Úvod > Aktuality > Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou
Kultura

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou

  • Vydáno14. září 2023
Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 16. a 17. září 2023 zaplaví náměstí Krále Jiřího stánky s keramikou od výrobců z celé ČR i zahraničí. Vše doplní ukázka výpalu keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.

Hrnčířský jarmarkKunštátě nedaleko Blanska si za téměř 30 let existence získal svůj respektovaný termín, s kterým se počítá – a to vždy v polovině září. Leto se náměstí Krále Jiřího změní 16. a 17. 9. 2023 v tržiště, hlediště i jeviště.

Přehlídka řemeslného umění lidem představí nepřeberné množství tvarů a glazur na užitkové i dekorativní keramice. O příjemnou atmosféru se během jarmarečním dnů starají umělci. V pestrém kulturním programu si každý najde to své.

kunštát trhyČeká vás tradiční přehlídka keramických výrobků, ukázka výpalu keramiky, spolu s dětmi si můžete vyzkoušet práci za keramickým kruhem a výtvarnou dílnu. Můžete hlasovat v soutěži o nejlepší keramickou mísu a navštívit výstavu slovenského výtvarníka Andreje Augustína – láká malbou na keramiku. To vše za doprovodu celodenního kulturního programu, ze kterého vybíráme kapely Blue cimbal, Jamaron, Jelen a J.A.R. Přijďte podpořit keramické řemeslo, které by nemělo zaniknout. Vstupné na Hrnčířský jarmark je pro dospělé za 150 Kč, děti a ZTP zaplatí 50 Kč (senioři slevu nemají).
 

Jeskyně blanických rytířů, zámecký psí hřbitov nebo Masarykovy boty: poznejte kunštátské rarity

kunštátZáleží jen na vás, zda se budete během Hrnčířských trhů věnovat pouze keramice, anebo si najdete čas také na prohlídku zajímavostí ve městě a okolí. Na prohlídky zvou například kunštátský zámek, Burianova rozhledna na kopci Milenka anebo turistická kuriozita, Jeskyně blanických rytířů v Rudce u Kunštátu. Dominantou areálu Jeskyně blanických rytířů bývala za první republiky čtrnáctimetrová socha T. G. Masaryka - ta padla za oběť nacistické okupaci... ovšem do dnešních dnů se dochovaly alespoň prezidentovy boty.

Kunštátě byste rozhodně neměli minout místní zámek, který pochází ze 13. století a patří mezi nejstarší moravské hrady. Láká nejen svými interiéry, ale vyniká také dvěma raritami – nejstaršími vykládanými parketami ve střední Evropě a historickým psím hřbitovem, který leží v těsné blízkosti zámku a pochází z období okolo roku 1890. Datum vzniku ho řadí k nejstarším dokonce v celé Evropě.

Hrnčířský jarmark v Kunštátě

14. 9.15. 9.
Hrnčířský jarmark v Kunštátě

Již 32. hrnčířský jarmark v Kunštátě

Pozůstatek sochy T. G. Masaryka v Rudce u Kunštátu

Pozůstatek sochy T. G. Masaryka v Rudce u Kunštátu

Dominantou areálu Jeskyně blanických rytířů v Rudce u Kunštátu bývala čtrnáctimetrová socha T. G. Masaryka. Obří sochu z pískovce vytesal pomocí hasičské sekerky a zahradnických nůžek samouk Stanislav Rolínek z nedalekého Bořitova. Dochovaly se z ní bohužel pouze boty na podstavci.

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Historie a architektonické skvosty Kunštátu – poznejte město s hrnčířskou minulostí

Historie a architektonické skvosty Kunštátu – poznejte město s hrnčířskou minulostí

Na rozhraní Boskovické brázdy a Hornosvratecké vrchoviny leží město Kunštát s tradiční hrnčířskou a keramickou tradicí. Kunštát byl založen ve 13. století, o něco málo starší je zdejší hrnčířství.

Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Unikátní pískovcová jeskyně (podzemní galerie) s tématikou Blanických rytířů. Tvůrcem tohoto uměleckého díla byl sochař – samouk Stanislav Rolínek.

Barokní kostel sv. Stanislava v Kunštátu

Barokní kostel sv. Stanislava v Kunštátu

Kunštátský farní kostel sv. Stanislava je dominantou vyvýšené východní části Náměstí Krále Jiřího.

Pamětní síň básníků Františka Halase a Klementa Bochořáka v Kunštátě

Pamětní síň básníků Františka Halase a Klementa Bochořáka v Kunštátě

Pamětní síň básníků Františka Halase a Klementa Bochořáka – stálou expozici najdete v prostorách Městského informačního centra Kunštát.

Další aktuality

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky