Úvod > Aktuality > 30 let od sametové revoluce: užijte si výstavy, koncerty, festivaly a studentský průvod
Životní styl

30 let od sametové revoluce: užijte si výstavy, koncerty, festivaly a studentský průvod

  • Vydáno10. září 2019
Chcete znovu (anebo poprvé?) zažít atmosféru sametové revoluce, projít se se studentským průvodem z Albertova až na Národní třídu anebo si v Olomouci užít Sametovou noc? Portál Kudy z nudy už nyní přináší přehled TOP podzimních akcí z Prahy i dalších měst. Nezůstávejte doma a užijte si je společně s ostatními, stejně jako tehdy před třiceti lety. Bude to velké a bude to skvělé!
Podobně jako listopadová sametová revoluce byla jen vyvrcholením událostí, které zejména během roku 1989 proměnily životy obyvatel tehdejšího Československa, ani výstavy a oslavy nepočkají. Některé probíhají už teď a záhy končí, ale další zajímavé akce se chystají. Třicet let od sametové revoluce je například společným tématem světelných instalaci a videomappingu na Signal festivalu; v Praze se odehraje od 10. do 13. října.
 

Kde si užijete vzpomínky na listopad už v září

Třeba v pražské Městské knihovně na Mariánském náměstí: výstava Karafiáty a samet skončí už 29. září a jen do 6. října potrvá výstava Nezlomní v Obecním domě. Autentické svědectví o době před třiceti lety, jak je přes objektivy vidělo sedmdesát českých a slovenských fotografů spolu s několika zahraničními, podává třeba výstava 1989: Pád železné opony. Na její prohlídku zatím máte času dost, na Pražském hradě v Letohrádku královny Anny je k vidění až do konce listopadu.

Prostřednictvím fotografií, filmových záběrů, plakátů a letáků přiblíží atmosféru sametové revoluce také výstava Listopad 1989 v pražských ulicích; ta začne 25. záříhistorické budově Muzea hlavního města Prahy. Až do konce roku ji bude provázet venkovní panelová výstava, nazvaná Praha 1989 – cesta ke svobodě; mapuje osudové okamžiky novodobé historie, které se v hlavním městě odehrály v osmdesátých letech a předznamenaly blížící se konec komunistického režimu.
 

Na co se těšit v říjnu?

Diktatura v technice a technika ve službách (ne)svobody, to je hlavní téma výstavy, na kterou zve Národní technické muzeum. Od 9. října se můžete přijít podívat, jaké technické prostředky využívala totalitní moc v bývalém Československu k potlačení svobody a práva.

O dva dny později na Letenské pláni, kam 25. listopadu 1989 přišlo demonstrovat více než 800 000 lidí, odstartuje výstavní projekt Komunikace 89. Mladším generacím ukáže, jak se informace šířily v dobách, kdy neexistoval internet, sociální sítě ani mobily.
 

Listopad a oslavy sametové revoluce v Praze

A pak už přijde listopad a letošní 30. výročí sametové revoluce. Národní galerie zahájí 15. listopadu ve Veletržním paláci výstavu Havel na Hrad!, která připomene tehdejší události stovkami fotografií. Předvečer oslav a sobota 16. listopadu bude patřit Sametové 30tce, koncertu v pražské Lucerně, kde vystoupí Jan Křížek, Vojta Dyk a symbol svobody naší země, Marta Kubišová. Zazní i neoficiální hymna událostí roku 1989, Modlitba pro Martu. Téma sametové revoluce bude rovněž hlavním motivem sobotní Noci divadel.

Neděle 17. listopadu láká k oslavám na Národní třídě, místě, které se stalo symbolem sametové revoluce; ulice se ten den promění ve velkou pěší zónu s rozmanitým kulturním programem. Chystá se také festival Studentský Albertov, který připomene jak Den za svobodu a demokracii, tak Mezinárodní den studentstva, tradiční Sametové posvícení s průvodem masek i živá divadelní rekonstrukce studentského průvodu. V podvečer pak odstartuje v horní části Václavského náměstí letošní Koncert pro budoucnost, jeden z vrcholů Festivalu svobody 2019.
 

Listopad na Příkopech a samet ve fotografii

Během listopadu se také nezapomeňte projít pražskou ulicí Na Příkopě: Česká tisková kancelář nachystala venkovní výstavu, kde budou k vidění záběry z podzimních měsíců roku 1989 i z událostí, které sametové revoluci předcházely, například z Palachova týdne, srpnového výročí nebo trabantů, které během letních prázdnin zaplavily Malou Stranu a četné pražské ulice. Také sametovou revoluci připomenou momentky z jiných měst a venkova. Své fotky můžete posílat do ČTK ještě teď, sbírka končí až 30. září.
 

Výročí sametové revoluce v regionech

Signal festival 2024

10. 10.13. 10.
Signal festival 2024

12. ročník Signal Festivalu proběhne v termínu od 10. do 13. října 2024. Tématem je příroda, technologie, společnost, kultura – to vše spolu tvoří ekosystémy, v nichž žijeme a hledáme stopy radosti, krásy i vzrušení z nových objevů. Nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Lennonova zeď na pražské Kampě

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Národní třída v Praze

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Geofun – 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

Geofun – 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

17. listopad je jedním z nejvýznamnějších dní historie naší republiky. Faktem je, že čím dál více lidí neví, co se přesně událo. Sametová revoluce? Pád komunismu? Vznik Občanského fóra? Nějaké demonstrace studentů? Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin aplikací Geofun.

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla se nachází v suterénu opraveného Starého pivovaru v Kroměříži. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů – čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.

Další aktuality

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda