Úvod > Aktuality > Audience u císaře Karla I. se odehraje opět na zámku v Brandýse

Audience u císaře Karla I. se odehraje opět na zámku v Brandýse

Vydáno 23. dubna 2017 Památky
K slavnostní audienci u císaře Karla I. nastoupí v sobotu 29. dubna v 11 hodin na zámku v Brandýse nad Labem vojenské historické jednotky, přijme je sám císař. Od 12 hodin pak projde historický průvod do Staré Boleslavi. Během letošní akce si připomeneme několik výročí: 130. výročí narození Jeho Veličenstva Karla I. Rakouského, 100. výročí zámku Brandýsa nad Labem jako osobního sídla blahoslaveného císaře a 300. výročí narození Jejího Veličenstva Marie Terezie.
Setkáním panovníků vedoucích zemí protinapolenské koalice v srpnu 1813 na císařském a královském zámku Brandýs nad Labem vyvrcholily aktivity evropské diplomacie a byly stvrzeny dohody, které pak přivedly spojenecká vojska do Bitvy národů u Lipska ve dnech 16. -19. října 1813, skončené drtivou porážkou armády Napoleona Bonaparta.

Zámek Brandýs nad Labem pořádá 29. dubna 2017 slavnost k Audienci u císaře Karla I., jejíž vojensko-historický program bude jako vždy věnován setkání vojáků a historických jednotek všech období.

Zámek Brandýs byl oblíbené letní sídlo císaře Rudolfa II., loveckým zámkem císaře Karla VI. a osudový zámek císařovny Marie Terezie, byl hlavní stan císaře Františka I. v čase napoleonských válek, sběratelské muzeum arcivévody Ludvíka Salvátora, nejmilejší zámek posledního císaře a českého krále Karla I. Rakouského.
Zámek Brandýs nad Labem - za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem - za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérová expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Audience u císaře Karla I. na zámku v Brandýse nad Labem

Audience u císaře Karla I. na zámku v Brandýse nad Labem

K slavnostní audienci nastoupí v 11 hodin na zámku v Brandýse nad Labem vojenské historické jednotky, přijme je sám císař Karel I. Od 12 hodin pak projde historický průvod do Staré Boleslavi.