Úvod > Aktuality > Bělské balónové hemžení odstartuje ve čtvrtek

Bělské balónové hemžení odstartuje ve čtvrtek

Vydáno 18. června 2018 Letní sporty
Bělá pod Bezdězem, její okolí, červen a horkovzdušné balóny - to vše patří neodmyslitelně k sobě a to také shrnuje již čtrnáctý ročník Bělského balónového hemžení. Hlavní program se odehraje od pátku 22. do soboty 23. června 2018. Na dvě desítky horkovzdušných balónů mají v plánu několik letů a jednu večerní show.
Večerní balonový letBělá pod Bezdězem je tradiční balónovou štací. Prostředí Máchova kraje k poetice letu balónem přímo vybízí. Dnes již tradiční akce Balloon Clubu Bílá Hlína naskýtá možnost setkání pilotů, ale i příznivců horkovzdušných balónů. Místní i turisté mohou sledovat balónové hemžení v okolí hradu Bezděz, Máchova jezera, ale také Českého ráje.

Tak jako v minulých letech tvoří vrchol Bělského balónového hemžení sobotní program, který přinese kromě klasického startu horkovzdušných balónů i noční show s rozverným názvem "balónové žárovky", a to ve 22:30 hodin. Program se bude konat na hřišti U háječku.

Lety horkovzdušných balónů se uskutečňují v brzkých ranních hodinách (letos v 5:30) a poté večer, cca 2 hodiny před západem slunce (v 18 - 19:30). Je to z důvodu termického proudění, které vzniká v tomto ročním období přes den tím, jak slunce ohřívá zemský povrch a pro horkovzdušné balóny je velmi nebezpečné.

Balóny hemženíZa počátek balónového létání se považuje 5. červen 1783, kdy se z Annonay vznesl první horkovzdušný balon bratří Montgolfiérů s pasažéry - ovcí, kachnou a kohoutem na palubě. Jejich návratem se prokázalo, že v atmosféře nejsou jedovaté plyny a otevřeli tím létání i pro lidské posádky. Tou první byli Jean-François Pilâtre de Rozier a François Laurent d'Arlandes, kteří se k nebi vznesli 21. listopadu 1783 a odstartovali tak éru vzduchoplavby. Balóny se úspěšně vyvíjely více než století, než byly víceméně vytlačeny letadly těžšími vzduchu. K renesanci balónů došlo zase až v 70. letech v souvislosti s jejich využitím pro rekreaci a reklamu.
 

Výběr ze sobotního programu

18:00 hod. zábavné odpoledne na hřišti U háječku
19:30 večerní let horkovzdušných balónů
22:00 noční ohnivá show "balónové žárovky"
Máchovo jezero - romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero - romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí fakt, že se stal první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa (v roce 1955).

Hrad Bezděz - královskou cestou na výlet

Hrad Bezděz - královskou cestou na výlet

Král hradů - takovou přezdívku dostal Bezděz od návštěvníků. Hrad je dostupný pěšky z Doks po červené tzv. Máchově cestě – 7 km, vlakem i autobusem. Pod hrad Bezděz vede i cyklotrasa č. 25 a 3045. Výstup k hradu je pouze pro pěší!

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Další aktuality

31.7.
2018
30 tipů, kde se vykoupat ve středních Čechách

30 tipů, kde se vykoupat ve středních Čechách

Střední Čechy | Letní sporty
18.7.
2018
Rakovník bude o víkendu patřit cyklistům

Rakovník bude o víkendu patřit cyklistům

Střední Čechy | Letní sporty
27.6.
2018
V Aquapalace Praha si užijete léto v džungli

V Aquapalace Praha si užijete léto v džungli

Střední Čechy | Letní sporty