Úvod > Aktuality > Břevnovské posvícení potěší chuťové pohárky návštěvníků

Břevnovské posvícení potěší chuťové pohárky návštěvníků

Vydáno 8. října 2015 Gurmánská turistika
Posvícení je hlavně o jídle, pití a zábavě a nejinak tomu bude i na 22. ročníku Břevnovského posvícení, které letos připadne na 9. až 11. října. Tak se nechejte pozvat tento víkend do Břevnovského kláštera. 11. ročník Kolotočů bez barier se koná vždy před zahájením Břevnovského posvícením a to ve čtvrtek 8. října.
Břevnovský klášterBřevnovská pouť, která tradičně trvá od čtvrtka do neděle a každý večer končí bohatým ohňostrojem, je skutečnou zábavou pro všechny.

11. ročník Kolotočů bez barier se koná vždy před zahájením Břevnovského posvícením a to ve čtvrtek 8. října od 14 do 16 hodin. Jde o bezplatné točení, ježdění a houpání vyhrazené pro děti a mládež z ústavů, dětských domovů, stacionářů, rehabilitačních ústavů a v péči rodičů s různými stupni handicapu. Pro účastníky budou připraveny posvícenské koláče, nápoje a také malé dárky, které vyrábějí děti z  mateřské školky Jílkova v akci „Děti – dětem“. Partnerem této spolkové akce je sbírkový projekt Pomozte dětem,

Tradicí posvícení je řada rozmanitých vystoupení kejklířů, žongléřů, školních souborů i krajanských orchestrů, staročeský jarmark, kde si na své rozhodně přijdou i gurmáni. Nabízet se budou porcované husy, břevnovské posvícenské koláče, burčák, uzenářské a kulinářské speciality, české pivo a moravské víno i medovina.

V prostorách krásného areálu Břevnovského kláštera v Praze 6 se budete moci oddávat hodování od rána až do nočních hodin, připraveny budou totiž ty pravé posvícenské pochoutky - pečené husy a kachny, správně doplněné o knedlík a zelí. Grilovat se bude ledacos a k tomu všemu si můžete dopřát například pivo nebo burčák. Břevnovské posvícení nabídne veliký výběr hudebních vystoupení, dílničky pro děti a staročeskou řemeslnou vesničku.

V sobotu od rána začne to pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečené husy s knedlíkem a zelím nebo pečeného býka, pečenou šunku, bramboráky, bramborové spirálky, palačinky, trdlo a mnoho dalších chuťovek a specialit. Nebudou také chybět stánky s pivem, medovinou, se sudovým vínem a burčákem. Břevnovský pivovar bude předvádět středověké vaření piva.

Vstupné do areálu posvícení se žádné neplatí, i když je možné, že někteří vystupující v duchu dávných tradic budou vybírat za svá vystoupení do klobouku. Ale jinak je program volně přístupný všem, kteří přijdou.

Břevnovský klášter zve na prohlídku břevnovské baziliky, která bude zpřístupněna zdarma
v pátek (14.00) 15.00; 16.00; 17.00, v sobotu 10;00; 11;00; 12.00 speciální duchovní zastavení s hudbou; 13.00; 14.00; 15.00 pro rodiny s dětmi; 16.00 a v neděli 11.00; 12.00 speciální duchovní zastavení s hudbou; 13.00; 14.00; 15.00 pro rodiny s dětmi; 16.00. Celý den bude otevřená románská krypta. V sobotu a v neděli ve 12.00 při vyprávění zazní i varhany břevnovské baziliky.

V sobotu i v neděli si můžete přijít poslechnout také v 17.00 malý varhanní koncert Marka Čihaře.
Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií břevnovského kláštera je spjat také pivovar. Možná vznikl již záhy po založení kláštera, jako součást jeho hospodářského zázemí, jeho existenci ovšem jen nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století.

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře

Břevnovský klášter v Praze je spojován s řádem benediktinů. V roce 2003 prošel rekonstrukcí, během níž byl přeměněn na hotel, který nese jméno jednoho ze zakladatelů kláštera, biskupa Vojtěcha (Adalberta). V sousedství hotelu v areálu kláštera je také oblíbená restaurace Klášterní šenk.

Břevnovský klášter - nejstarší fungující klášter v ČR

Břevnovský klášter - nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

23. Břevnovské posvícení 2016

23. Břevnovské posvícení 2016

Břevnovské posvícení s tradicí od roku 1994 se koná 7.-9. října v prostoru před břevnovským klášterem v Praze.

Další aktuality

25.8.
2016
Náplavka Street food podruhé oživí Smíchov

Náplavka Street food podruhé oživí Smíchov

Praha | Gurmánská turistika
29.7.
2016
Užijte si Středomořský piknik nad Prahou

Užijte si Středomořský piknik nad Prahou

Praha | Gurmánská turistika