Úvod > Aktuality > Co musíte zažít v září? Vinobraní, super akce a výstavy, které se už nebudou opakovat

Co musíte zažít v září? Vinobraní, super akce a výstavy, které se už nebudou opakovat

Vydáno 28. srpna 2017 Životní styl
V září utichá ruch letních kin, výletní plavby a vlaky omezují provoz na soboty a neděle a zvolna se začínáme poohlížet po zábavě pod střechou. Září je ale také měsícem vína a vinobraní, a všechny končící výstavy si vynahradíte na brněnském Špilberku, který obsadí skřeti jak vystřižení z Pána prstenů.
V září sice některé skvělé výstavy končí, ale jiné – neméně skvělé – začínají. Takže kde si s portálem Kudy z nudy užijete září do posledního dne a minuty?
 

Září na kolejích                           

Do letošního léta byl železniční depozitář Národního technického muzea vedle depa Českých drah v Chomutově přístupný jen dvakrát do roka, letos si ale můžete několik desítek historických lokomotiv a dalších kolejových vozidel včetně těch, kterými cestovaly naše prababičky, prohlížet až do konce září, a to od čtvrtka do neděle od 10 do 17 hodin.

O víkendu 16. a 17. září se po naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně projedou dvě historické lokomotivy Bobinka a Elinka a udělají tak definitivní tečku za Létem s Bechyňkou a dalším ročníkem letních nostalgických jízd.

sobotu 16. září se také naposledy konají letošní výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce, zatímco v Muzeu průmyslových železnic ve Zbýšově se svezete ještě v sobotu 23. září, kdy se koná Den železnice a Hornický den v Zastávce.
 

Víno budiž pochváleno!

Kde jinde byste si měli užít víno a burčák do sytosti než na vinobraní? Nabídka kam se vydat je jako každý rok pořádně bohatá. Například o víkendu 16. a 17. září se již po dvanácté koná Vinobraní na Pražském hradě. V Královské zahradě ochutnáte mimo jiné vína a potraviny ze slunného Slovinska, země, ze které pocházel slavný architekt Pražského hradu Josip Plečnik. Kromě slovinských vín, která znalci označují za málo známé vinařské klenoty, se můžete těšit i na čerstvou hroznovou šťávu vylisovanou na replice historického ručního lisu, pravý moravský burčák, degustaci vín v Míčovně a prodejní ochutnávku kvalitních českých potravin.

Čerstvé víno a burčák můžete ochutnat také na jubilejním 70. ročníku Pálavského vinobraní od 8. do 10. září v Mikulově, o týden později od 15. do 17. září na Znojemském historickém vinobraní anebo na Mělnickém vinobraní. 15. a 16. září se vypravte na Bzenecké krojované vinobraní anebo Litoměřické vinobraní, další víkend bude patřit Roudnickému vinobraní, Svatováclavskému vinobraníKadani a Vinobraní na pražské Grébovce, v pátek a v sobotu 29. a 30. září můžete vyrazit na vinobraní do Velkých Žernosek a o víkendu 30. září a 1. října na Karlštejnské vinobraní.  
 

Galerie a muzea: začíná výstava skřetů a Václava Hollara

V září končí řada letních výstav, namátkou Paměť loutky ve Valdštejnské zahraděPraze (do 11. září), Terakotová armáda na Výstavišti FloraOlomouci (naposled 24. září) anebo výstava Victor VasarelyAlšově jihočeské galerii na zámku Hluboká; tu můžete navštívit až do 1. října.

Jiné výstavy ale začínají, například od 24. září se můžete přijet podívat na výstavu Jeden kmen, která zaplní část hradu ŠpilberkBrnědo 11. února 2018. Projekt inspirovaný příběhem J. R. R. Tolkiena nabídne naturalisticky ztvárněnou skřetí výstavu plnou fotografií, rekvizit a zvuků, kde se podíváte do tábora skřetů, vyzkoušíte si boj i lov, stanete se svědky tajemného rituálu a zúčastníte se i pohřbu starého šamana. Výstava navíc začne skutečně netradičně: jednodenním fantasy festivalem na nádvořích Špilberku, a to v sobotu 23. září. Program nabídne turnaj v bojové aréně, šamanské věštby, střelbu z kuše, ukázky práce s dřevěným jeřábem na skřetí pohon a samozřejmě stylovou hudbu.

Září je posledním měsícem, kdy si v interiérech pražského Poštovního muzea můžete prohlédnout rytiny a známky Václava Hollara, zároveň však jiná výstava věnovaná jeho umění začíná. Národní galerie připravila výstavu Ve službách anglické šlechty: Z grafického díla Václava Hollara, která bude k vidění od úterý 12. zářído konce roku 2017 ve Schwarzenberském paláci na Hradčanském náměstí.
 

Co by vás mohlo zajímat?

  • Největšími hvězdami železničního depozitářeChomutově jsou lokomotivy – třeba rychlíková parní lokomotiva Albatros 498.106, která v srpnu 1964 rychlostí 162 kilometrů v hodině vytvořila dosud nepřekonaný rekord parních lokomotiv tehdejších Československých státních drah, anebo tramvajová parní lokomotiva Gartenau, vyrobená v Linci roku 1887. Líbit se vám budou i luxusně vybavené salonní vozy z přelomu 19. a 20. století!
  • V září si kasematy na Špilberku, kde býval nejtvrdší žalář habsburské monarchie, můžete prohlédnout jinak, a to při nocování v žaláři. Čeká vás pouze tma, dřevěná pryčna, chlad a přísný vězeňský režim. Poslední letošní možnost máte v pátek 15. září, vstupenky koupíte přímo v kasematech anebo v Muzeu hraček v Měnínské bráně.
  • Měsíc září si přímo do názvu vetkl festival světla a videomappingu Vzáří. Koná se v Olomouci od 26. září do 1. října.
Žatecká Dočesná 2018 - největších slavnosti chmele a piva v EU

Žatecká Dočesná 2018 - největších slavnosti chmele a piva v EU

V Žatci se uskuteční již 61. ročník akce Dočesná. Jak již z názvu vyplývá, jedná se o oslavu dočesání chmele. K ochutnání zde bude mnoho produktů od více jak 30 pivovarů z Čech, Moravy, Německa a opět také Japonska.

Pálavské vinobraní 2018

Pálavské vinobraní 2018

71. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne od 7. do 9. září program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Burger Festival Brno 2018

Burger Festival Brno 2018

Všichni masožravci a gurmáni zbystřete! Víte, kde najdete největší koncentraci těch nejvymazlenějších burgerů? I letos máte jedinečnou příležitost ochutnat to nejlepší, co vám brněnská a ostravská burgerová scéna nabízí. A to vše pěkně pohromadě u Galerie Vaňkovka.

Znojemské vinobraní 2018 - velkolepá historická slavnost

Znojemské vinobraní 2018 - velkolepá historická slavnost

Velkolepá historická slavnost, rytířské turnaje, historické tržnice s ukázkami řemesel, vojenská ležení, ulička chudiny, bohatý kulturní program na 12 scénách. Dominantou slavností je historický průvod městem. Ochutnávky vín a burčáku.

Svátek vína na soutoku Labe a Orlice 2018

Svátek vína na soutoku Labe a Orlice 2018

Svátek vína na soutoku nabídne návštěvníkům skvělá vína a delikatesy, okouzlující umělecká vystoupení i zábavný program pro děti a to vše v nejkrásnějším parku Jiráskových sadech v Hradci Králové.

Den otevřených dveří památek v Litomyšli

Den otevřených dveří památek v Litomyšli

Dny evropského dědictví každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

Zářijové pečení chleba v Lenoře

Zářijové pečení chleba v Lenoře

Dovolujeme si vás pozvat na tradiční netradiční veřejné pečení chleba (ale i koláčů, houstiček a lenorských placek), které se koná 29. září u bývalé obecní pece v Lenoře.

Řezbářský memoriál Aloise Petruse

Řezbářský memoriál Aloise Petruse

Na Svitavském stadionu vznikat pod rukama řezbářů a řezbářek nové plastiky. Tak si přijďte popovídat s autory, zaposlouchat se do pěkných melodií, nebo jen tak pokoukat, jak tu opět vzniká cosi krásného.

Festival Polévky v Plzni

Festival Polévky v Plzni

Když kdysi dávno vzniklo rčení, že polévka je grunt, určitě tím nebyla myšlena polévka z pytlíku, ale domácí s láskou vařený pokrm, co zahřeje a zasytí. Ale jak často máte čas něco tak dobrého uvařit? Přijďte se inspirovat do areálu Plzeňského Prazdroje.

Festival světla v Karlových Varech 2018

Festival světla v Karlových Varech 2018

První dva ročníky se setkaly s nebývalým zájem občanů i návštěvníků města Karlovy Vary a letos tomu, doufejme, nebude jinak! Rok 2018 bude spojen s připomenutím významných osmiček v historii města.