Úvod > Aktuality > Cyklistika s Járou Cimrmanem a lyžování v létě: recese i seriózní závody

Cyklistika s Járou Cimrmanem a lyžování v létě: recese i seriózní závody

Vydáno 5. června 2017 Letní sporty
V zimě dokáže na lyžích jezdit každý, ale co v létě? Že to chce jen trochu snahy a nápadů dokazují už téměř pětadvacet let recesisté z Mělníka, a tak vás pozveme na letní závody v běhu na lyžích. K tomu připojíme pár tipů, kde si můžete vyzkoušet lyžování na trávě a vzpomeneme i na velikána českého lyžování.
Tím nebyl nikdo jiný než Jára Cimrman, geniální český vynálezce. Na různých výstavách bývají k vidění například lyže, na nichž naučil Roalda Amundsena telemark. Tentokrát se ale do Cimrmanových časů, plných laskavého humoru a dobré nálady, nevypravíme na lyžích, ale na kole.
 

Za Cimrmanem na kole i pěšky

Nedávno jsme vás pozvali na výlet po stopách Járy Cimrmana, kdy jednou ze zastávek bylo jeho muzeum a maják v Příchovicích na Tanvaldsku. Muzeum v populární turistické oblasti na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor pečuje o značnou část Mistrovy pozůstalosti a pravidelně pořádá rozmanité akce. K nim patří i Slavnost pod Majákem Járy Cimrmana ke čtvrtému výročí otevření rozhledny a muzea, která proběhne v sobotu 10. června v příchovickém areálu U Čápa. Program začne kolem poledne příjezdem historických vozů, pro děti je nachystána cesta pohádkovým lesoparkem a hodina zpěvu se Zdeňkem Svěrákem, pro starší výletníky vědomostní soutěž o Cimrmanovi. Těšit se můžete i na soutěž vynálezů, hudbu, ukázky řemesel i občerstvení z místních luhů, hájů a zdrojů. O den později, v neděli 11. června, pak dopoledne začne 12. ročník Spanilé jízdy cyklostezkou Járy Cimrmana na bicyklech všeho druhu, kterou bude provázet celodenní program u kostela sv. Františka z Assisi v Tanvaldě. Přehlídka odvážných cyklistů bude jedním z bodů programu, takže rozhodně o nic nepřijdete, i když se sami spanilé jízdy nezúčastníte!
 

Mělnická jizerská padesátka

O slavné zimní Jizerské 50 jste už nepochybně slyšeli a mnozí z vás se jí i zúčastnili, ale znáte také Mělnickou jizerskou 50? Přijďte se s ní seznámit na vlastní oči v sobotu 17. června na Náměstí Míru do Mělníka, hlavního města letních lyžařů, kde se každý rok představí zhruba stovka startujících v zimní výzbroji a výstroji.
 
Mělnická jizerská 50 vznikala postupně a celkem náhodou; jejím základem bylo klání dvojic sáňkařů v jízdě do kopce, a to po velké sázce o malé pivo v srpnu 1993. Od té doby se kombinace lyží, saní, piva, recese a léta rozvíjela, přesunula se do divácky atraktivního historického centra a dnes má Mělnická jizerská 50 celkem jasná pravidla. Závod po dlažbě mělnického náměstí se jede na dvě kola rozběhů a tři kola finále, děti si ještě před závody mohou zasoutěžit v hodu koulí na sněhuláka a zdarma řádit ve skákacím hradu. Samotný XXIV. ročník odstartuje v 17 hodin prvním rozběhem mužů, chystá se i vložený závod na lyžích pro děti za doprovodu rodičů. Kromě vítězů ve všech obvyklých kategoriích se můžete těšit i na vyhlášení pádu roku, masky roku a družstva roku, a také na koncert – letos Mělníku zahraje Vladimír Mišík, který se na jaře letošního roku dožil významného životního jubilea s kapelou Etc…, závěr večera pak bude patřit dokumentárnímu filmu Nechte zpívat Mišíka.
 

Pár tipů pro fanoušky letního lyžování

  • Lyžování na trávě patří mezi nejmladší sporty u nás i v zahraničí. Jeho historie sahá do poloviny 70. let, kdy byly veřejnosti ve Vysokých Tatrách představeny první pásové travní lyže.
  • Na trávě se lyžuje od jara až do podzimu podle počasí – zkrátka když roztaje sníh, je čas vytáhnout travní lyže. První oficiální mistrovství Československa se konalo v roce 1986 ve Ski areálu Klínek v Předklášteří u Tišnova.
  • Lyžování na trávě není žádná věda! Bude se vám hodit starší sportovní oblečení, potřebné vybavení si můžete půjčit například v Heiparku Tošovice, kde vás instruktoři naučí letnímu lyžování doslova za pár minut. Zajezdit si může opravdu každý!
  • Další půjčovnu travních lyží a mountainboardů, tedy letní obdoby snowboardů, včetně veškerého potřebného vybavení objevíte ve Skiareálu PařezRokytnici nad Jizerou.
  • Travní lyžování a mountainboarding můžete vyzkoušet také ve sportovním areálu U vodárnyBedřichově nebo na sjezdovce na Monínci, k dispozici je i půjčovna vybavení v Praze.
Lyžařský vlek Pastviny Radiměř

Lyžařský vlek Pastviny Radiměř

Vlek v nadmořské výšce 570-640 m n. m. leží 14 km na jih od města Svitavy.

Stezka Járy Cimrmana

Stezka Járy Cimrmana

V Lomnici na jižní Moravě se můžete projít po naučné stezce neznámého génia Járy Cimrmana. Stezka vede po žluté turistické značce z lomnického náměstí směrem k Synalovu a končí u myslivny pod vrcholem Sýkoř (702 m n. m.).

Svatováclavská vinice v Dřísech - nejstarší vinice v Čechách

Svatováclavská vinice v Dřísech - nejstarší vinice v Čechách

V blízkosti obce Dřísy byla dle dochovaných zpráv založena, na slunné jižní straně vrchu Cecemín, první vinice v Čechách. Hospodařilo se na ní již v samotných počátcích vlády prvních Přemyslovců a podle ledegendy na ní pracoval i sám svatý Václav.

Lyžařský areál Pařez Rokytnice nad Jizerou

Lyžařský areál Pařez Rokytnice nad Jizerou

Ski areál Pařez nabízí levné a kvalitní lyžování pro rodiny s dětmi, školní výcvikové a lyžařské kurzy, ale i pro zkušené lyžaře, kteří si chtějí příjemně rekreačně zalyžovat.

Půjčovna travních lyží v Rokytnici nad Jizerou

Půjčovna travních lyží v Rokytnici nad Jizerou

U nás můžete lyžovat i v létě! Skiareál Pařez nezapomíná ani na vyznavače prken a prkének. Pokud vám víc než lyžování vyhovuje snowboarding, přijďte k nám vyzkoušet jeho letní variantu!

Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích

Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích

V areálu U Čápa bylo s velkou slávou představeno veřejnosti Muzeum Cimrmanovy doby - Maják Járy Cimrmana. První oficiální Cimrmanovo muzeum pokřtil početný soubor herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem.

Socha Járy Cimrmana nad bájným Liptákovem

Socha Járy Cimrmana nad bájným Liptákovem

Český fiktivní génius Jára Cimrman má v jizerskohorské obci Tanvald zvláštní sochu. Návrh sochy, cimrmanovsky pojaté jako "Cimrman v mlze", vybral duchovní otec Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák.

Adrenalin park Dolní Morava

Adrenalin park Dolní Morava

Největší lanový park v České republice je pro každého, kdo má rád zábavu, dobrodružství, adrenalin a nezapomenutelné okamžiky. V Adrenalin parku najdete lanový park, lezeckou stěnu, skok volným pádem nebo obří tandemovou houpačku.

Cyklostezka Járy Cimrmana v Tanvaldu

Cyklostezka Járy Cimrmana v Tanvaldu

Poslední stopa všestranného českého génia, spisovatele a pedagoga Járy Cimrmana, kterému jen o fous utekl titul Největší Čech, vede do jizerskohorského města Tanvald. Po jeho stopách se mohou všichni milovníci aktivní turistiky vydat po 30 kilometrů dlouhé cyklostezce.

Mělnické podzemí - historické podzemí s nejširší studnou

Mělnické podzemí - historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Kostnice v kostele sv. Petra a Pavla na Mělníku

Kostnice v kostele sv. Petra a Pavla na Mělníku

V kryptě proboštského kostela sv. Petra a Pavla pod kněžištěm se nachází kostnice. Spolu s kostnicí v Sedlci u Kutné Hory patří k největším v České republice. Tato krypta je strohou gotickou místností s pozůstatky 10 až 15 tisíců lidí.

Další aktuality

10.9.
2018
Projděte se s kocourkem Mikešem Ladovým krajem

Projděte se s kocourkem Mikešem Ladovým krajem

Střední Čechy | Letní sporty
31.7.
2018
30 tipů, kde se vykoupat ve středních Čechách

30 tipů, kde se vykoupat ve středních Čechách

Střední Čechy | Letní sporty
18.7.
2018
Rakovník bude o víkendu patřit cyklistům

Rakovník bude o víkendu patřit cyklistům

Střední Čechy | Letní sporty