Úvod > Aktuality > 7 tipů kam za vínem: na vinobraní, do sklípků i retro sběr hroznů

7 tipů kam za vínem: na vinobraní, do sklípků i retro sběr hroznů

Vydáno 25. srpna 2017 Gurmánská turistika
Na konci srpna se některé vinařské obce na vinobraní teprve chystají, ale jinde už jsou oslavy v plném proudu. V některých vesnicích vinaři otevírají vinné sklepy, zatímco ve Valticích se chystá retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů na čas. Na tyto a další vinařské akce vás zve portál Kudy z nudy.

Vinohrady se zavírají…

Hora je staré označení pro vinohrad a zarážení či zarážání hory znamená ochranu vinice v době před vinobraním. Odehrává se na přelomu srpna a září a většinou se neobejde alespoň bez malé slavnosti. Tak například v Kobylí je zarážení hory tradiční slavností místních vinařů očekávajících začátek vinobraní. Letos se konají už v sobotu 26. srpna. Sklepy budou otevřené od 17.00 hod.

V Němčičkách se zarážání uskuteční 1. a 2. září. Připraven je pestrý program, dvoudenní akce bude zakončena burčákovou zábavou.

V sobotu 2. září se budou zarážet hory a otvírat sklepy za doprovodu cimbálové muziky i v Čejči. Příjemný večer můžete v areálu vinných sklepů strávit od 17.00 hod. Ve stejný den se budou "hory zarážat" také v Nechorách.
 

Pardubický festival vína a vinařská noc

VínoVe východních Čechách jsou vinice vzácností, přesto i tady se konají vinařské akce. K nejoblíbenějším patří Pardubický festival vína, spojený s výstavou vín na pardubickém zámku. Ta začíná v pátek 25. srpna v poledne, večer na ni naváže Pardubická vinařská noc, a výstava pak pokračuje v sobotu 26. srpna od 10:00 do 18:00 hodin. Na výstavě vín můžete za doprovodu cimbálu ochutnat domácí i zahraniční vína od více než padesáti vinařů. K dispozici jsou i stánky se sýry a drobnými pochutinami.

Po oba dny má odborná i laická veřejnost možnost degustovat produkci českých a moravských vinařství, porovnávat vína domácí a zahraniční provenience, získávat nové poznatky a především prožít příjemné chvíle ve společnosti přátel dobrého moku.
 

Den otevřených sklepů v Čejkovicích

Sklepy Čejkovicesobotu 26. srpna se vypravte na Den otevřených sklepů do Čejkovic. Svá vína nabídne k ochutnání několik desítek vinařů, po celé vesnici navíc můžete prozkoumávat nejrůznější sklepy, lisovny a prostory, které jindy neuvidíte. Své sklepy letos otevře 28 vinařů a každý z nich vám nabídne minimálně 6 vzorků.

Mimořádným zážitkem zejména pro přespolní je prohlídka tajemného podzemí templářské tvrze, kde skladuje svá vína společnost Templářské sklepy.
 

Vinobraní aneb sklizeň hroznů ve Velkých Pavlovicích

Velké PavloviceNěkde se teprve zavírají vinice, jinde se už sklízí a slaví – třeba ve Velkých Pavlovicích, kam můžete v pátek a v sobotu 15. a 16. září přijet na Velkopavlovické vinobraní.

Čekají vás dva dny zážitků, lidových tradic, vín a burčáků, hudby, zpěvu a tance, krojovaný průvod městem a jarmark. V hlavním programu je kladen důraz na vystoupení autentických folklórních souborů jako verbíři, cimbálové muziky, taneční a pěvecké soubory.
 

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích

Valtické retro vinobraníVe Valticích, vyhlášeném vinařském městě na jižní Moravě, se můžete už 23. září zúčastnit šestého ročníku Retro vinobraní, zřejmě jediné akce svého druhu se skvělou atmosférou. Při vinobraní a samotném sběru hroznů si užijete spoustu zábavy, ochutnáte čerstvý burčák, k svačině vás čeká chlebe se škvarkovou pomazánkou a kdo bude poctivě sbírat, tak dostane na oběd retro guláš s chlebem, přímo ze závodní jídelny!

Na Mistrovství  světa ve sbírání hroznů od 15.30 hodin navazuje Zámecký košt vín na valtickém zámku s ochutnáním burčáků v různých stádiích a následná degustace vín v Zámeckém sklepě z produkce Vinných sklepů Valtice a Vinařství Kovacs.
Šlechtitelská stanice vinařská Polešovice - víno ze slunečných strání Slovácka

Šlechtitelská stanice vinařská Polešovice - víno ze slunečných strání Slovácka

Areál Šlechtitelské stanice, založené již roku 1922, nabízí nejen informační centrum a degustační prostory, ale také vyhlídkovou terasu s posezením a kruhovým výhledem na zdejší vinice. Vyrábí se zde kvalitní vína vyrobená z vlastních hroznů zrajících na slunečných stráních Slovácka.

Folklorní i vinařské Mutěnice

Folklorní i vinařské Mutěnice

Nedaleko od Hodonína na jihovýchodě Moravy leží obec Mutěnice. Raritou Mutěnic je lokalita s téměř pěti sty vinnými sklepy v části obce zvané "Bůdy". Každý z těchto sklepů má osobitý ráz, většina z nich je zdobena slováckými ornamenty.

Pálavské vinobraní 2018

Pálavské vinobraní 2018

71. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne od 7. do 9. září program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Burčákový pochod 2018 Milotice

Burčákový pochod 2018 Milotice

Putování osadou vinných sklepů Šidleny u Milotic, s možností pokračovat v pochodu směrem Dubňany a dále do Mutěnic. 42. pokračování již velmi tradiční a hojně navštěvovaná akce, dříve pořádaná Klubem českých turistů vždy druhou sobotu v říjnu. Začátek je v 8:00.

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích 2018

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích 2018

Tradiční podzimní Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů je jedinečná akce, snad i jediná svého druhu u nás. Co se děje na retro vinobraní? Sběr hroznů, svačinka ve vinohradě, čerstvý burčák a hlavně - sběr hroznů! Velké finále vinobraní je Mistrovství ve sběru hroznů na čas!

Burčákfest 2018 Loucký klášter Znojmo

Burčákfest 2018 Loucký klášter Znojmo

Pro milovníky dobrého pití i kvalitní zábavy je opět po roce připraven burčákový festival Burčákfest 2018! Zveme vás do příjemného prostředí areálu Louckého kláštera ve Znojmě.

Den otevřených sklepů Čejkovice

Den otevřených sklepů Čejkovice

Sdružení vinařů Čtvrtečníci pořádá degustaci vín. Přijďte ochutnat výborná moravská vína v příjemném prostředí vinných sklípků. Do akce se zapojí celkem řada vinařů a vinařských firem, jejichž vína můžete ochutnat přímo v jejich sklepních hospodářstvích.

Pardubický festival vína 2018

Pardubický festival vína 2018

Stovky kvalitních vín, chutné jídlo, cimbál a pohodová atmosféra. To bude 21. ročník Pardubického festivalu vína, který nabídne bohatý program.