Úvod > Aktuality > Bohatý adventní program připravují na prosinec na Zámku Svijany

Bohatý adventní program připravují na prosinec na Zámku Svijany

Vydáno 28. listopadu 2018 Zážitky
I během zimních měsíců se mohou zájemci individuálně objednávat na prohlídky vnitřních expozic zámku. Během adventu na ně navíc čeká několik zajímavých akcí na nádvoří zámku i v zámecké kapli. Všechny akce probíhají zdarma nebo s dobrovolným vstupným a v rámci adventního programu zámek zve i k návštěvě expozic za zvýhodněné vstupné.
Přestože oficiální zámecká sezóna skončila, zámek Svijany se pro veřejnost nezavírá. Do adventního období zámek vstoupí již v pátek 30. listopadu vánočním koncertem dětského pěveckého sboru Zvonky Mnichovo Hradiště, který návštěvníky naladí do sváteční atmosféry. První adventní neděli, 2. prosince se na nádvoří svijanského zámku slavnostně rozsvítí vánoční strom. Následovat bude koncert Míši Mervartové, která v zámecké kapli zazpívá vánoční repertoár za doprovodu varhan, jež slaví první rok od své renovace.

Druhý adventní víkend bude věnován hlavně dětem. V neděli 9. prosince zavítá na Zámek Svijany loutkový soubor Čmukaři z Turnova s divadélkem Dračí pohádky. O třetím adventním víkendu, konkrétně v sobotu 15. prosince si přijdou na své dospělí na tradičních adventních trzích, kde mohou zakoupit drobné dárky, vánoční kapry, stromky, ochutnat regionální speciality a zahřát se svařákem při zpěvu koled. Sobotní odpoledne završí koncert sboru Musica Fortuna v zámecké kapli.

posledním týdnu před Vánoci jsou na zámku Svijany přichystány hned dvě akce. Ve středu 19. prosince vystoupí v zámecké kapli sólista Národního divadla Luděk Vele s repertoárem plným oblíbených koled a v pátek 21. prosince zazní na zámeckém nádvoří Česká mše vánoční – Hej mistře od J. J. Ryby, kterou zazpívá pěvecký sbor Antonína Dvořáka Turnov, v čele se sólisty Luďkem Velem, Evou Lédlovou a Ludmilou Infeldovou.
 
Zámecká kaple sv. Jana a Pavla ve Svijanech

Zámecká kaple sv. Jana a Pavla ve Svijanech

Velká kaple sv. Jana a Pavla vznikla z rytířského sálu, patří k tomu nejcennějšímu, co se na zámku Svijany zachovalo.

Zámek Svijany

Zámek Svijany

Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Archeologický průzkum ukázal, že zde osídlení existovalo už před 2500 lety. K vidění je zde řada historických expozic, k nejcennějším exponátům patří bronzový poklad.

Pivovar Svijany u Turnova

Pivovar Svijany u Turnova

Pivovar Svijany se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko Turnova. Byl založen před rokem 1564, novodobá historie pivovaru se píše od roku 1998, kdy byla založena společnost Pivovar Svijany s.r.o. V nabídce je 11 druhů piv, exkurze i příjemné posezení v pivovarské restauraci.