Úvod > Aktuality > (Ne)tušené krásy hradu Švihov odhalí o víkendu exkluzivní prohlídky

(Ne)tušené krásy hradu Švihov odhalí o víkendu exkluzivní prohlídky

Vydáno 8. října 2014 Památky
O víkendu budou mít milovníci památek a návštěvníci města Švihov možnost zúčastnit se exkluzivní prohlídky švihovského hradu s podtitulem Dobrodružství vápna a kamene. Průvodcem budou výjimečně odborníci na zkoumání i záchranu historických stavebních materiálů, kteří seznámí návštěvníky se středověkými postupy stavění, hodnotami dochovaných historických stavebních materiálů, ale i se způsoby jejich zkoumání či technologiemi jejich záchrany. Prohlídky budou doplněny možností vlastnoručně si vyzkoušet zaniklé stavební praktiky, prostřednictvím mikroskopu nahlédnout do technologie zkoumání historických omítek a nátěrů na omítkách, seznámit se s přípravou vzdušného vápna i s praktickými ukázkami jeho využití v minulosti i v současnosti. Přímo s odborníky na daná témata bude možné diskutovat postupy záchrany historických staveb.

Netradiční prohlídková trasa dále představí krásu švihovských fasád, ale i prostor vnitřního nádvoří či sklepení, k vidění budou i jedna z nejstarších sgrafit u nás a řada dalších zajímavostí. Prohlídka naučí návštěvníky vnímat (ne)tušenou krásu historických staveb.

Prohlídky připravuje již druhým rokem technologická laboratoř Národního památkového ústavu ve spolupráci se správou hradu Švihov a v této sezoně jsou na Švihově ojedinělé v rámci projektu (Ne)tušené souvislosti. 

Prohlídky se konají v pátek 10. října a v sobotu 11. října. Počet míst ve skupině je omezen, proto je vhodné rezervovat si vstupenky na prohlídku na www.npu.cz/netusene-souvislosti nebo tel.: 725 358 475.

Naučná stezka Švihov a okolí

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Ráj skřítků v Železné Rudě

Ráj skřítků v Železné Rudě

Vstupte do říše pohádkových skřítků a užijte si nádhernou atmosféru jejich šumavského obydlí - jste srdečně vítáni!

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.