Úvod > Aktuality > Česká Hra o trůny aneb výlet za draky Dračí uličkou do Dračích skal
Životní styl

Česká Hra o trůny aneb výlet za draky Dračí uličkou do Dračích skal

  • Vydáno4. října 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Rádi byste navštívili Zimohrad, Královo přístaviště a další místa ze Hry o trůny, proslulé fantasy ságy George R. R. Martina a seriálu kabelové televize HBO? Na mapách Česka je nenajdete, zato draků se nám celkem urodilo. Vydejte se do Dračího města, Dračích skal a míst opředených pověstmi o bájných létajících legendách.
Nejblíž k drakům to máte v Trutnově, kde na dračí pověsti navázala symbolická Dračí ulička, Dračí slavnosti, Dračí kašna a dokonce i Dračí galerie. Nenajdete tu ale originál dračí kůže: tu prý Trutnovští poslali jako dárek do Brna, kde vycpaný „drak“ dodnes spokojeně „žije“ v průjezdu Staré radnice. Za fascinujícími pohádkovými tvory se můžete vydat také do lesů a do skal: na portálu Kudy z nudy vám poradíme kam.
 

Už ho nesou! aneb Trutnov zve na dračí příběhy

Legendární saň vládne Trutnovu dál: město má dodnes draka ve znaku a od roku 2006 – tedy od tisícího výročí zabití draka – každoročně začátkem května pořádá dračí slavnosti. Název Už ho nesou! napovídá, že vyvrcholením oslav je večerní průvod spojený se zavěšením draka na věž Staré radnice. Drak na radniční věži visí od začátku května až do 29. září, kdy má svátek sv. Michal drakobijec; v té době se z věže sundává a až do zahájení další návštěvnické sezony dřímá ve skladišti.

Kromě toho se projděte parkem mezi Slezskou a Vodní ulicí, kde prý míval drak své doupě a kudy později vedla slavná – a dávno zbořená – Dračí ulička. Dnes v těch místech najdete malý pahorek: kdysi prý byl klíčovým bodem pro vyměření vznikajícího města. Podobně jako kolem města vedly hradby, celé dílo korunované malým drakem obepíná kovová obruč. Na ní pak je český, německý a latinský nápis, který cituje slova papežského legáta z jedné ze starých pověstí: Ty, ukrutný a hanebný netvore, jsi požehnáním tohoto města a navěky jím i zůstaneš.

Dalšího draka najdete na Dračí kašně v parku u Lesnické ulice. Socha řadu let zdobila trutnovské Krakonošovo náměstí, než ji přesunuli do parku a na její místo se nastěhoval Krakonoš.
 

Dračí skály, zuby a pohádky

Čertova ruka, rozsedlina Myší díra anebo skalní dutina Adamovo lože: tak se jmenují zajímavé skalní útvary a pohádková zákoutí Hruboskalského skalního města. Jeho východnímu cípu se říká Dračí skály, dodnes tu najdete skály Dráček, Dračí zub nebo Dračí věž. Další Dračí skály objevíte na Šumavě u Svojše, na svahu zalesněného kopce, pod který vede červená turistická značka z Rejštejna. Ze skalních útesů s ostrými výčnělky je pěkný výhled do údolí řeky Otavy, naopak skvělý pohled na Dračí skály se otvírá z Klostermannovy vyhlídky u Srní. Od draků odvozují své názvy i dvě místa v Jeseníkách: zaniklý hrádek Drakov a skalisko Dračí zub, které se tyčí nad zeleně značenou stezkou, vedoucí z Vrbna pod Pradědem přes Medvědí vrch do Jeseníku.

Spousty draků uvidíte při pohádkových prohlídkách hradu a zámku Staré Hrady u Jičína. Svůj domov tu našly desítky druhů draků a dráčků, od ohnivých přes lesní, noční, bahenní, písečné, hromové a zlaté draky až po draky sněžné či vodní.
 

Místa, kde se natáčely české pohádky o dracích

Milovníci draků a filmových triků si přijdou na své i u několika filmových dračích pohádek. Nejznámější z nich je Princ Bajaja podle Boženy Němcové, pohádka natočená v roce 1971 v Českém ráji, zejména v okolí a na zámku Hrubá Skála a v Hruboskalském skalním městě. Leckdo si také z dětství pamatuje na pohádku Za humny je drak (1982), natočenou na zámku Milotice a skanzenu ve Strážnici. Drak se objevil i v prvním díle pohádky Z pekla štěstí (1999) režiséra Zdeňka Trošky; jmenoval se Bucifal. Pohádka se natáčela na řadě míst, hlavně ale na náměstí a zámku v Telči nebo ve skanzenu v Přerově nad Labem. S drakem se potkáte i v pohádce Micimutr (2011) v hlavní roli s Libuší Šafránkovou; natáčelo se na hradě Zvíkov, v Ledči nad Sázavou, v lomu Velká Amerika a v Praze na Malé Straně.

O dva roky mladší je pohádka Sněžný drak (2013), kde poznáte třeba zámek Valtice, okolí Dalešické přehrady, Nový hrad u Adamova a oboru v Moravském Krumlově. Zatím poslední dračí filmovou pohádkou je česko-slovenská pohádka Když draka bolí hlava (2018). Kromě draka si v ní zahrál Karel Gott, natáčení probíhalo ve Štramberku, Třinci, Dolní Lomné, na zámku Fryštát v Karviné a na slovenském zámku Budatín.

 

Inspirováno draky a další místa ze Hry o trůny

  • Ani Hradec Králové drakům neunikl: k zavedeným značkám na české i světové divadelní scéně patří divadlo Drak s Labyrintem, netradičním muzeem loutek a interaktivní laboratoří.
  • Až při toulkách přírodním parkem Džbán na Rakovnicku půjdete kolem rozvalin hradu Džbán, vzpomeňte si na hvízdavého draka: podle pověstí tu žil ohnivý drak, který vydával zvláštní pisklavý zvuk. Natropil spousty škod a nakonec ho s pomocí čar a kouzel zabil místní lesník.
  • Pro fandy Hry o trůny zní nadějně jméno Železných hor – snadno by dalo uvěřit, že někde za nimi se schovávají třeba Železné ostrovy.
Strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce

Strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce

Strašidelný zámek Draxmoor, je historická budova s expozicí strašidel, 3D kinem a nádvořím. Můžete se bát, bavit, fotit dle libosti. Na konci trasy na vás čeká jízda strašidelným výtahem a návštěva podzemí.

Dračí skály u Rejštejna na Šumavě

Dračí skály u Rejštejna na Šumavě

Zajímavý skalní útvar zvaný Dračí skály (789 m.n.m.) se nachází jihozápadně od Rejštejna a zvedají se nad silnicí vedoucí na Modravu a na pravém břehu řeky Otavy.

Umělá zřícenina Ballymotte

Umělá zřícenina Ballymotte

Nad městečkem Nalžovské Hory byla kolem roku 1840 postavena věrná kopie irského rodového sídla hraběte Taaffe – hradu Ballymotte. Kolem zříceniny postupně vyrostl svérázný lesní park s jezírkem.

Mariánská vyhlídka v Českém ráji

Mariánská vyhlídka v Českém ráji

Mariánská vyhlídka je jednou z nejproslulejších a nejnavštěvovanějších v Českém ráji. Nabízí známé pohlednicové panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova.

Dračí vrch u obce Fojtka v Jizerských horách

Dračí vrch u obce Fojtka v Jizerských horách

Dračí vrch se nachází v západní části Jizerských hor ve lese nad Libercem – Kateřinkami, asi 2,5 km jižně od vesnice Fojtka. Z Dračího vrchum který je opředem mnoha pověstmi, se odkrývá krásný výhled do okolí.

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Vydejte se s dětmi na pohádkové putování královéhradeckými lesy. Potkáte zde draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva. K tomu se dozvíte spoustu zajímavých věcí o stromech, zvěři a lesním hospodářství.

Les Prašivice – pohádkové místo v Nalžovských horách

Les Prašivice – pohádkové místo v Nalžovských horách

U Nalžovských hor v lese Prašivice si nechal kolem roku 1840, Hrabě Taafe, majitel zdejšího panství původně z Irska, postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte. K parku a zřícenině vede z Nalžovských Hor modrá značka, u lesa parkoviště není.

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova netradičním způsobem vtáhne návštěvníka do magické atmosféry dávných bájí.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Dračí ulička – obnovená cesta s pomníkem trutnovské sani

Dračí ulička – obnovená cesta s pomníkem trutnovské sani

Pověstmi opředené místo v těsné blízkosti hradebního obvodu a někdejší Dolní brány inspirovalo v roce 2004 město Trutnov k symbolickému obnovení Dračí uličky a vybudování pomníku legendární trutnovské sani.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity

Charakteristickou siluetu krajiny v oblasti Malé Skály tvoří Suché skály. Tento atraktivní skalní hřeben z pevného pískovce vyčnívá vysoko nad les a zdálky tak připomíná varhany nebo dračí hřbet. Suché skály jsou dnes oblíbeným horolezeckým terénem a přezdívá se jim "české Dolomity".

Brněnský drak – symbol města Brna

Brněnský drak – symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Březenský drak Severočeských dolů v Březně u Chomutova

Březenský drak Severočeských dolů v Březně u Chomutova

Unikátní možnost zblízka si prohlédnout velkorypadlo KU 800, které pracovalo na Dolech Nástup Tušimice, nabízí Severočeské doly v Březně u Chomutova. Zároveň mají doly ve svém informačním centru připravený také interaktivní program O uhlí.

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak je unikátním moderním objektem vytvořeným na míru snahám o propojování umění a vzdělávání. Nabízí možnosti poznávání nejen tajů divadelního umění, ale i světa kolem nás a nás samých.

Krakonošova kašna v Trutnově

Krakonošova kašna v Trutnově

Trutnovskému náměstí dominuje od roku 1892 Krakonošova kašna. Autorem návrhu kašny je profesor trutnovské reálky Josef Kirschner.

Dračí trůn u Městského paláce Templ v Mladé Boleslavi

Dračí trůn u Městského paláce Templ v Mladé Boleslavi

Jedná se o dílo vytvořené v uměleckém stylu "Mutoid Waste". Tento výtvarný směr používá jako materiál různé druhy odpadů, nejčastěji jde ale o staré stroje, jejich součásti a kovy určené k recyklaci.

Další aktuality

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda