Úvod > Aktuality > Báječné vyhlídky, pikniky, akce a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Báječné vyhlídky, pikniky, akce a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Vydáno 11. října 2017 Životní styl
Ano čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.
Říjen sice je měsícem rozhleden, ale pražské věže tentokrát skutečně necháme stranou. Spousty z nich ale uvidíte zblízka i zdálky – třeba když se necháte vyvézt do hnízda pražských bohémů, Galerie Černá labuť, oázy klidu v rušném centru velkoměsta.
 

Černá labuť, Kotva a Lucerna

Černá labuť je dvojče své starší sestry, obchodního domu Bílá labuť. Stojí hned vedle a v posledním patře je střešní terasa se skleníkem, známá jako Art & Event Gallery. Chodí se sem na výstavy, koncerty, divadelní představení a umělecké i kulinářské zážitky všeho druhu. Tohle je místo, kde se vyplatí nechat své starosti povalovat dole na ulici a vznést se do oblak.

Podobně se budete cítit i na střeše obchodního domu Kotva na náměstí Republiky. Obchodní dům přivítal první zákazníky v únoru 1975, restaurace Sluneční terasa T-Anker v pátém patře je samozřejmě o dost mladší. Chlubí se největší terasou v Praze o rozloze 650 metrů čtverečních, ohromující výhled na Staré Město s blízkou věží kostela sv. Jakuba doplňuje obrovská nabídka lahvových i točených piv, zpravidla z malých pivovarů a zahraniční pivní speciály.

Skvostná pasáž, velký sál, kavárna, kino, music bar a galerie – to všechno nabízí palác Lucerna ve Vodičkově ulici. Na jeho střeše postupně vzniká kavárna se zahradou; postupně proto, že zatím není možné otevřít střešní terasy trvale. Rekonstrukce začala zhruba před rokem, zatím se proto pořádají jen dny otevřených dveří. Při nich si můžete koupit farmářskou zeleninu nebo sýry z farmy Košík majitelky Lucerny Dagmar Havlové.
 

Pohledy z muzea a památníku

Někde střešní terasu teprve plánují a chystají, jinde ji už mají – třeba v Národním zemědělském muzeuPraze 7. Méně známé dvojče sousedního Národního technického muzea neotevřelo jen nové expozice ve funkcionalistických interiérech, upravených do původní podoby ze 30. let, ale také zbrusu novou střešní terasu, z níž se otvírá vyhlídka na velkou část hlavního města včetně Pražského hradu. Na střeše jsou také včelí úly a bylinková zahrádka, v letních měsících si v pokladně můžete půjčit vybavení a na měkoučkém trávníku si uspořádat piknik.

Vyhlídka, z níž se vám možná zatočí hlava, čeká na střeše Národního památníku na Vítkově. Kavárna tu existuje už delší dobu, ale střešní terasa je novinka. Otevřený prostor je přístupný celý rok, navíc se tady dostanete do nadmořské výšky kolem tří set metrů, což je v Praze rarita. A výhled? Fantastický, navíc téměř kruhový. Jako na dlani uvidíte Žižkovtelevizní věží i rozrůstající se Karlín, Nové Město, Národní muzeum i Týnský chrám na Staroměstském náměstí.

Z dostupnosti nemusíte mít strach; kdo chce potrénovat fyzičku, může si vyběhnout 147 schodů, pro ostatní je k dispozici výtah.
 

Od Tančícího domu až do nebe na střeše hotelu Hilton

Po pražských střechách a hlavně po Vltavě se můžete rozhlédnout z terasy na střeše Tančícího domu. Je přístupná buď z restaurace, která sídlí v nejvyšších dvou patrech, anebo ze zdejší galerie. Na střeše je i bar a dalekohled, jímž prý dohlédnete až do kanceláří prezidenta republiky na Hradčanech. I bez dalekohledu ale pohodlně uvidíte sousední dům, kde bydlel Václav Havel.

Pokud nemáte hluboko do kapsy, můžete vyzkoušet i další místa s úžasnými výhledy na Prahu, třeba restauraci hotelu U Zlaté studně, kterou cestovatelský portál Tripadvisor pravidelně zařazuje mezi nejlepší hotely světa – výhled z terasy na střechy Malé Strany v tom samozřejmě hraje svou roli. Podobně ikonickým místem je restaurace Terasa U Prince na Staroměstském náměstí, několika průvodci a magazíny řazená mezi nejpůsobivější střešní restaurace světa, restaurant Villa Richter v areálu Svatováclavské vinice na Pražském hradě, restaurace Zlatá Praha v posledním patře hotelu InterContinental na konci Pařížské ulice anebo Cloud 9 sky bar na střeše hotelu Hilton.
 
Dancing House Hotel Praha - luxus s výhledem na Pražský hrad

Dancing House Hotel Praha - luxus s výhledem na Pražský hrad

Nově otevřený luxusní hotel se nachází v centru Prahy, přímo na nábřeží řeky Vltavy. Nabízí celkem 21 luxusních pokojů s nezapomenutelným výhledem na Pražský hrad, za návštěvu určitě stojí kavárna v nejvyšším patře restaurace.

Kampa - romantika v centru Prahy

Kampa - romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Tančící dům v Praze

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.

Vrch Petřín v Praze - místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze - místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Vyhlídková terasa v Národním zemědělském muzeu

Vyhlídková terasa v Národním zemědělském muzeu

Všichni milovníci vyhlídek a rozhleden znají obraz hlavního města obvykle z Pražského hradu či z Vyšehradu. Národní zemědělské muzeum však nyní ukazuje Prahu ze zcela jiného úhlu. Expozice Živá zahrada s vyhlídkovou terasou vám nabídne netradiční pohled na město.

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady.

Vyhlídkový pavilon Mlíkárna v v Riegrových sadech

Vyhlídkový pavilon Mlíkárna v v Riegrových sadech

Stavba téměř čtvercového půdorysu s vnějším schodištěm, která kdysi ze střešní plošiny svým návštěvníkům nabízela zajímavý pohled na Prahu. Jako historická rozhledna se těšila velkému zájmu především pražanů již od konce 19. století.

Zahrady Pražského hradu

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Art & Event Gallery Černá labuť

Art & Event Gallery Černá labuť

Multifunkční prostor se nachází v 8. patře obchodního domu Černá labuť. Konají se zde artové projekty, výstavy, soukromé i firemní akce.

Sluneční terasa T-Anker v Praze

Sluneční terasa T-Anker v Praze

Restaurace Sluneční terasa T-Anker se nachází na jedinečném místě v centru Prahy, na střeše OD Kotva s naprosto ohromujícím výhledem na Staré Město pražské.

Palác Lucerna - secesní srdce Prahy

Palác Lucerna - secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého - parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.

Televizní věž Žižkov - Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov - Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985 - 1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci v roce 2012 vás osloví veškeré prostory nevšedním stylem a designem.

Petřínská rozhledna - mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna - mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m.n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Měsíc věží a rozhleden 2018

Měsíc věží a rozhleden 2018

V letošním roce probíhá 7. ročník akce Měsíc věží a rozhleden České republiky, pořádaný Pohádkovým královstvím.