Úvod > Aktuality > Do Křenku nedaleko Brandýsa nad Labem se přistěhovali bobři

Do Křenku nedaleko Brandýsa nad Labem se přistěhovali bobři

Vydáno 16. ledna 2014 Příroda
Jen 30 km za Prahou, ve Křenku mezi Brandýsem a Kostelcem nad Labem, objevili nedávno myslivci ve svém revíru chráněného bobra evropského. Důkazem jejich přítomnosti jsou desítky stromů okousaných do kuželů a hráz přes potok.
Bobři žijí i v PolabíU Křenku ve středních Čechách, nedaleko Kostelce nad Labem se usadili minimálně dva bobři, kteří sem připlavali po červnové povodni. Oblast u obce Křenek mezi Brandýsem a Kostelcem nad Labem je součást evropsky výzmamné lokality a paltí zde přísná pravidla ochrany přírody. Přesto někdo bobrům na konci prosince jejich vybudovanou hráz zničil. Doufejme tedy, že si bobři postaví nový útulek a z oblasti se neodstěhují. Počet bobrů se neustále zvyšuje, v České republice jich momentálně žije asi na 3000, nejvíc z nich sídlí v povodí Moravy a další početná skupina se nachází v západních Čechách.

Obec Křenek se nachází v úrodné Polabské nížině na pravém břehu řeky Labe. Nedaleko obce vede stará silnice ze Staré Boleslavi do Mělníka a železniční trať z Nymburka do Mělníka.
Jezero Křenek v Polabí

Jezero Křenek v Polabí

Křenecké jezero vzniklo těžbou písku. Po ukončení těžby se jezero s průzračně čistou vodou stalo postupně známou rekreační oblastí Křenek-Ovčáry. Jezero je ze tří stran obklopeno poli a zbytek lesem, přilehlé pláže jsou písčité.

Další aktuality

19.6.
2018
Veltrusy provoní již tradiční výstava růží

Veltrusy provoní již tradiční výstava růží

Střední Čechy | Příroda
5.6.
2018
Kačina láká na otevřenou a oživenou zahradu

Kačina láká na otevřenou a oživenou zahradu

Střední Čechy | Příroda