Úvod > Aktuality > 20 tipů na místa, kde to voní medvědím česnekem
Příroda

20 tipů na místa, kde to voní medvědím česnekem

Také milujete tu nezaměnitelnou vůni česneku, která se na jaře line lužními lesy? Nejčastěji jej najdete právě ve vlhčích, spíše stinných místech kolem potoků a na úpatích svahů, kde vytváří typické a někdy velmi bohaté porosty. Trhat jej rozhodně nedoporučujeme (nakoupíte jej na farmářských trzích a sazenice v zahradnictvích). Navíc vedle medvědího česneku často roste i prudce jedovatá konvalinka, která vypadá úplně stejně. Pokud byste si přeci jen chtěli bylinku natrhat, počínejte si ohleduplně a sbírejte jej pouze tam, kde neroste v chráněných lokalitách. A kam se za česnekem vydat? To vám prozradíme v našich tipech.
Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park se rozkládá na ploše 8 km² a představuje lužní krajinu s dochovanými zbytky přírody kolem řeky Moravy jihovýchodně od Mikulčic. Součástí území je přírodní rezervace Skařiny, která je jednou z posledních hnízdních kolonií volavek popelavých a čápů bílých u řeky Moravy.

Bylinková dílna – Jarní probuzení

2. 5.
Bylinková dílna – Jarní probuzení

Využijte sílu jarních bylin pro zdraví, péči o vlasy i pokožku. První letošní dílnu provoní medvědí česnek, jitrocel a kopřiva. Vyrobíme a ochutnáme jarní pesta z divokých bylin, která obsahují řadu zdraví prospěšných látek a zaujmou svou chutí. Vzorek si odnesete i domů.

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Romantické skalnaté údolí spojované s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.

Ostravská džungle – procházka Poodřím

Ostravská džungle – procházka Poodřím

Že může uprostřed velkoměsta, mezi frekventovanými silnicemi a železnicí existovat oáza divoké přírody? Přesvědčte se o tom při procházce po naučné stezce Rezavka. Délka trasy je 5,4 km.

CHKO Litovelské Pomoraví

CHKO Litovelské Pomoraví

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví je území podél neregulovaného horního toku řeky Moravy mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice. Oblast tvoří komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi.

Přírodní památka Trnovec u Uherského Hradiště

Přírodní památka Trnovec u Uherského Hradiště

Přírodní rezervaci Trnovec mezi Napajedly a Uherským Hradištěm tvoří lužní les a starý ovocný sad ležící asi 1 km severozápadně od obce Kněžpole. Jedná se o příklad tzv. tvrdého luhu s pestrou skladbou dřevin poskytující optimální podmínky pro výskyt ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Historická vodní nádrž a tůně v Jablonském lese u Letohradu

Historická vodní nádrž a tůně v Jablonském lese u Letohradu

Historickou vodní nádrž a dvě tůně v navštěvovaném Jablonském lese u Letohradu v Pardubickém kraji obnovily Lesy ČR. Díla zadrží vodu v krajině, přispějí k ochraně obyvatel místní části Orlice před povodní a vyhovují fauně i flóře.

Vršovská olšina – tisíce bledulí v Železných horách

Vršovská olšina – tisíce bledulí v Železných horách

Největší lokalita s výskytem bledule jarní na území CHKO Železné hory se nachází mezi obcemi Vršov a Krásné. Jako přírodní památka byla vyhlášena v roce 1990, na ploše 18,65 ha.

Přírodní rezervace Habrová seč

Přírodní rezervace Habrová seč

Přírodní rezervace Habrová seč se nachází v oblasti Novosyrovických lesů nedaleko od Moravských Budějovic.

Národní přírodní rezervace Velký Špičák

Národní přírodní rezervace Velký Špičák

Národní přírodní rezervace Velký Špičák se rozkládá na skalnatém vrcholku, přilehlých úbočích a na hřebeni táhnoucímu se k Velkému Javoří (679 m) asi tři kilometry od města Třešť, a to na rozloze 46 hektarů.

Přírodní park Kákov – Plánický hřeben

Přírodní park Kákov – Plánický hřeben

Přírodní parky Kákov – Plánický hřeben tvoří vrcholová část Plánické vrchoviny, která tvoří mezi Šumavou, Brdy a Blatenským pohořím jakousi migrační křižovatku. Při troše štěstí zde můžete narazit na stopy rysa ostrovida nebo se vám ukáže vzácný čáp černý.

Přírodní rezervace Zbytka u Českého Meziříčí

Přírodní rezervace Zbytka u Českého Meziříčí

Přírodní rezervaci Zbytka naleznete ve východních Čechách nedaleko Českého Meziříčí u Opočna. Rezervaci tvoří slatinné louky a lužní les, rozkládající se v nivě říčky Dědiny. Roste zde habrobukový les s řadou chráněných rostlin a česnek medvědí tu tvoří husté koberce spolu s bledulemi a podléškami.

Přírodní rezervace Království u Grygova

Přírodní rezervace Království u Grygova

V Olomouckém okrese se nachází přírodní rezervace s pohádkovým názvem Království. V tomto chráněném lužním lese můžete pozorovat přírodě blízké ekosystémy s výskytem typických a vzácných druhů rostlin a živočichů. S příchodem jara lesem voní česnek medvědí.

Veltrubský luh

Veltrubský luh

Přírodní rezervace Veltrubský luh o rozloze cca 99 ha se nachází mezi obcí Veltruby a pravým břehem řeky Labe v okrese Kolín. Zachoval se lužní les převážně listnatých stromů, mokřadů, niv a tůní a najdete tu také největší tůň v Polabských luzích.

Národní přírodní rezervace Žebračka

Národní přírodní rezervace Žebračka

Národní přírodní rezervace Žebračka, vyhlášena roku 1949, se nachází na pravém břehu řeky Bečvy při severovýchodním okraji města Přerova. Dominantní rostlinou druhého jarního aspektu, která charakterizuje celé území i vůní, je česnek medvědí.

Libický luh v Polabí – největší lužní les v Čechách

Libický luh v Polabí – největší lužní les v Čechách

Národní přírodní rezervace Libický luh byla vyhlášena v roce 1985. Rozkládá se ve Středočeském kraji u obce Velký Osek na pravém břehu Labe, v oblasti niv ležících pouhých 190 m n. m. Zabírá území o celkové ploše 410 hektarů. Na jaře zde rostou souvislé koberce česneku medvědího.

Naučná stezka Bažantnice-Obora

Naučná stezka Bažantnice-Obora

Projděte se naučnou stezkou Bažantnice-Obora. Stezka o délce dva a půl kilometru vychází z Letohradu v okrese Ústí nad Orlicí a dále vede převážně po žluté turistické značce do Obory.

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné

Údolí meandrujícího toku Rokytné vyniká zachovalým krajinným rázem. Ten tvoří zákruty řeky se starými břehovými porosty a četnými skalisky. V jejich okolí jsou hustě zalesněné a nepřístupné svahy.

Přírodní rezervace Pístecký les u Budyně nad Ohří

Přírodní rezervace Pístecký les u Budyně nad Ohří

Jedná se o nížinný úsek řeky Ohře nedaleko Břežan na Ohří, který byl v roce 2006 vyhlášený za přírodní rezervaci. Důvodem ochrany je komplex lužních lesů.

Naučná stezka Pňovský luh

Naučná stezka Pňovský luh

Naučná stezka Pňovský luh se nachází nedaleko Poděbrad a tvoří spolu s přilehlým Veltrubským a Libickým luhem největší a nejzachovalejší komplex lužních lesů v Čechách.

Přírodní rezervace Šance v Praze

Přírodní rezervace Šance v Praze

Přírodní rezervace Šance je součástí přírodního parku Modřanská rokle – Cholupice. Hlavním motivem ochrany jsou zde skalnaté svahy v údolí Břežanského potoka, dubový les, lipové javořiny a také ohrožené druhy rostlin a živočichů. Jedním z nich je nočního motýl přástevník kostivalový.

Další aktuality

Den Země, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda

Na noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu

Během dubna je možno pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Vrcholné období, kdy jsou letos na obloze patrné i pouhým okem, právě nastává, odehraje se 16. až 25. dubna, maximum se pak očekává 22. dubna 2024. Oči k nebi je však třeba pozvednout brzy ráno. Vesmírné představení však neskončí, poslední meteory spatříte 30. dubna.
Příroda

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Z pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben, ještě tam budem“ fičí zima, zato máj, to je něco docela jiného: slibuje „vyhánění koz v háj“, hřejivé sluneční paprsky, lásku, polibky a květiny. Seznamte se na Kudy z nudy s květnovými pranostikami!
Příroda

100 přírodních zajímavostí, které musíte vidět

Česká republika má mnoho přírodních krás. S trochou nadsázky lze říci, že se u nás dá najít všechno: od horské krajiny přes lesotundru, step, mokřady a rašeliniště, slaniska s dozvuky vulkanické činnosti, vyhaslé sopečné útvary, rozmanitá skalní města, ledovcová jezera ale i několik malých „pouští“, tzv. písečných přesypů. Pojďte tato místa objevit i vy! Portál Kudy z nudy vám poradí, kam se vydat na zajímavý výlet do přírody.
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety za zvířaty našich lesů

Vzácní tetřívci z Krkonoš, srnky z pražského zookoutku, jezevci z Ondřejníku, včely z Monínce, veverky z lesoparku Barbořina, vlci ze Srní, divočáci z brněnské obory Holedná a společně s nimi lasičky, kuny, ježci, zajíci, sovy a další lesní zvířata: to jsou tentokrát naši průvodci na výletech do přírody po všech krajích České republiky. Vypravte se s námi hluboko do lesů a odhalte tajemství jejich obyvatel!
Příroda

Národní parky ČR: objevte méně vytížené trasy i krásy české přírody a chráněných území

Národní parky jsou skvosty české přírody, které si zaslouží nejvyšší ochranu spojenou s péčí odborníků a respekt milovníků přírody. Na území České republiky máme zatím čtyři parky, v budoucnu by měl vzniknout další na území Křivoklátska. Při respektování pravidel pohybu ve zvláště chráněných územích se zde nabízí řada pro přírodu šetrných aktivit . Zákon o ochraně přírody a krajiny vymezuje v národních parcích čtyři zóny: přírodní (bezzásahová, kam turisté nemají přístup), přírodě blízké (zásahy v omezené míře), soustředěné péče (zlepšování stavu ekosystémů narušených člověkem) a kulturní krajiny (obce v NP a jejich okolí). A jaké parky vlastně v ČR máme? Jejich přehled vám přináší Kudy z nudy.
Příroda

Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR

Vydejte se spolu s námi na cestu historií českých zoologických zahrad a poznejte jejich rekordy a kuriozity. Z původních místních zvěřinců, které často sloužily pouze pro vystavovatelské účely exotických i známějších zvířecích druhů, se postupně rozrostly do institucí jejichž cílem je nejen náplň volného času, ale především ochrana ohrožených druhů.
Příroda

Pojistka na májové štěstí: výlety ke kouzelným stromům

Máj je čas lásky, štěstí a milostné poezie. Hledáte neobvyklá místa, kam byste vzali svou lásku? Vyzkoušejte naše tipy: ze stromů, přihlášených v minulých letech do ankety Strom roku, jsme vybrali pár finalistů s magickými jmény. Některé pojistí vaši lásku, jiné možná mají kouzelnou moc anebo skrývají příběh – někdy o lásce šťastné, jindy o nešťastné.
Příroda