Úvod > Aktuality > Na Špilberku se děti vyučí na tovaryše, hrad zaplní starobylá řemesla
Památky

Na Špilberku se děti vyučí na tovaryše, hrad zaplní starobylá řemesla

  • Vydáno4. září 2017
Vyzkoušet si, co dovede truhlář, krejčí nebo zedník, prohlédnout si každý kout Špilberku a u toho si užít spoustu zábavy – velkou akci s názvem „Špilberk žije řemeslem“ chystá Muzeum města Brna o víkendu 9. a 10. září. Celý hrad se otevře už po páté. Letošní ročník rodinné akce doprovází hlavní sezónní výstavu Stavba jako Brno, která přibližuje vývoj stavebních řemesel. O tématu akce proto organizátoři z Muzea města Brna nemuseli dlouho přemýšlet: hrad Špilberk ožije tradičními řemesly.
Špilberk žije řemeslem! Největší hradní událost roku láká na dávná poctivá řemesla a zábavu pro celou rodinu. Pro děti se chystá celohradní řemeslná hra „Tovaryšský vandr“, při které si zkusí, jak se pracuje s hlínou, dřevem i látkami, jak se zachází s nářadím nebo jaká je potřeba obratnost a zručnost, bez kterých se kdysi řemeslníci neobešli. Hra provede odvážné učedníky celým hradem. Kdo bude šikovný, získá od cechmistra výuční tovaryšský list i drobnou odměnu. Návštěvníci budou mít šanci zakusit řemesla, na která už dnes člověk běžně nenarazí. Na Špilberku potkají mlynáře, bednáře, tesaře, truhláře nebo horníka. Chybět ale nebudou ani řemeslníci, které potkáváme i dnes – třeba pekař, zedník nebo krejčí.

Co dalšího se chystá? Na hradě budou dobové řemeslné stánky, kde lidé poznají, jak se brousí kameny nebo jak se šijí historické kostýmy. Na jevišti na velkém nádvoří zase uvidí gotické a renesanční tance, šermířská představení, hudbu i divadlo v podání skupin Poustevník, Rex a Codex. Na západní kurtině se dokonce rozloží rytířský tábor se zbrojnicí a platnéřem. Lidé se při akci budou moci podívat kdekoli po Špilberku. V plánu jsou komentované prohlídky známých kasemat, jihozápadního bastionu i aktuálních výstav Stavba jako Brno nebo Radek Kratina – Konstanty a proměnné.

Pouze sobotu budou na Špilberku k vidění při práci věrné repliky historického stavebního jeřábu, beranidla a vrátku. Bude to úplně poslední příležitost vidět tyhle středověké stroje při práci. Kromě toho se o víkendu na Špilberku chystá i střelba z luku, dřevěný kolotoč nebo pocitová stezka.

Akce Špilberk žije řemeslem navíc láká i na výhodné vstupné: to pro dospělé činí 150 Kč, pro děti 50 Kč. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji na pokladnách na hradě Špilberku i v centru města na Měnínské bráně. Pojďte se podívat na jednu z největších kostýmovaných akcí u nás!
Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Šifra Špilberk – pátrací hra na Špilberku

Šifra Špilberk – pátrací hra na Špilberku

Přijďte k hlavní pokladně hradu, čeká vás hra Šifra Špilberk. Na osmi stanovištích poznáte ty největší tajemství hradu Špilberku. Odhalte šifru ukrytou ve zdejších zdech!

Socha markraběte Jošta v Brně

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady jsou jedním z nejoblíbenějších míst v Brně. Najdete zde rozjímající jednotlivce, učící se studenty, veselé děti, zamilované dvojice. Místo je v centru Brna a každý obyvatel i turista do něj rád zavítá.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda