Úvod > Aktuality > Benešova vila se letos opět otevře veřejnosti

Benešova vila se letos opět otevře veřejnosti

Vydáno 10. července 2014 Památky
Reprezentační prostor předsedy vlády, Benešova vila v Sezimově Ústí, se během několika víkendů v červenci, srpnu září a říjnu otevře veřejnosti. Zájemci o prohlídku se mohou těšit na oblíbené prezidentovo zákoutí v přízemní hale, jídelnu a pracovnu, která se spolu s ložnicí nachází v prvním patře.
Edvard BenešNávštěvníci si mohou prohlédnout interiér i exteriér vily, jejíž fasáda se navrátila do původního barevného pojetí s typickými zelenými okenicemi. Příchozí uvidí oblíbené prezidentovo zákoutí, které se nachází v přízemní hale, dále jídelnu a pracovnu v prvním patře a mohou obdivovat také interiér vily, který je vybaven starožitnostmi a dobovým nábytkem tak, jak svůj dům vybavili manželé Benešovi. Součástí komentované prohlídky je též procházka přilehlým parkem, který je jednou z mála zachovaných zahrad z 30. let 20. století na našem území. Tato trasa je zakončena u hrobky manželů Benešových. Prohlídky se budou konat o víkendech 26. a 27. července, 30. a 31. srpna, 27. a 28. září či 25. a 26. října.
 
Benešova vilaV listopadu 2000 prohlásilo Ministerstvo kultury České republiky někdejší letní sídlo Edvarda Beneše za kulturní památku. Vila v letech 2006 až 2009 náročnou obnovou, během níž byly odstraněny necitlivé zásahy a opraven plášť budovy. Ve spolupráci z Husitským muzeem v Táboře byl do interiéru navrácen dobový inventář a vila tak získala svůj původní charakter. Dnes slouží nejen jako reprezentační prostory předsedy vlády, ale je především důstojným památníkem Hany a Edvarda Benešových.

Osobní i politický život Edvarda Beneše je přehledně zdokumentován v expozici Husitského muzea v Táboře, která se nachází v dolní části zahrady v Památníku Edvarda Beneše, prezidenta republiky. Prohlídky se konají od 10 do 16 hodin v organizovaných skupinách za doprovodu průvodce. Délka prohlídky je asi 45 minut.
Zážitková karta TáborCard

Zážitková karta TáborCard

Užijte si více zážitků za méně peněz v Táboře a blízkém okolí díky nové TáborCard. Díky kartě můžete navštívit levněji spoustu nových expozic, kulturních zařízení a slevy se vztahují také na stravování.

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše, prezidenta republiky je věnován státnickému dílu a demokratickému odkazu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše a zároveň jeho rodinnému životu v Sezimově Ústí.

Benešova vila v Sezimově Ústí

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.

Husitské muzeum - za Husity do Tábora

Husitské muzeum - za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.