Úvod > Aktuality > Cihelna 2017 nabídne bohatý program všem příznivcům vojenské historie

Cihelna 2017 nabídne bohatý program všem příznivcům vojenské historie

Vydáno 15. srpna 2017 Památky
Králická pevnostní oblast je pojem, zvlášť koncem srpna, kdy se tu koná Cihelna, vzpomínková akce zaměřená na oživenou vojenskou historii a vojenskou techniku. Velká vzpomínková akce zaměřená na reenacting, living history, vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století se koná o víkendu 18. a 20. srpna 2017.
Každý rok koncem srpna se koná vzpomínková akce Cihlena zaměřená na oživenou historii, vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století. Hlavním bodem programu letos jubilejního 20. ročníku akce je několik bojových ukázek v režii vojenskohistorických klubů převážně s tématem druhé světové války, dále pak prezentace AČR, integrovaného záchranného systému, výstavy vojenské historické techniky a mnoho dalšího. Vše se odehrává Králíkách, městečku u Ústí nad Orlicí nedaleko polských hranic.

Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se v rámci Cihelny přenesete do roku 1945 - do oblasti Vyškovska, které osvobozuje Rudá armáda. Připomenete si tak těžké osvobozovací boje před 72 lety. V těchto dnech vznikne na severním okraji města Králíky - v prostoru ukázek na "bojišti" a v nejbližším okolí - dočasný vojenský prostor a nad Králíkami dočasný vojenský vzdušný prostor.
 

Staňte se na chvíli členem osádky tanku!

Vojenské muzeum Králíky připravilo pro návštěvníky akce Cihelna 2017 mimořádnou nabídku. Těžkou vojenskou a bojovou techniku budete moci nejen vidět, ale také se můžete na chvíli stát členem její osádky. Můžete se totiž některým z obrněnců svézt na tankodromu muzea. Jízdy začínají v pátek 18. srpna ve 14 hodin a končí v sobotu 19. srpna v 16:30 hodin.

Venkoní expozice Vojenského muzea Králíky je v té době přístupná zdarma, v rámci platné vstupenky na akci Cihelna.

Technika, která je připravena pro jízdy na tankodromu muzea je: VP 90, DTP 90, OT 64 SKOT, tanky T 54 AM2 Kladivo a ŽS 55A. Jednotlivé typy budou nasazeny k jízdám na tankodromu dle jejich účinkování v hlavním programu akce. Bližší info získáte na telefonu 604 407 901.
 

Dělostřelecké tvrze, jak je jindy neuvidíte

Obě dělostřelecké tvrze, Bouda i Hůrka, přestavují impozantní pilíře československého opevnění z let 1935–1938 a zároveň symboly vlastenectví a velkorysé přípravy na obranu státu. V obou případech vás čekají prohlídky stovky metrů podzemních chodeb a sálů hluboko ve skalním masivu, v terénu pak kolem mohutných bojových objektů vedou značené cesty.

Dělostřelecká tvrz Bouda bude ve dnech 19. a 20. srpna v rámci akce Cihelna zpřístupněna ve větším rozsahu! Vstupy do podzemní pevnosti jsou připraveny každou celou hodinu od 9 do 18 hodin. V nabídce jsou všechny druhy prohlídek (Mini, Kompletní a Velký prohlídkový okruh). Na neděli v 10 hodin je připravena mimořádná Výroční nadstandardní prohlídka v délce trvání 360 minut a zahrnuje kompletní prohlídku Bouda a také pěchodního srubu K - S 25 Na Sedle, převráceného řopíku a dalších míst! Neobvyklý bude také způsob dopravy k "Boudě". Jen jedenkrát za rok si můžete dopřát ten luxus a využít služeb mimořádné autobusové linky Králíky bojiště - srub Bouda. Návštěvníci, kteří přijedou autobusem budou navíc odbaveni bez čekání.

V rozšířeném režimu bude navíc zpřístupněna i dělostřelecká tvrz Hůrka. Vstupy jsou připraveny každou celou hodinu v pátek 18.8. od 9 do 18 hodin, v sobotu 19.8. od 9 do 19 hodin a v neděli 20.8. od 9 do 16 hodin. Připraven je Miniokruh o délce 35 min. a Základní okruh v trvání 75 minut. Speciálním okruhem bude Hůrka "naruby" - vstup dělostřeleckým srubem K- S 11, kde vás čeká prohlídka interiéru, sestup do podzemí po téměř 300 schodech do hloubky 51 metrů, procházka muničního skladu M2, válečných kasáren, výhybny hlavního muničního skladu a dalších prostor. Tato prohlídka trvá 120 minut a koná se v pátek 17:30 a v sobotu v 17 hodin. Vstupné stojí 100 Kč.

Další specialitou Hůrky bude prohlídka "Tvrz Hůrka - bojové objekty". Vstup bude opět srubem K- S 11, kde vás čeká prohlídka jeho interiéru, sestup do podzemí, přesun pod objekt K-S 12 určený pro dělovou věž, výstup na jeho bojové patro, prohlídka interiéru a výstup na povrch nouzovým výstupem. Prohlídka trvá 120 minut a koná se v pátek v 17:45 a v sobotu 17:15. Jedná se o prohlídku velmi fyzicky náročnou! Vstup stojí opět 100 Kč.
 

Naučná stezka vás naučí vojenské historii Králicka

Kolem většiny objektů Králické pevnostní oblasti a městem Králíky vede naučná stezka vojenské historie, která měří 6,5 kilometrů. Cestou vás čeká 10 zastavení, kde se dozvíte to nejdůležitější o vzniku a fungování československého vojenského opevnění a uvidíte velkou raritu této oblasti – protibetonové střely Röchling, které zůstaly dodnes zabořené ve stěnách dělostřeleckého srubu K – S 11 tvrze Hůrka.

Tam můžete navštívit další z muzeí oblasti, Muzeum opevnění. Komplex pěti objektů, vystavěných před podzimem 1938, spojuje 1,75 kilometru chodeb se sklady munice, kuchyní a ošetřovnou, které měly poskytnout bezpečné zázemí pro dlouhodobý pobyt až čtyř set mužů.

Vojenské muzeum Králíky - nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky - nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

V legendárním pěchotním srubu "U cihelny" je dochována řada fragmentů původní výbavy. Součástí muzea jsou také dva přístupné lehké objekty vz. 37 (č. 111 a 112).

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice.

Dělostřelecká tvrz Bouda - muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda - muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38.

Cihelna 2018 v Králíkách

Cihelna 2018 v Králíkách

Bohatý program je určený všem příznivcům vojenské historie a zájemcům o tématiku obrany státu. Každoročně představuje vrchol oslav konce 2. světové války v ČR.

Další aktuality

16.7.
2018
Veselý kopec o víkendu ožije jarmarkem

Veselý kopec o víkendu ožije jarmarkem

Východní Čechy | Památky
26.6.
2018
Na Svojanov míří král s družinou

Na Svojanov míří král s družinou

Východní Čechy | Památky