Úvod > Aktuality > Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum

Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum

Vydáno 14. listopadu 2017 Kultura
Klavírní festival Rudolfa Firkušného je jako jediný festival svého druhu v Praze programově zcela věnován klavírní tvorbě. Pražskou podzimní hudební sezónu každoročně obohacuje o koncerty čtyř pianistů světového renomé. V minulých letech to byli např. Emanuel Ax, Lukáš Vondráček, Pierre-Laurent Aimard, Giovanni Bellucci, Lise de la Salle. Jubilejní 5. ročník klavírního festivalu v Praze se uskuteční 19. 11. – 28. 11. 2017 v pražském Rudolfinu.

Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2014V rámci koncertů se představí výrazné osobnosti klavíristů – na festivalu vystoupí živoucí legenda Andrei Gavrilov, mistr nejmenšího hudebního detailu Pierre-Laurent Aimard, talentem oslňující zástupce nejmladší generace David Fray, nebo jeden z nejosobitějších zjevů české klavírní školy – Tomáš Víšek, který mj. představí ukázku ze skladatelského odkazu klavíristy Rudolfa Firkušného. Letošní novinkou je koncert věnovaný hře na dva klavíry – a to v podání temperamentního sesterského dua Khatii a Gvantsy Buniatishvili.

Rudolf Firkušný je legendární postavou světového interpretačního umění. Patří také k výrazným osobnostem, které stály u zrodu Pražského jara – zde můžeme jmenovat trojici umělců Rafael Kubelík, Rudolf Firkušný a Leonard Bernstein. Jeho osobnost je také příkladem morální integrity - Firkušný zaujal jednoznačné stanovisko k oběma totalitním systémům, které ničily naši zemi, a dvakrát proto musel volit emigraci.

Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Klavírní festival Rudolfa Firkušného

Klavírní festival Rudolfa Firkušného

Šestý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného přinese mezi 22. listopadem a 2. prosincem šestici dramaturgicky výrazně profilovaných koncertů. Hned úvodní koncert rozšiřuje záběr festivalu, vystoupí totiž legenda jazzového klavíru Monty Alexander.