Úvod > Aktuality > Den architektury se blíží: vydejte se do unikátních budov i na vodní hladinu

Den architektury se blíží: vydejte se do unikátních budov i na vodní hladinu

Vydáno 25. září 2017 Památky
Víte, jaké příběhy ukrývají domy, kolem nichž denně chodíte? Lákají vás prohlídky jindy nepřístupných interiérů, například smuteční síně? Vydejte na Den architektury, který se letos koná na přelomu září a října, přesněji řečeno od 30. 9. až do 1. 10. 2017. Podzimní Den architektury vás letos zavede do netradičních míst, unikátních budov i na vodní hladinu!
Objevte netradiční místa a unikátní stavby nejen ve městech, ale i podél břehů českých řek. Tématem letošního festivalu Den architektury je voda. Jak se lépe a jinak dívat kolem sebe vás naučí ve více než 60 českých a moravských městech architekti, urbanisté, historici a další odborníci, kteří pro širokou veřejnost připravili lákavý program plný plaveb, procházek, cyklojízd, koupacích happeningů, besed a rodinných workshopů. Festival představí nejen stavby přímo spojené s vodou, ale i současnou architekturu, industriální stavby a historicky cenné objekty.
 

Plavba za pražskou architekturou i speciální prohlídky

Loď VltavaVíkend na přelomu září a října (30.9. -1.10.2017) si můžete v Praze užít svátek architektury. Vltavské nábřeží v Praze můžete během letošního ročníku Dne architektury obdivovat z parníku, pěšky i na kole. Organizované procházky a další akce se uskuteční na mnoha místech obou břehů Vltavy, povedou od Libně, Karlínem, historickým centrem přes Smíchov k Braníku.

Tahákem jsou procházky s architekty. Můžete tak obdivovat například zapomenuté lázeňské stavby v metropoli. A určitě si nenechte ujít komentované dění na pražských březích a náplavkách přímo z parníku. 30. září a 1. října proběhnou dvě speciální plavby za architekturou, na které je nutné si dopředu rezervovat místa. Lahůdkou festivalu je sekce nazvaná Hurá dovnitř, v rámci níž máte šanci navštívit místa, kam se běžný smrtelník jen tak nepodívá. Letos to bude například Novomlýnská vodárenská věž, Veletržní palác, který byl jednou z prvních funkcionalistických staveb v České republice, ale i v Evropě, Kasárna Karlín nebo Klášter sv. Anežky České s nedávno revitalizovanými zahradami na Starém Městě.
 

Po industriální stopě Brna

Vila BrnoFestival Den architektury se samozřejmě nevyhne ani druhému největšímu městu České republiky Brnu. Metropole jižní Moravy letos láká na program mapující industriální stopu Brna. A právě v rámci tohoto programu bude představen i obnovený lesopark v brněnském Novém Lískovci. A když se vám už v lesoparku nebude líbit, můžete se v rámci sekce Hurá dovnitř projít po dlouhá léta veřejnosti i akademikům uzamčenou zahradou před vstupem do Fakulty architektury VUT v Brně. Tato sekce nabídne i komentovanou prohlídku po barokním objektu Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně. Ta vás provede nejen historií, ale i současnými architektonickými plány. Během prohlídky odhalíte i vodní toky proudící pod sklepením budovy.
 

Za architekturou do všech koutů republiky

Automatické mlýnyŠpičkový program na vás ale čeká i v dalších městech. V Pardubicích osvítí videomappingem jednu ze svých architektonických ikon Automatické mlýny. Netradiční cesty vody z nádrže Jordán do města včetně exkurze k její spodní výpusti i atraktivní přívozy a průchod potrubím nabídnou organizátoři v Táboře. Návštěvu historických budov vinných sklepů připravili v Čejkovicích, moderní veřejné stavby na Orlickém nábřeží Hradci Králové s historikem architektury Ladislavem Zikmundem–Lenderem, protipovodňová opatření v Olomouci, pro festival speciálně vytvořená „mapa vody“ v Pardubicích, čistírna odpadních vod Písku, plavecký bazénPrachaticích, fenomén Jizery pro město Turnov, nenaplněný potenciál řeky Volyňky i zámecké vodovody a kanalizace ve Vimperku jsou jen malým výčtem bohatého letošního programu festivalu.
Den architektury na hradě Landštejně

Den architektury na hradě Landštejně

Prohlídka začíná ve 14 hodin na nádvoří hradu.

Národní galerie v Praze - Anežský klášter - Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550

Národní galerie v Praze - Anežský klášter - Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie v Praze. Od října 2016 nový prohlídkový okruh.

Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác (1)

Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici umění od gotiky po 19. století, ale i prostory pro krátkodobé výstavní projekty. Rozšířit svoji domácí knihovnu můžete v knihkupectví ArtMap, posedět na otevřeném nádvoří nebo v kavárně Morgal.

ArchiMyšl - Světový den architektury v Litomyšli 2018

ArchiMyšl - Světový den architektury v Litomyšli 2018

Od roku 1996 patří první říjnové pondělí Světovému dni architektury. Před několika lety si začala tento den připomínat i některá města v České republice a to díky občanskému sdružení Kruh.

Templářské sklepy Čejkovice - víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice - víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století - nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Vedle parní elektrárny z roku 1910 vznikla v roce 1912 vodní průtočná elektrárna. Kromě elektrárny dnes v budově sídlí informační centrum, které pomocí interaktivních exponátů představuje rozmanité principy a možnosti využití energetických zdrojů – vody, větru, slunce nebo biomasy.

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který v současné době prochází rozsáhlou obnovou. Projekt obnovy Horního zámku a Muzea Vimperska je naplánován na roky 2018 – 2020. Po dobu rekonstrukce je provoz značně omezen a návštěvníkům je zpřístupněn pouze okruh Dolní zámek.

Den Architektury 2018 v Praze

Den Architektury 2018 v Praze

Přelom září a října bude patřit těm, kteří vyrazí do ulic Prahy za architekturou, na festival, v rámci kterého se již 8. rokem objevují zajímavé stavby a potenciál veřejného prostoru.

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž je pozoruhodná historická památka, která se stala jednou z dominant nábřeží Ludvíka Svobody. Stojí v Petrské čtvrti na Novém Městě, v místě bývalých pražských Nových mlýnů. První zmínka o ní pochází z roku 1484. Uvnitř najdete poutavou expozici "Praha hoří".