Úvod > Aktuality > Audience u císaře Karla I. se odehraje opět na zámku v Brandýse

Audience u císaře Karla I. se odehraje opět na zámku v Brandýse

Vydáno 25. dubna 2018 Památky
K slavnostní audienci u císaře Karla I. nastoupí v sobotu 28. dubna na zámku v Brandýse nad Labem vojenské historické jednotky, přijme je sám císař. Letošní akce se koná u příležitosti 100. výročí konce 1. světové válkya poslední návštěvy císaře Karla I. Rakouského v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi roku 1918, památky událostí let 1618 -1648 a výročí návratu Palladia země české roku 1638.
Setkáním panovníků vedoucích zemí protinapolenské koalice v srpnu 1813 na císařském a královském zámku Brandýs nad Labem vyvrcholily aktivity evropské diplomacie a byly stvrzeny dohody, které pak přivedly spojenecká vojska do Bitvy národů u Lipska ve dnech 16. -19. října 1813, skončené drtivou porážkou armády Napoleona Bonaparta.

Zámek Brandýs nad Labem pořádá 28. dubna 2018 slavnost k Audienci u císaře Karla I., jejíž vojensko-historický program bude jako vždy věnován setkání vojáků a historických jednotek všech období.

Audience u císaře Karla I. je tradiční, každoroční kulturní akcí, při níž si město i zámek Brandýs nad Labem připomínají svoji slavnou minulost, spjatou s vládnoucím rodem Habsbursko-Lotrinským od roku 1547 až do roku 1918, tedy se čtyřmi sty lety českých i evropských dějin.

Zámek Brandýs byl oblíbené letní sídlo císaře Rudolfa II., loveckým zámkem císaře Karla VI. a osudový zámek císařovny Marie Terezie, byl hlavní stan císaře Františka I. v čase napoleonských válek, sběratelské muzeum arcivévody Ludvíka Salvátora, nejmilejší zámek posledního císaře a českého krále Karla I. Rakouského.
Zámek Brandýs nad Labem - za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem - za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérová expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.