Úvod > Aktuality > Co nezmeškat v únoru: Matějská pouť, masopusty a prohlídky sklárny Květná

Co nezmeškat v únoru: Matějská pouť, masopusty a prohlídky sklárny Květná

Vydáno 31. ledna 2018 Životní styl
V tradiční rychlé přehlídce únorových akcí, výstav a oslav si každý najde to své. Pozveme vás do víru masopustních oslav a na začínající Matějskou pouť, navštívíme prastarou sklárnu a zavedeme vás i do výstavních sálů. Anebo byste rádi viděli děsivé skřety a slavnou terakotovou armádu?
Nestihli jste zajít na výstavu Terakotová armáda – odkaz Prvního čínského císaře? Pro velký zájem byla prodloužena a dokonalé repliky slavných čínských soch budou v Oblastním muzeuMostě vystaveny až do konce února. Ještě víc času máte na prohlídku prodloužené skřetí výstavy Jeden kmen na brněnském Špilberku; hrad opustí až 1.4.
 

Nové a končící výstavy

V únoru začne několik zajímavých výstav: například v JihlavěMuzeu Vysočiny bude až do konce listopadu k vidění výstava připomínající zrod a přelomové okamžiky existence Československa 100 let republiky: Očekávání, naděje a skutečnost a v Císařské konírně na Pražském hradě začne další část výstavního projektu Založeno 1918, tentokrát dlouhodobá výstava Labyrintem dějin českých zemí. Naopak už jen do 11.2 se do Musea KampaPraze podíváte na výstavu Emil Filla a surrealismus 1931–1939 a v únoru také máte poslední možnost navštívit expozici Umění Asie v paláci Kinských na Staroměstském náměstí.
 

Kam na masopust?

Někde slavili už v lednu, ale to hlavní veselí vypukne až nyní. Třeba v sobotu 3.2. se koná Masopust v areálu Dřevěného městečka ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm nebo Třeboňský masopust. Následující víkend můžete zažít masopustní průvody v podobě, v jaké byly roku 2010 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO – například v sobotu 10.2. se odehraje Masopustní průvod ve Vortové a v neděli 11.2. uvidíte provedení masopustní obchůzky z Hlinecka při oslavách Masopustu v kouřimském skanzenu. Spousty návštěvníků přiláká i Krumlovský masopustČeském Krumlově v sobotu 10.2., Břevnovský masopust či Masopustní outerek ve Vrchlabí v úterý 13.2. anebo Masopust v zámeckém parku na Sychrově; tam se stejně jako na Masopust na Slezskoostravském hradě vypravte v sobotu 17.2.
 

Fašank ve Strání a sklárny v Květné

Květná a Strání leží na UherskobrodskuBílých Karpatech na hranicích se Slovenskem. Každoročně se tu odehrává Fašank, největší festival masopustních tradic v Česku. Začíná již v pátek 9.2. a končí v úterý masopustní obchůzkou masek v čele s magickým slaměňákem, při které tančí krojovaní účastníci průvodu mečový tanec „Pod šable“.

Do Strání se navíc můžete vypravit na prohlídku skláren v Květné. Naši nejdéle fungující sklárnu založil v roce 1794 kníže Lichtenštejn a dodnes se tu vyrábí zdobené nápojové a dekorační sklo. Dny otevřených dveří se pořádají pravidelně několikrát ročně, tentokrát jste zváni v sobotu 10.2. a můžete tak prohlídku ruční výroby skla snadno spojit s návštěvou fašankového festivalu.
 

Matějská pouť a několik květinových akcí

100 let republiky: Očekávání, naděje a skutečnost

100 let republiky: Očekávání, naděje a skutečnost

Celoroční výstava připomínající zrod a přelomové okamžiky existence Československa bude k vidění v Jihlavě, a to od 23. února až do 25. listopadu 2018.

Betlémská cesta městem Třešť

Betlémská cesta městem Třešť

Výstava betlémů v třešťských domácnostech. V Třešti na Jihlavsku patří k zavedeným vánočním zvyklostem stavění betlémů. Současníci stejně jako jejich pradědečkové budují jesličky v komorách, dílnách a garážích. Místní je však rádi ukazují každému, kdo je chce vidět. Přijeďte se podívat!

JazzFest Brno 2018 - podzimní ozvěny

JazzFest Brno 2018 - podzimní ozvěny

Již pátým rokem uspořádá festival JazzFestBrno i podzimní koncerty.

Karlovská 50 (2)

Karlovská 50

Unikátní atmosféra, občerstvovačky s frgály, startovní výstřel valašských portášů a jedinečná trať. To je závod Karlovská 50 ve Velkých Karlovicích, které se po právu říká „Valašská Marcialonga“.

Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

Až do konce února máte příležitost navštívit zdarma venkovní expozice Botanické zahrady hl. města Prahy.

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn je otevřený i v zimní sezóně. Navštívit jej můžete v listopadu a prosinci o víkendech. Od 27. 12. do 6. 1. je otevřen denně, poté bude až do začátku února uzavřen. Od 2. února bude opět přístupný.

Zimní prohlídky na zámku Valtice (1)

Zimní prohlídky na zámku Valtice

Oblíbené zimní prohlídky zámecké kaple a divadla! Každou sobotu v únoru a březnu od 12:00 do 15:00 hodin.