Úvod > Aktuality > Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Vydáno 21. září 2017 Památky
Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již desátý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 22.–24. září 2017. Loňský ročník byl tématicky zaměřen na tanec a letos je hlavním motivem židovská kuchyně.
Židovská kulturaDny židovské kultury v Mikulově navazují na historický odkaz a snaží se představit židovské tradice a kulturu široké veřejnosti a turistům. Tešit se můžete na divadlo, besedy, koncerty, ochutnávku židovských pokrmů, na taneční vystoupení či prohlídku židovských památek.

Páteční zahájení proběhne v 18 hodin v Městském kině, kdy se bude promítat historický film Vrah Dimitrij Karamazov. Jednu z hlavních rolí v tomto snímku z roku 1931 ztvárnil mikulovský rodák Max Pohl.

KoblihyOchutnávka tradičních pokrmů v Kinoklubu bude letos zpestřena mistrovstvím vyhlášeného kuchaře Huga Hromase a besedou s ním od 19.30 hodin. Ten si připraví své speciality a také besedu, nejenom o jídle, ale také o jeho cestování.

Festivalový program bude pokračovat v sobotu 23. září v galerii Efram. Od 14 hodin zde můžete ochutnat židovské moučníky a kosher vína Vinařství Dvořáček. Toto vinařství se v roce 2005 stalo druhým českým výrobcem košer vína, které zde na Moravě bylo vyráběno pod dozorem rabína Židovské obce Brno  Moscheho Chaima Kollera znovu po více než šedesáti letech. Dalšími dozorujícími rabíny byli Karol Efraim Sidon (2008), Radomír Šlomo Kučera (2010–2011) a Menashe Štěpán Kliment (od roku 2014). Podle dostupných údajů se jedná o dosud vůbec první výrobu kosher vín ve zcela nežidovském prostředí na celém světě.

V neděli už v 11 hodin si můžete v Horní synagoze poslechnout koncert komorního smíšeného sboru L'Asenzio. Od půl desáté ráno bude také v synagoze ochutnávka tradičních židovských palačinek, pomazánek a pečiva.

Součástí Dnů židovské kultury jsou komponované prohlídky židovské čtvrti, hřbitova i synagogy po celé tři dny. Vstupné na všechny akce je dobrovolné. Pro zájemce bude v sobotu 23. září v 16 hodin komentovaná prohlídka židovskou čtvrtí nazvaná Ve stopách Maharala.
Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve - rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Židovský hřbitov v Mikulově

Židovský hřbitov v Mikulově

Rozsáhlý mikulovský židovský hřbitov patří k nejvýznamnějším památkám tohoto druhu u nás. K prvním pohřbům zde po vzniku místní židovské obce došlo již někdy kolem poloviny 15. století.

Středověká mikve v Mikulově

Středověká mikve v Mikulově

V Mikulově je zpřístupněna rituální židovská lázeň mikve, která pochází ze 16. nebo 17. století. Byla nalezena ve sklepě obytného domu, kompletně zachovalá, pouze zavalená sesutým stropem.

Synagoga v Mikulově

Synagoga v Mikulově

Synagoga pochází z roku 1550, tedy z doby, kdy v Mikulově půsovil rabi Löw. Její současná barokní podoba vznikla kolem roku 1720 po požáru zámku a židovské čtvrti. Představuje poslední dochovaný příklad templu tzv. polského typu u nás.