Úvod > Aktuality > Do Národního divadla v Praze na Libuši a Prodanou nevěstu
Kultura

Do Národního divadla v Praze na Libuši a Prodanou nevěstu

  • Vydáno28. května 2016
Bedřich Smetana, Národní divadlo a opery Prodaná nevěsta a Libuše – právě kolem nich se točí dvě výročí historie českého divadla, která by vám portál Kudy z nudy rád připomněl. V květnu a červnu uplyne či uplynulo 150 let od prvního uvedení Prodané nevěsty a 135 let od slavnostní premiéry Libuše.
V pondělí 30. května to bylo rovných 150 let od večera, kdy byla v Prozatímním divadle v Praze poprvé uvedena opera Prodaná nevěsta. Divadlo postavené podle plánů architekta V. I. Ullmanna bylo předchůdcem Národního divadla a dodnes je můžete vidět; při pohledu na divadelní budovu z mostu Legií nebo ze Střeleckého ostrova je to ta část objektu, která je nejblíže k Žofínu. Fasáda a vnější plášť je ovšem to jediné, co z Prozatímního divadla zbylo, vnitřní prostory se šatnami a technickým zázemím se proměnily už při rekonstrukci budov v osmdesátých letech 20. století.
 

Stopadesátiletá nevěsta

Bedřich Smetana byl v té době kapelníkem opery Prozatímního divadla a v orchestru hrál na violu také Antonín Dvořák. V lednu 1866 divadlo publiku nabídlo premiéru Smetanovy historické opery Braniboři v Čechách a diváci ji přivítali s ovacemi, ovšem Prodaná nevěsta měla o několik měsíců později cestu na pódium mnohem svízelnější. „Prodanka“ v nastudování z května 1866 se od té dnešní hodně lišila; měla jen dvě jednání a činoherní dialogy. Během následujících let se měnily, vkládaly, přesunovaly i odstraňovaly celé scény, kusy děje i jednotlivé árie; poslední verze Prodané nevěsty – taková, jakou známe dnes – nakonec zazněla až v roce 1870.  
 

Dvě premiéry opery Libuše

Už dva roky předtím se pozemek vedle Prozatímního divadla proměnil ve staveniště a podle projektu architekta Josefa Zítka začala vyrůstat velkoryse rozvržená budova Národního divadla. Položení základního kamene v květnu 1868 provázela premiéra další Smetanovy opery, tentokrát Dalibora.
Národní divadlo se otevíralo několikrát; poprvé to bylo 11. června 1881 na počest návštěvy korunního prince Rudolfa premiérou Smetanovy Libuše, komponované právě pro tuto příležitost. Po jedenácti reprízách se divadlo znovu uzavřelo kvůli dokončovacím pracím. Požár v srpnu 1881 nakonec druhé slavnostní otevření odložil o dva roky, a tak se Libuše na jeviště vrátila v obnovené druhé premiéře až v listopadu 1883.
 

Národní divadlo zve na prohlídku                    

Národní divadlo tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet – vystupující na několika scénách. Do interiérů všech budov Národního divadla, tedy historické budovy Národního divadla, Stavovského divadla i Státní opery, se samozřejmě podíváte při představení, ale většinou stejně nestihnete vidět všechno, některá místa jsou navíc přístupná jen při speciálních prohlídkách. Divadla proto nabízejí víkendové prohlídky pro dospělé i pro předškoláky; ty jsou přizpůsobené menším dětem a hravou formou přibližují důležitost divadla, historický význam budov a krásu umění. Vstupenka stojí 120 Kč, pro seniory a děti 60 Kč.
Nová scéna Národního divadla

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.

Evropská cesta historickými divadly

Evropská cesta historickými divadly

Císařská cesta spojuje historická divadla přístupná veřejnosti, která představují to nejcennější, co se nám v oblasti historické divadelní architektury zachovalo.

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Pražská vlastivěda – vlastivědné vycházky s Prague City Tourism

Pražská vlastivěda – vlastivědné vycházky s Prague City Tourism

Zajímáte se o pražskou historii, architekturu či svou čtvrť? Vyzkoušejte vlastivědné vycházky, které pořádá Prague City Tourism (dříve Pražská informační služba). Konají se celoročně, každý měsíc se pravidelně obměňují.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna

Státní opera Praha, divadlo s operním a baletním souborem, patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě. Hlavní událostí operní sezony 2020 bylo znovuotevření Státní opery po její několikaleté generální rekonstrukci.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura