Úvod > Aktuality > Do Stráže nad Nežárkou zavítejte na návštěvu k Emě Destinové

Do Stráže nad Nežárkou zavítejte na návštěvu k Emě Destinové

Vydáno 5. července 2018 Zážitky
Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Právě letos uplynulo přesně 140 let od jejího narození, a tak můžete zavzpomínat na naši operní hvězdu v nejucelenější a nejrozsáhlejší muzejní expozici, která je procházkou celým životem a dílem této významné osobnosti. Zpřístupněn je i privat Emy Destinnové - místnosti ve kterých Ema bydlela. Během prázdnin je otevřeno denně mimo pondělí.

Když slavná pěvkyně Ema Destinnová hledala místo, kam by se mohla vracet z turné po světových pódiích v New Yorku, Berlíně, Londýně nebo Paříži, a kde by mohla v létě nerušeně odpočívat, do oka jí padla právě jihočeská Stráž nad Nežárkou. Zanedbaný zámeček koupila v roce 1914 a žila tu až do své smrti roku 1930. Současná majitelka, paní Radoslava Doubravová, vrátila vrátit Stráži podobu z doby, kdy tu byla Destinnová doma. Expozici světoznámé pěvkyně doplňují kostýmy, prohlídka soukromých pokojů i kuriózní věštírny, kde Destinnová s přáteli vyvolávala duchy.

Zámekněkolik rarit a tajemství, kromě prohlídky privátu majitelů zámku, uvidíte ložnici Emy Destinnové, ze které vede tajný východ, modrý salon, koncertní sál, hradní sklepení s vězením pro zločince, mučírnu a popravčí místnost. Ze sklepení mohou návštěvníci projít tajnou hradní únikovou chodbou k Nežárce.

Destinnová, narozená v roce 1878, Stráž nad Nežárkou milovala; tady měla konečně čas na přátele a své soukromé záliby: pořádání sbírek, psaní sladkobolných románů inspirovaných minulostí strážského zámku, neúspěšnou výrobu likérů, okultní vědy, spiritismus a rybaření. Přání být po smrti pochovaná v parku strážského zámku se jí však nikdy nesplnilo; její hrob najdete v Praze na vyšehradském Slavíně. Dodnes však střeží svůj zámek coby Strážská černá paní; její obraz uvidíte při prohlídce zámku.

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou - největší expozice Emy Destinnové

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou - největší expozice Emy Destinnové

Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Zároveň je místem konání koncertního programu "Zámek plný hudby".

Cyklotrasa Lužnice - Nežárka

Cyklotrasa Lužnice - Nežárka

Cyklotrasa Lužnice - Nežárka má dvě větve sledující řeky Nežárku a Lužnici až po soutok s Vltavou u Týna nad Vltavou. Vyznačená je zatím část Nežárka.

Dub Emy Destinové ve Stříbřeci

Dub Emy Destinové ve Stříbřeci

Mohutný dub letní má obvod kmene rovných 593 cm a je do něj zasazen obrázek Emy Destinnové, která v těchto místech často rybařila. Stáří stromu se odhaduje na 350 let. Místo doplňuje malý pomník a informační tabule.

Stráž nad Nežárkou - město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou - město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou je jihočeské město, nacházající se přibližně v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní. Město je spojeno s památkou slavné pěvkyně Emy Destinnové, která zakoupila zdejší zámek, a žila zde až do své smrti v roce 1930.