Úvod > Aktuality > Co je prakťák, hokr, šlágvort, štich a forbína? Dozvíte se to na prohlídkách divadel
Kultura

Co je prakťák, hokr, šlágvort, štich a forbína? Dozvíte se to na prohlídkách divadel

  • Vydáno19. března 2019
Rádi byste někdy poznali divadlo jinak než jako obyčejní diváci? Prošli se labyrintem divadelních chodeb, zkušeben a sálů, nahlédli do zákulisí, krejčovny a maskérny, zastavili se na jevišti a třeba i odhalili to, jak funguje propadliště? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na prohlídky divadel!
Největší zájem je samozřejmě o nejznámější z českých divadel, historickou budovu Národního divadlaPraze. I když si koupíte lístky a přijdete dlouho před představením, nikdy nezažijete a nedozvíte se tolik zajímavostí jako při klasické prohlídce.
 

Prohlídky Národního a Stavovského divadla v Praze

Prohlídka Národního divadla vás zavede jak do běžných prostor, tak k základním kamenům, do hlediště a hlavního foyer. Podíváte se i na terasu nad Národní třídou, a když budete mít štěstí, bude otevřený i Prezidentský salonek. Název zní vznešeně, ale není co závidět, z prezidentské lóže je vidět stěží půlka jeviště. Traduje se, že v době stavby divadla šlo o pomstu Čechů tehdejšímu panovníkovi Františku Josefovi I. za to, že se nikdy nenechal korunovat českým králem. Méně už se ví, že na obnovu divadla po požáru věnoval sto tisíc zlatých a zasloužil by si tak místo s poněkud lepším výhledem.

Národní divadlo ovšem není jen historická budova, ale název celé instituce, která dnes čítá čtyři budovy a čtyři soubory. Mezi ně patří Stavovské divadlo, jedinečné tím, že se v něm nepřetržitě hraje od roku 1783, a Nová scéna. Víkendové prohlídky obou historických budov zajišťuje Pražská informační služba – Prague City Tourism (tel. 221 714 161), komentované prohlídky Nové scény probíhají zpravidla jednou měsíčně (tel. 224 901 506). Veškeré informace i nejbližší termíny najdete podrobně rozepsané na webových stránkách Národního divadla. Prohlídky všech budov stojí stejně, 120 Kč pro dospělé a 80 Kč pro děti.
 

Jak nahlédnout do zákulisí Švandova divadla?

Zprvu aréna pod širým nebem, kterou v roce 1871 otevřel Pavel Švanda ze Semčic, poté Divadlo U Libuše, které slavnostně zahájilo provoz roku 1881 Smetanovou Hubičkou a pak sled rychle se střídajících jmen:  Intimní divadlo, Divadlo Vlasty Buriana, Divadlo komiků, Realistické divadlo, Divadlo Labyrint a nakonec Švandovo divadlo na Smíchově – to je stručná historie svobodného kulturního prostoru na levém břehu Vltavy v Praze. Jména se měnila, ale divadlo se tu hraje už více než sto let. Bonusem je kavárna s autentickými plakáty z počátku 20. století.

Prohlídky magického zákulisí, při nichž se seznámíte s historií divadla, divadelními profesemi i divadelní terminologií je třeba objednat dopředu na telefonu 724 840 442. Prohlídka zahrnuje vše od vstupního foyer, velkého sálu (jeviště i hlediště), herecké šatny a dekadentky, přes maskérnu, kulisárnu, boční foyer a suterénní sál tzv. studio. Vstupné na prohlídku je zdarma.
 

Prohlídky tří divadel v Brně

Podobně jako v Praze i v Brně se pod názvem Národní divadlo skrývá více budov: Janáčkovo divadlo, Mahenovo divadlo a Divadlo Reduta (víte, že se tu divadlo hrálo už v 17. století a roku 1767 se právě tady konalo první české představení v Brně?). Všechna divadla nabízí kromě představení také prohlídky, a to pro skupiny nanejvýš dvacet osob po individuální domluvě. Vstupné stojí 100 Kč pro dospělé a seniory, 50 Kč pro děti a studenty a objednat se můžete na telefonu 602 638 756.

Na léto roku 2019 je pro vás připraven cyklus prohlídek všech tří budov. Zajímavá bude jistě zejména prohlídka Janáčkova divadla, které v uplynulém roce prošlo generální rekonstrukcí (otevírá se v dubnu 2019). Prohlídky budou probíhat v týdnu od 12. do 18. srpna, každý den od 10 do 18 hodin, každou celou hodinu mimo polední pauzy 13–14 hodin. Maximální počet účastníků je 20 osob.
 

Prohlídky Národního divadla moravskoslezského

Prohlídky zákulisí Divadla Antonína Dvořáka či Divadla Jiřího Myrona nabízí Národní divadlo moravskoslezskéOstravě. Během zhruba hodinové komentované prohlídky se projdete místy, která běžný divák nenavštíví a lépe tak pochopíte, jak celý divadelní kolos funguje. Poznáte například šatny herců, zkušebnu orchestru, baletní sál, příruční sklad kostýmů či jeviště s točnou i provazištěm.

Programy sice jsou určené školám a studentům, ale v divadle vám vyjdou vstříc a vždy najdou i cestu pro jednotlivce. Prohlídky jsou zdarma, trvají přibližně hodinu a jejich termín i čas se odvíjí od aktuálních provozně-organizačních možností divadla. Nutná je domluva předem na tel. 776 516 455.
 

Prohlídky zákulisí dvou plzeňských divadel

Klasické Velké divadlo, moderní Nová scéna s předsazenou fasádou z litého betonu s bublinovou perforací a Malá scénaPlzni se společně nazývají Divadlo Josefa Kajetána Tyla. Hlavním magnetem a také významnou kulturní památkou je Velké divadlo; projekt novorenesanční budovy se secesními prvky vypracoval Antonín Balšánek, jeden z autorů Obecního domu v Praze.

Zákulisí Velkého i Nového divadla můžete poznat při pravidelných prohlídkách. Během roku 2019 se pořádají s výjimkou divadelních prázdnin jednou měsíčně, pro obě divadla platí stejné datum konání. Nejbližší možné termíny prohlídek jsou 8. dubna, 20. května. Prohlídky je nutné rezervovat předem, vstupné stojí 100 Kč.
 

Prohlídky především pro skupiny: Plzeň, Karlovy Vary a České Budějovice

Jako město s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí, kde se zrodily světoznámé loutky Spejbla a Hurvínka, vám představí Plzeň nejenom Muzeum loutek, ale také Divadlo Alfa, jeden ze spolupořadatelů festivalu Skupova Plzeň. Skupinám a zejména pak školám nabízí divadlo prohlídky; děti se dozví, kde se připravují a vyrábí kulisy, loutky a kostýmy, co je prakťák, hokr, šlágvort, štich nebo forbína a jak vlastně vzniká divadelní inscenace. Prohlídky většinou navazují na dopoledním představení (cena s představením 75 Kč) a objednat je lze na telefonu 378 038 464.

Divadlo Karlovy VaryNa prohlídky zve také městské divadloKarlových Varech, budova postavená podle projektu vyhlášených divadelních architektů F. Fellnera a H. Helmera a vyzdobená Gustavem a Ernestem Klimtovými. Prohlídky pro nejméně 25 osob je možné objednávat v pobočkách městského infocentra, stojí 100 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti.

Především třídám ze základních a středních škol nabízí interaktivní prohlídky Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Divadelní prostor lze poznat klasicky i formou bojové hry s mapkami a šiframi podle věku dětí (cena 60 Kč), o 20 Kč víc si připlatí ti, co chtějí navštívit malírny, kašérny, zámečnictví, čalounictví, krejčovny a další dílny Jihočeského divadla ve Vrátě a v rámci workshopu si sami vyzkoušet výtvarné pojetí prózy Malý princ. A dobrá zpráva na závěr: Jednou za dva měsíce divadlo vypisuje termín pro veřejnost, kdy se na prohlídky dostanou i jednotlivci, rodiny a menší skupiny.
Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Pražská vlastivěda – vlastivědné vycházky s Prague City Tourism

Pražská vlastivěda – vlastivědné vycházky s Prague City Tourism

Zajímáte se o pražskou historii, architekturu či svou čtvrť? Vyzkoušejte vlastivědné vycházky, které pořádá Prague City Tourism (dříve Pražská informační služba). Konají se celoročně, každý měsíc se pravidelně obměňují.

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak je unikátním moderním objektem vytvořeným na míru snahám o propojování umění a vzdělávání. Nabízí možnosti poznávání nejen tajů divadelního umění, ale i světa kolem nás a nás samých.

Divadlo Alfa v Plzni

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka – později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů – Jiřího Trnky.

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Empírová budova původně z počátku 19. století ležící u řeky Malše vedle Zlatého mostu. V jeho průčelí je busta Josefa Kajetána Tyla, který zde naposledy vystoupil na jevišti.

Národní divadlo moravskoslezské – jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské – jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské se sídlem v Ostravě je největším a nejstarším profesionálním divadlem v Moravskoslezském kraji a zároveň největší kulturní institucí zřizovanou statutárním městem Ostrava. Založeno bylo v roce 1919.

Divadlo Alfred ve dvoře

Divadlo Alfred ve dvoře

Pražské divadlo Alfred ve dvoře v produkci Motus představuje prostor pro živé umění. Nejčastěji uvádí progresivní uměleckou tvorbu a unikátní autorské projekty českých, ale i zahraničních umělců a performerů.

Divadlo loutek Ostrava – zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava – zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava hraje denně dvě představení pro žáky mateřských a základních škol, některé tituly uvádí i pro studenty středních škol a pro dospělé diváky (tradiční pondělní podvečery).

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale ve svém repertoáru má i hry pro dospělé. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.

Prohlídka Karlovarského městského divadla

Prohlídka Karlovarského městského divadla

Pro skupiny minimálně 25 osob je možné objednat si v pobočkách infocentra Karlovy Vary prohlídku Karlovarského městského divadla. Budova byla postavena podle projektu vídeňského ateliéru F. Fellnera a H. Helmera. Výzdoba interiérů a malby byly svěřeny bratřím Gustavu a Ernestu Klimtovým.

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

V sousedství knihovny v jihovýchodním nároží zámku Mnichovo Hradiště je původní hlavní zámecký sál, který byl koncem 18. století přebudován na zámecké divadlo, zdobené iluzivní klasicistní výmalbou. Divadelní prostor zpřístupněn veřejnosti v rámci prohlídek zámku a kulturních akcí.

Divadlo U Hasičů

Divadlo U Hasičů

Neseďte doma a užijte si jedinečný kulturní zážitek! Zajděte na komedii do divadla U Hasičů na Vinohradech. Kromě divadelních inscenací pro dospělé se zde zaměřují i na nejmenší obecenstvo.

Zákulisí zámeckého divadla zámku Mnichovo Hradiště

1. 5.
Zákulisí zámeckého divadla zámku Mnichovo Hradiště

Komentovaná prohlídka divadla, šatna, jeviště a mechaniky.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky