Úvod > Aktuality > Česko ve filmu: Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy
Zimní sporty

Česko ve filmu: Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

Poslechněte si audio verzi článku
K zimní pohodě, se sněhem či bez, patří pohodové lenošení s teplým čajem, dekou a filmem, který máte rádi. A proč si nepustit tematický film, kde se jezdí na lyžích, saních, fouká vítr a sníh se sype z nebe o sto šest? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na pár oblíbených komedií, drama nebo detektivku. A přidáme i několik zajímavostí z natáčení...

Apalucha stojí v Krkonoších

Rodinná komedie S tebou mě baví svět natočená roku 1982 režisérkou Marií Poledňákovou se řadí k filmům, na které se občas rádi podíváme i po letech. V různých hlasováních o nejlepší české komedie se pravidelně umisťuje na předních místech a podobně legendární jako samotný film jsou i příběhy z natáčení. Dokázali jste například rozluštit název expedice Ydykseb? Pokud ne, zkuste si její název přečíst zprava. Jestli byste na to konto sázeli na natáčení v čarokrásné zimní krajině Beskyd, mýlili byste se. Filmaři nechali moravské hory hodně stranou a jako v mnoha předchozích filmech se vydali nejen do osvědčených Krkonoš, ale i Jeseníků.

Na rozdíl od jiných slavných filmových chalup sice Apalucha má jméno, ale kromě filmařů a místních k ní zamíří jen málokdo. Stojí v kopcích nad Černým dolem jihozápadně od Pece pod Sněžkou v místě s libozvučným názvem Zlaté návrší (GPS 50.6757106N, 15.6855247E) a je to sem opravdu hodně z ruky, ať už jdete odkudkoliv. Filmaři bydleli v Dolním Dvoře v hotelu Morava, někteří sem dokonce dojížděli až z Jilemnice. Kdo ale "jezdil" úplně nejdál byl Pepa v podání Pavla Nového, který by v reálu musel na běžkách jet Apaluchy za dívčím zájezdem celých 180 kilometrů až do Karlovy Studánky v Jeseníkách. Právě v tamním lázeňském domě Slezský dům se totiž natáčely koncertní scény se zpěvačkou Gábinou; tu hrála Zdena Studenková. Společné úsilí bylo oceněno: uživatelé Česko-Slovenské filmové databáze dali filmu 82%.
 

Homolka a tobolka ve Špindlu

Komedie S tebou mě baví svět je už letitá, ale ještě o deset let starší je film Homolka a tobolka. Ve třetím dílu ze série příběhů pražské rodiny Homolkových vylákal režisér a scénárista Jaroslav Papoušek své hrdiny na zimní rekreaci do Krkonoš, kde si všichni chtěli za své peníze pořádně užít. Špindlerův Mlýn i Skiareál Svatý Petr si tak zahrály samy sebe, podobně jako filmová zotavovna Radost – snad jen s tím rozdílem, že ve skutečnosti šlo o rekreační dům Dukla. Během let ale opět změnil název a dnes je z něj hotel Palace Club. Na filmových záběrech poznáte kromě lanovky na Sněžku i legendární "panoramata" na Dívčí kameny se starou Petrovkou, bílá most přes Labe ve Špindlerově Mlýně, bývalé skokanské můstky odstraněné v 80. letech – dnes je tento terén součástí Skiareálu Svatý Petr.
 

Detektivka Holka na zabití v Peci a Velké Úpě

V podobných místech a v podobné době natáčel Juraj Herz Holku na zabití. Už měl na kontě Spalovače mrtvol, Petrolejové lampy, Morgianu a Holky z porcelánu, kde si jednu z hlavních rolí zahrála Dagmar Veškrnová. Znovu se pak objevila právě v krimikomedii, kdy přijíždí do horského hotelu hledat svou nenadále zmizelou kamarádku. Filmové městečko je trochu Pec pod Sněžkou a trochu Velká Úpa, filmový hotel byla ve skutečnosti Žižkova bouda a k vraždě došlo na silnici mezi Jeleními boudami a Špindlerovkou. Kromě těchto míst se i zde objevuje lanovka na Sněžku i samotný vrchol naší nejvyšší hory.
 

Vánice pro pamětníky

Luční boudaPokud byste snad měli pocit, že v Holce na zabití bylo sněhu pramálo, vezmeme vás ještě hlouběji do historie a hlouběji do závějí, a sice až do roku 1962, kdy se natáčelo dobrodružné drama Vánice, příběh o členu horské služby, který musí překonat svůj strach z lavin. V ohrožení zimou, vichrem a mrazem se ocitnou rozhádaní milenci, lehkomyslní studenti či rodinka s dítětem. Vše nakonec dobře dopadne a na plátně se objeví jak Špindlerův Mlýn, Svatý Petr a lanovka na Pláň, tak řada horských chat. Vánice je bonbónkem pro milovníky starých Krkonoš; vedle boudy Na pláni a Luční boudy coby největší a nejstarší krkonošské horské chaty se ve filmu mihnou i místa, která už neexistují – například Klínová bouda, která vyhořela v roce 1970, anebo Obří bouda, která stávala kousek od dnešního Slezského domu na okraji Úpské jámy a byla zbořená v roce 1982.
Skiareál Paseky

Skiareál Paseky

Areál nabízí možnost lyžařského vyžití pro děti i zkušené lyžaře. Široké sjezdovky jsou modrého a červeného charakteru. Areál je ideální pro rodiny s dětmi, kterým nabízí rodinné jízdné.

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda leží v západní části Krkonoš v první zóně Krkonošského národního parku ve výšce 1260 m n.m. Turistům nabízí své služby již od roku 1896 a je dostupná jak pěšky, tak i na kole. Bouda není napojena na elektrickou síť, veškerou potřebnou energii si vytváří sama.

Labský důl – divoké ledovcové údolí

Labský důl – divoké ledovcové údolí

Divoká a skalnatá rokle patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Tohle místo kdysi vyhloubil rozsáhlý ledovec a vtiskl mu charakteristický tvar podkovy.

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně je významný turistický bod krkonošských hor. Odpočinkové místo leží v údolí řeky Mumlavy mezi Lysou horou a Voseckou boudou. V letní sezoně zde funguje informační srub správy KRNAP.

Krkonoše na běžkách – ze Špindlu na Luční boudu

Krkonoše na běžkách – ze Špindlu na Luční boudu

Středně náročný výlet vás provede jednou z nejkrásnějších partií našich nejvyšších hor. Trasa začíná u Špindlerovy boudy, prochází Stříbrným návrším na Luční boudu a přes Klínové boudy vás dovede zpět do Špindlerova Mlýna.

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou

Horská osada Modrý důl, jedno z nejvýše položených osídlených míst v Čechách, leží na svazích stejnojmenného ledovcového údolí v centrální části Krkonoš. Severní strana údolí je vymezena strmými, částečně lavinovými svahy Studniční hory, třetího nejvyššího vrcholu Čech.

Labská bouda v Krkonoších

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.

Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně

Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně

Lanovka ze Špindlerova Mlýna (Svatého Petra) na Pláně je v provozu denně, v zimní i letní sezóně. V létě přepravuje pěší turisty i cyklisty a jejich kola, v zimě je pak součástí Ski areálu Špindlerův Mlýn – Sv. Petr. Moderní šestisedačková lanovka zde slouží od roku 2015.

Klínové boudy v Krkonoších

Klínové boudy v Krkonoších

Horské chaty roztroušené na západním svahu Zadní Planiny na Klínové louce. Jmenovitě například Petráška, Spisovatel, Kantorská, Skočka. Nejvýše položená bývala Klínová bouda, která v roce 1970 vyhořela. Dnes sousední objekt nese jméno této legendární boudy.

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Perfektní úprava, velké množství tras, rozhledy do kraje a vysoká nadmořská výška, to je kombinace, díky níž Benecko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro běžecké lyžování v České republice. V okolí Benecka je pro běžkaře připraven o několik turistických i závodních tratí.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

Skiareál Malá Úpa

Skiareál Malá Úpa

Lyžařské centrum SKiMU se nachází v katastru obce Malá Úpa ve východní části Krkonoš v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Díky své poloze v 1000 m n.m. je jedním znejvýše položených středisek v České republice.

Krkonoše na běžkách – okolo Pece přes nejvyšší vrcholy

Krkonoše na běžkách – okolo Pece přes nejvyšší vrcholy

Náročnější trasa z Pece pod Sněžkou vás provede hlavním hřebenem východních Krkonoš s nejvyššími vrcholy České republiky – Sněžkou, Studniční a Luční horou. Tato trasa je určena zdatnějším lyžařům a milovníkům dalekých rozhledů.

Krkonoše na běžkách – turistická běžecká trasa Buď fit v Jilemnici

Krkonoše na běžkách – turistická běžecká trasa Buď fit v Jilemnici

Trasa Buď fit v délce 20 kilometrů začíná v Jilemnici, na místě zvaném U buněk, v areálu Hraběnka, ale je také možnost napojit se na více místech a lze jí projíždět v libovolném směru. Na lyže se mohou po této trase vydat děti, senioři i zdatní sportovci.

Krkonoše na běžkách – z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou a přes Růžovou horu zpět

Krkonoše na běžkách – z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou a přes Růžovou horu zpět

V Krkonoších vede spousta hezkých lyžařských běžeckých tras pro milovníky tohoto sportu. Po jedné takové se můžete vysat krásnou horskou krajinou z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou. Náročnější trasa měří 24 km.

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Na tomto běžkařském okruhu vás čeká celkové převýšení 348 metrů a celkové klesání 821 metrů. Trasa je to velmi pěkná, středně náročná trasa a vede nádhernou krajinou Krkonoš. Startovním a zároveň i cílovým místem této trasy je Špindlerův Mlýn. Trasa měří necelých 30 km.

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách – z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách – z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben

Když je zima pořádná a napadne hustá sněhová pokrývka, můžete vyrazit na běžky i do méně známých částí Krkonoš, které zůstávají stranou hlavních tras. Takový je kout mezi obcí Strážné a Pecí pod Sněžkou, kde pocítíte samoty uprostřed hor. Pocitu, který si v Krkonoších moc často neužijete!

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda