Úvod > Aktuality > Babí léto vábí na akce do Botanické zahrady v Troji
Příroda

Babí léto vábí na akce do Botanické zahrady v Troji

  • Vydáno30. srpna 2017
Francouzský spisovatel a filozof Albert Camus kdysi poznamenal, že podzim je druhé jaro, kdy se každý list promění v květ. Podzim sice již ťuká na dveře, ale do konce září máme ještě astronomické léto. V Botanické zahradě hl. města Prahy se o tom návštěvníci mohou přesvědčit a užít si zajímavé akce v kouzelné atmosféře babího léta. Těšit se můžete na již tradiční vinobraní, při kterém bude možné ochutnat burčák a vína z vinice sv. Kláry, ale i z dalších vinic, prohlédnout si výstavu dýní nebo se jen kochat barevností postupně přicházejícího podzimu při poslechu Hudebních procházek.
Koncem léta vše dozrává, sklízíme plody celoroční práce, těšíme se z úrody, oslavujeme ukončení sklizně a po vykonané práci si konečně můžeme odpočinout společně s uklidňující se přírodou
a kochat se nádhernými výhledy
na Prahu.
 
JiřinaA proč se do Botanické zahrady v Troji nevydat i se svými ratolestmi? Děti se jistě nadchnou proskleným včelím úlem, šiškovištěm vyzývajícím ke hře, přírodními piškvorkami, lithofonem, kterým lze rozeznít kameny či houpacími sítěmi na expozici Stráň. Botanická zahrada si pro nejmenší připravila mapu, s jejíž pomocí lze zábavnou formou prozkoumat celou botanickou zahradu a dozvědět se spoustu zajímavostí. V Ornamentální zahradě, na centrálním trvalkovém a letničkovém záhoně vás čeká největší bohatost záplavy květů. Proč se nepřijít zblízka podívat na pestré třapatky, třapatkovky, aksamitníky, okrasný tabák, mohutné květy jiřin, dosny, mečíky či byliny jako měsíček, jedlé květy lichořešnice či žlutě kvetoucí zlatobýl. Pokud by někdo zatoužil po exotice, stačí se podívat do skleníku Fata Morgana, kde kvete množství květin po celý rok. Kromě omamně vonících voskovek, krásně vybarvených orchidejí, kvete ve skleníku také ibišek z Madagaskaru či indická liána. Raritou je však rozkvetlá vanilka pocházející z Afriky.
 

Babí léto nejen v zahradě

Hudební toulkyBotanická zahrada hl. města Prahy však není jen o rostlinách. Přelom léta a podzimu patří
akcím, které propojují království rostlin se světem lidí. Návštěvníci se tak mohou těšit na netradiční zážitky. V rámci Dnů evropského kulturního dědictví bude 9. 9. 2017 od 13 do 20 hodin výjimečná příležitost vidět interiér kaple sv. Kláry, která je kromě mší svatých otevřená veřejnosti jen zřídka.
 
Každou neděli až do 24. 9. si od 17 hodin můžete přijít poslechnout vážnou hudbu v rámci Hudebních procházek. Je snad možné si představit větší harmonii, než poslech klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy? V záží v zahradách zazní Gerschwin, Mozart se Salierim nebo F.X.Dušek.

KakaoŘíše rostlin Ameriky vám v rámci Amerického léta zůstane odkryta také do 24. 9. Těšit se můžete na rozkvetlý záhon v expozici Severoamerické prérie, který letos v rámci Amerického léta obohatily nové druhy letniček, trvalek a skalniček. Za návštěvu stojí i ukázkové pole s plodinami Nového světa. Seznámíte se zde například s u nás zcela neznámou indiánskou luskovinou kanaválií, s pálivými papričkami, vonnými merlíky či sladkou stévií. Nechybí ani dnes velmi oblíbená šalvěj hispánská plodící známá semínka chia nebo merlík chilský čili quinoa, která se postupně prosazuje jako náhrada rýže. Na informačních panelech se dozvíte zajímavosti o zemědělství amerických indiánů i o vystavených plodinách.
 
Stovky dýní, cuket a patisonů různých barev i tvarů přinese tradiční výstava Dýňový podzim v Ornamentální zahradě od 23. 9. do 31. 10. Obdivovat zde můžete od malých 10 cm velkých dýní až po 25 kg krásky. Letošní ročník se ponese v duchu Ameriky a představí stovky plodů známých i méně známých druhů. Závěr výstavy si užijí zejména děti během víkendových dýňových hrátek.


S dobrým vínkem na vinici

Vinobraní svaté KláryK babímu létu a Botanické zahradě v Troji víno a burčák zkrátka patří a letos 16. a 17. září tomu nebude jinak. Na vinici sv. Kláry si návštěvníci v rámci Vinobraní sv. Kláry vychutnají víno od předních vinařů z Moravy a Čech, dobré jídlo a bohatý doprovodný program.

V letošním roce doplnila nabídku Vinotéky sv. Klára limitovaná edice tří odrůdových matolinových pálenek. Matoliny jsou výlisky získané při zpracování hroznů. Ty se  následně zpětně hydratují zbytkem vinného moštu a vzniklá směs zakvasí, vylisuje se a vypálí. Nutno ale upozornit, že se skutečně jedná o edici limitovanou, zájemci by proto s nákupen určitě neměli váhat. V průměru bylo vyrobeno jen 130 lahví v každé ze tří odrůd: Rulandské šedé, Tramín červený a Muškát moravský.

Vinice sv. KláryPo oba dny mohou zájemci navštívit také expozici výroby vína s průvodcem. Prohlídky se budou konat ve 14 a 16 hodin, cena je 350 Kč/os. Vstupenka zahrnuje exkurzi po expozici, degustaci 2 vzorků vína včetně vstupného do skleníku Fata Morgana a na Vinobraní. Rezervace na prohlídku expozice výroby vína je nutná na email: amalie.balastikova@botanicka.cz nebo na čísle 737 284 260.

Zahrada bude otevřená jako vždy od 9 do 20 h, doprovodný program 11 až 19 h. Sobotní vstupenka do Botanické zahrady platí i na vinobraní v nedalekém Trojském zámku. Vstupenka pro dospělého za 200 Kč obsahuje vstup do venkovní expozice (vinobraní), vstup do skleníku Fata Morgana a skleničku na víno.
Vinice sv. Kláry v Troji

Vinice sv. Kláry v Troji

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Památkově chráněná Vinice sv. Kláry připomíná zašlou slávu pražského vinařství.

Kaple sv. Kláry v Troji

Kaple sv. Kláry v Troji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Vinobraní na Vinici sv. Kláry 2024 v Troji

14. 9.15. 9.
Vinobraní na Vinici sv. Kláry 2024 v Troji

Vinice sv. Kláry připravuje pro milovníky vína tradiční vinobraní. Sklizeň vína na trojské vinici bude možné oslavit o víkendu 14. – 15. září 2024. Během vinobraní se představí místní vinařská produkce i produkty dalších českých a moravských vinařů.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Výstava dýní a dýňových aranžmá v botanické zahradě v Troji

11. 10.31. 10.
Výstava dýní a dýňových aranžmá v botanické zahradě v Troji

S příchodem podzimu se do trojské botanické zahrady vrací oblíbené plody podzimu – dýně. Tradiční výstava je tentokrát inspirována asijskou kulturou. Na velké i malé návštěvníky čekají dýně různých tvarů, barev i velikostí, uspořádané do působivých aranžmá.

Další aktuality

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika