Úvod > Aktuality > Baroko: přehršel dobových slavností na začátku léta

Baroko: přehršel dobových slavností na začátku léta

Vydáno 5. června 2017 Kultura
Oslavte letošní rok baroka stylově: na červnových a červencových barokních slavnostech. K neřestem a hříchům vás budeme svádět v Kuksu a v Duchcově, v Ploskovicích nabídneme výstavu barokních kostýmů a masek, na zámcích ve Valticích a Českém Krumlově vás provedeme barokní nocí a do Písku vás pozveme na městskou slavnost v barokním stylu.

Dotkněte se Písku… barokně!

Barokní tón letos mají i akce, u kterých byste to možná nečekali – například městské slavnosti Dotkni se Písku. Od pátku 9. června do neděle 11. června přenese historická část programu Písek do časů baroka; hudební a taneční vystoupení, workshopy a dobové programy v barokním duchu připomenou dobu Marie Terezie a 300 let, které uplynuly od jejího narození. V pátek městem projde historický průvod, na který naváže Slavnost pro Marii Terezii, v sobotu se odehraje barokní šermířské drama Na křídlech války a vodní bitva pod hradem. Novinkou letošního roku bude páteční a sobotní videomapping na budově radnice, klasický večerní ohňostroj nahradí stylové barokní ohňostrojné představení, těšit se můžete i na lampiónový průvod, hlavní koncerty na Velkém náměstí a doprovodný program pro děti; ten bude probíhat na Bakalářích a Parkánech.
 

Casanovské slavnosti na Duchcově

Kdo by neznal barokního dobrodruha, který na zámku v Duchcově prožil posledních třináct let života? Pečoval o knihovnu hraběte Valdštejna, vzpomínal a psal. Jeho stopy objevíte v zámku (třeba mechanismus tajného vchodu do jeho pracovny) i v barokní zahradě, na vlastní oči pak Giacoma Casanovu spatříte na Casanovských slavnostechpátek a v sobotu 9. a 10. června. Program nabídne například divadlo na nádvoří, hudební festival v zámecké zahradě, historický šerm, jarmark dobových řemesel, ohňostroj a světelnou show, ovšem tím to nekončí! V Knížecí zahradě si během slavností prohlédnete výstavu bonsají a v pátek v zámecké Galerii Giacomo začne letní výstava cínových vojáčků ze sbírek soukromého sběratele; potrvá až do začátku září a v jejím průběhu se v sobotu 29. července v zámecké konírně uskuteční Mezinárodní modelářský festival Dux  – Duchcov 2017 spojený s výstavou modelů.
 

Kuks a baroko naoko

Slavnost, jakou Kuks ještě nezažil, nabídne akce nazvaná Baroko naoko. Jednodenní barokní slavnost vás v sobotu 17. června v čase přenese o 300 let zpět a umožní projít si areál bývalých barokních lázní v době jejich největší slávy, kdy byly jedním z evropských center kultury. Slavnost nakrmí všechny vaše smysly – čekají vás barokní speciality a vůně, dobová řemesla, živé obrazy z dob hraběte Šporka, večerní prohlídky a především záplava autentických postav. V Kuksu a zahradách Hospitalu ten den potkáte urozené pány, komtesy a dvorní dámy v barokních kostýmech, vojáky i jezuity, poustevníky, věštkyně a další postavy dokreslující atmosféru doby. Uvidíte život ve vojenském ležení i turnaje na koních, součástí programu budou rovněž dobové hry a soutěže pro malé i velké. Navíc návštěvou přispějete na dobrou věc! V ceně vstupenky totiž není jen barokní slavnost s bohatým programem, ale také velké poděkování za pomoc a podporu. Výtěžek z akce bude věnován na obnovu Braunova Betlému, unikátní barokní sochařské rezervace, která už dlouho čeká na svou obnovu.
 

Barokní noc na zámku Český Krumlov

Každoročně na přelomu června a července Český Krumlov zaplní Festival komorní hudby, hudební festival s nejdelší tradicí ve městě. Skutečnou perlou programu je věrně provedená zámecká slavnost z 18. století, Barokní noc na zámku Český Krumlov. Není to levná záležitost, vstupné stojí 2 600 Kč, ale při slavnosti si prohlédnete spousty zajímavých míst českokrumlovského hradu a zámku tak, jak je jindy nezažijete. Barokní noc se odehrává v pátek a v sobotu 23. a 24. června na nádvořích i v Maškarním sále, v Plášťové chodbě, v barokním divadle i v zahradách. Těšit se můžete na barokní operu Antonína Laubeho Das Orakel v provedení souboru Capella Regia, četné hudební soubory i žáky výtvarného oboru Základní umělecké školy Český Krumlov, kteří předvedou pantomimu v barokních maskách.
 

Barokní večery a noci ve Valticích

Dalším zámkem, který se pyšní barokním zámeckým divadlem, jsou Valtice. Také tady nachystali na začátek léta bohatý program plný barokní hudby – například v neděli 18. června se koná Collegium Alouis, koncert barokní hudby, následující víkend v neděli 25. června pak Barokní matiné. Velkým zážitkem bude také scénické provedení barokní pantomimy Vivaldiho Čtvera ročních dob – Quattro Stagioni, které každou středu v červenci a srpnu (vyjma 12. 7.) vždy v 15.00 a v 17.30 uvede v barokním divadle soubor Capella Regia, ve čtvrtek 13. července jste zváni na Valtickou barokní noc plnou hudby a tance.
 

Další barokní pozvánky

  • Barokní program ve Valticích bude pokračovat i koncem července a srpna! Divadelní kratochvíle s barokní hudbou, zpěvem, tancem, poezií a dalšími formami vybraného dvorského umění v autentickém provedení na historické nástroje připravil soubor Plaisirs de Musique, a to na letní soboty od 22. července až do 26. srpna.
  • Olomouci bude červenec patřit Olomouckým barokním slavnostem; kromě letních večerů s hudebním divadlem si můžete užít i několik barokních menu. Co byste řekli na Triumfální menu korunované lanýží, šafránem a kořeněné slzami Alexandra Velikého? Anebo si vyberete Krvavou vzpomínku na bohyni Coronide či menu nazvané Hanebné intriky v hraběcí kuchyni?
  • Výstavu Alamode aneb Jak udělat dojem můžete vidět na zámku Ploskovice. Čeká vás oslnivá přehlídka barokních kostýmů 17. a 18. století, doplněná originálními ručně vyrobenými maskami, které se používaly při slavnostech.
Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní skvost - jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandt v Českých zemích - leží pouhých 25 minut po dálnici z Ostravy. V 16 historických pokojích na vás čekají původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.

Evropská cesta historickými divadly

Evropská cesta historickými divadly

Císařská cesta spojuje historická divadla přístupná veřejnosti, která představují to nejcennější, co se nám v oblasti historické divadelní architektury zachovalo.

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Litomyšlské dny barokní tradice

Litomyšlské dny barokní tradice

Koncerty, bohoslužby, procesí, módní přehlídka liturgických rouch… To je festival, který se v Litomyšli uskuteční od 15. do 19. srpna. Akce nese název Litomyšlské dny barokní tradice a spojuje duchovno a kulturu.

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout především Valdštejnskou rodovou galerii, expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Letní slavnosti staré hudby 2018

Letní slavnosti staré hudby 2018

Letošní, 19. ročník Letních slavností staré hudby nese podtitul „Mediterraneo“ a nabídne sedm fascinujících hudebních cest po krajích, kde olivovníky lemují mořské břehy a kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice a historii.

Operní týden Kutná Hora 2018

Operní týden Kutná Hora 2018

V roce 2018 čeká festival 22. ročník. Operní týden se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí pořádaných v městě Kutná Hora. Festival svým dopadem překračuje nejen rámec kraje, ale má celorepublikový dopad s přesahem do zahraničí.