Úvod > Aktuality > Dělostřelecké tvrze Hůrka a Bouda nabízejí speciální prohlídky

Dělostřelecké tvrze Hůrka a Bouda nabízejí speciální prohlídky

Vydáno 3. května 2018 Zážitky
Dělostřelecké tvrze Hůrka a Bouda připravily od 5. do 8. května speciální prohlídky. Připraveny jsou miniprohlídky (cca 40 min) a kompletní prohlídky (cca 80 min). Po oba dny bude také zařazen Prodloužený okruh s výstupem do dalších dělostřeleckých srubů. Otevřeno je i v pondělí 7. května, což je jinak pro většinu zdejších muzeí zavírací den.

Prohlídky na tvrzi Hůrka

Tvrz HůrkaDělostřelecká tvrz Hůrka představuje nejdokončenější stavbu svého druhu na území ČR přístupnou veřejnosti – dělostřeleckou tvrz z let 1935–1938. O víkendu 5. až 8. 5. tvrz opět nabídne návštěvníkům rozšířený provoz!

Vstupy do podzemí se konají každou celou hodinu od 10:00 do 15:00, v úterý 7. 5. v 11, 13 a 15 hodin. V každém vstupu připraveny trasy: Miniprohlídka (cca 35 min.) a Prodloužená prohlídka (cca 75 min.). V neděli v 10:00 startuje Velký okruh s časovou náročností cca 180-200 min. Zahrnuje prohlídku dvou bojových objektů (K-S 10 a K-S 11), 1 000 schodů (polovina vzhůru, polovina dolů) a cca 2400 metrů podzemím. Uvidíte pozůstatky zkoušek německých tajných zbraní z doby okupace - podkaliberní protibetonové střely Röchling, zkoušky výbušného plynu... atp. Na tento typ prohlídky doporučujeme předchozí rezervaci (hurka@boudamuseum.com).

Dělostřelecká tvrz Hůrka je tvořena pěti mohutnými objekty (sruby K-S 10, K-S 11, K-S 12, K-S 12 a, K-S 13). Tvrz propojuje hluboko pod zemským povrchem velmi rozsáhlý systém chodeb a sálů (celková délka 1,75 km) hluboko ve skalním masivu. Bojové objekty tvrze byly naprosto bezpečné proti účinkům všech tehdy známých zbraní.
 

Prohlídky tvrze Bouda

Tvrz BoudaVe dnech 5. až 8. května bude mít otevřeno i tvrz Bouda, a to i v pondělí, což je jinak pro většinu zdejších muzeí zavírací den. V sobotu a neděli se prohlídky konají každou celou hodinu od 10 do 16 hodin včetně, v pondělí a v úterý jsou garantované vstupy do podzemí v 11, 13 a 15 hodin. Dělostřelecká tvrz Bouda chystá pro své návštěvníky kromě Kompletní prohlídky (cca 75 min) a Velkého okruhu (cca 150 min) i Miniprohlídku (cca 35 min). Návštěvníci Velkého okruhu projdou několika bojovými objekty, stovkami metrů podzemních chodeb a sálů a na trase absolvují také stovky schodů ve vysokých výtahových šachtách.

Na prohlídkové trase ve tvrzi Bouda se nachází největší sbírka střílen, jejich torz a střepin pancéřových prvků, k jejichž vytrhání došlo za okupace či při pracích Kovošrotu v 50. letech minulého století. Kromě pozůstatků pancéřování jsou vystaveny ukázky munice, pevnostní výzbroje, vagóny podzemní úzkorozchodné železnice, která je zde dobře dochována. Na trase prohlídky se nachází rovněž pietní místo s pamětní deskou padlých a zavražděných obránců hranic z období podzimu 1938 – jara 1939.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Dělostřelecká tvrz Bouda - muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda - muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38.

Vojenské muzeum Králíky - nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky - nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Trasa se sedmi zastávkami vás seznámí s jednotlivými částmi opevnění v obci Dolní Morava. Stejnému tématu se věnuje i 12 km dlouhá okružní stezka se 13 zastávkami, která začíná a končí u železniční stanice Mladkov. Raritou na této trase je převrácený řopík.