník Dřemliny na Vodňansku

Rybník Dřemliny na Vodňansku

Jedná se o největší vodňanský chovný rybník. Každoročně na podzim probíhá výlov rybníka, kde si můžete nakoupit čerstvé ryby. Rybník je pojmenován podle stejnojmenného vodňanského předměstí.

Další aktuality

9.7.
2018
V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

Jižní Čechy | Gurmánská turistika
6.7.
2018
Vydejte se na noční prohlídky do pivovaru Bohemia Regent

Vydejte se na noční prohlídky do pivovaru Bohemia Regent

Jižní Čechy | Gurmánská turistika
20.6.
2018
Ryby, slavnosti, kuriozity a putování k rybníkům kolem Blatné

Ryby, slavnosti, kuriozity a putování k rybníkům kolem Blatné

Jižní Čechy | Gurmánská turistika