Úvod > Aktuality > Cesta strojem času v RETROstylu: výstavy, cukrárny a interiéry

Cesta strojem času v RETROstylu: výstavy, cukrárny a interiéry

Vydáno 24. listopadu 2017 Životní styl
Výročí sametové revoluce, blížící se oslavy sto let samostatného Československa a další události, které na portálu Kudy z nudy pravidelně připomínáme, probouzí zájem o téma retro. Kde můžete zavzpomínat na dobu před sametovou revolucí, navštívit zajímavé výstavy a vrátit se do 20. století?

RETRO výstava

Pro Muzeum české loutky a cirkusuPrachaticích připravilo Národní muzeum originální variantu úspěšné výstavy Retro, která byla donedávna k vidění v Nové budově Národního muzea v Praze. Místo šusťákových plášťů, dederonových košilí a bruselského designu ale bude vystavena krása, která nestárne, tedy předměty, které jsou elegantní a aktuální dodnes. V centru pozornosti stojí zejména šaty a módní doplňky z 50. let 20. století, obuv, kabelky, prádlo, bižuterie, klobouky anebo populární zmijovky, k jejichž výrobě se vrací firma Tonak. Do Prachatic se na výstavu Retro můžete přijet podívat téměř až do konce května 2018.
 

RETRO muzea aneb „jé, to jsme měli doma“

Pokud jste už oslavili čtyřicáté nebo padesáté narozeniny a rádi byste se alespoň na skok vrátili do dob dětství a mládí, vydejte se do Chebu. Loni tu otevřeli Retromuseum, jedinou soubornou expozici poválečného designu v Česku. Životní styl 60. až 80. let minulého století přibližují obývací pokoje a kuchyně, jak vystřižené z tehdejších domácností. Najdete tu i tehdejší dopravní prostředky, plastové a nafukovací hračky, oblečení, koupelny nebo domácí spotřebiče od televizorů přes magnetofony a vysavače až po fény a žehličky. Navíc v muzeu se můžete chovat jako doma: podívat se do skříní a zásuvek, uvelebit se v křesle a pustit si to, co tehdy běželo v televizi. Úsměvná je také kolekce „domácího umění", tedy podomácku vyráběných předmětů, jimiž si tehdy lidé zkrášlovali své byty.

Podobně jako chebské muzeum je celoročně otevřené také Muzeum řemeselLetohradě. Kromě přehlídky desítek živností si od letošního léta můžete prohlédnout novou RETRO expozici; mimo sezonu ovšem bude otevřená pouze při Vánoční výstavě betlémů a dekorací od 9. do 31. prosince. První část pod názvem Příběh jedné fotografie vás provede kuchyní z roku 1960; do svých vzpomínek vás nechá nahlédnout sám majitel muzea, který tehdy společně s rodiči bydlel na okraji Letohradu v Petříkově mlýně. Vše je uspořádáno tak, jak si sám pamatuje a i vy sami určitě zjistíte, že řadu předmětů jste už někde u někoho viděli. Druhý interiér je mladší a představí vám klasický obývák z 80. let.
 

RETROvýlety za auty, dortíky a historií

  • Retro interiér, nábytek i nádobí, a k tomu výborná káva, zákusky, polévky a zahrada: to je retro cukrárna – kavárna – čajovna Alchymista na Letné v Praze. Navazuje na styl prvorepublikových kaváren a tvoří unikátní celek s Muzeem kávy. Další Retro cukrárnu můžete vyzkoušet v Mutěnicích.
  • Zvláštní nahlédnutí do minulých časů vám umožní celoročně a denně otevřené Muzeum komunismuPraze.
  • O víkendech i mimo sezonu (a nejlépe ještě po telefonické domluvě) můžete navštívit RetromuzeumNejdku; kromě předmětů všedního života z doby socialismu si prohlédnete expozici věnovanou společnosti Heinrich Mattoni a stáčení minerálních vod na Karlovarsku.
  • Přes zimu má o víkendech otevřeno i Retro muzeum Na statkuBrně. Kromě tisíců předmětů z domácností padesátých až devadesátých let minulého století uvidíte i sbírku starých aut. Mají tu například všechny modely, které jezdily ve východním Německu: trabanty, wartburgy, škodovky, žigulíky i volhy.
  • Jen v sezoně a jindy jen po telefonické dohodě můžete navštívit Retroautomuzeum ve Strnadicích na Benešovsku. K vidění je téměř stovka automobilů z let 1948–1989, a to jak československé výroby, tak ze zemí bývalého východního bloku.
Muzeum výpočetní techniky v Brně

Muzeum výpočetní techniky v Brně

Muzeum výpočetní techniky nabízí netradiční retro expozici výpočetní techniky pocházející převážně z dob normalizačního Československa.

Café Retro Vizovice

Café Retro Vizovice

Nové prostory kavárny – restaurace Café Retro ve Vizovicích u Zlína kloubí originální prostředí s výbornou kuchyní a barem. Zároveň je vám k dispozici nadstandardní ubytování za standardní ceny v pěti klimatizovaných pokojích s celkovou kapacitou až 18 lůžek.

Muzeum starých dobrých časů a retro kavárna Lindava u Nového Boru

Muzeum starých dobrých časů a retro kavárna Lindava u Nového Boru

Po prohlidce si můžete dát v kavárně občerstvení, palačinku, zmrzlinu nebo domácí štrůdl.

Retro muzeum - expozice Muzea řemesel Letohrad

Retro muzeum - expozice Muzea řemesel Letohrad

Retro expozice je součásti Muzea řemesel v Letohradě. Seznamuje s tím, jak se žilo v 60. a 80. letech. Pro mnohé nostalgie, vzpomínka na dětství či prázdniny u babičky

Retro muzeum Úvalno

Retro muzeum Úvalno

Retro muzeum v Úvalně se nachází v objektu bývalé fary.

Retromuseum Cheb

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Cukrárna Alchymista v Bubenči

Cukrárna Alchymista v Bubenči

Alchymista je nekuřácká, retro cukrárna – kavárna – čajovna na Letné. Sídlí v ulici Jana Zajíc, blízko stadionu Sparta. Její interiér je nádherný, obsluha příjemná a zákusky určitě stojí za ochutnání. Navíc má Alchymista i Muzeum kávy a také čarokrásnou zahradu.

RetroAutoMuzeum Strnadice

RetroAutoMuzeum Strnadice

RetroAutoMuzeum ve Strnadicích u Maršovic, nedaleko Bystřice připomíná pamětníkům vozy, které je provázely jejich životy, i ty, o nichž pouze snili. Těm později narozeným pak dá na okamžik zakusit, jaký byl motoristický život jejich rodičů či prarodičů.

Retro Muzeum Na Statku (1)

Retro Muzeum Na Statku

Jedinečná, největší a nejucelenější expozice běžného života z období 50 - 90 let. Více než 600 rádií, 100 TV, 100 vysavačů, smíšené zboží, trafika, kancelář, byt, kadeřník, řezník a mnoho dalšího.