Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého v obci Loreta na Klatovsku

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého v obci Loreta na Klatovsku

Památky
Monumentální torzo čtyřboké patrové barokní kaple sv. Jana Nepomuckého se nachází v lese, nedaleko obce Loreta jižně od Klatov. Ve zchátralém objektu objevíte zvláštní dílo - netypickou podlahu, která je zvlněná jako vodní hladina, do níž spadla obří kapka vody.
Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého je orientované přesně na osu zámku v Týnci, který se nachází mezi Klatovy a Janovicemi nad Úhlavou. Kaple byla postavena za Maxmiliána Norberta Krakovského roku 1730 a ještě před válkou byla zřícenina krátce využívána jako rozhledna.

Do dnešních dnů se z kaple dochovaly jen zdi. Na místě někdejší kupole se dnes otevírá obrovský kruhový otvor, kterým je vidět až do nebe. Zvláštností je zde velmi originální podlaha, dílo pojmenované Kapka aneb Hladina hloubky. Vytvořila jej Kristýna Kužvartová z asi 7000 cihel, štěrku a písku.

Unikátní podlaha kaple je součástí projektu Zaniklé a ohrožené kostely. Jeho smyslem není úplná obnova staveb, ale spíše snaha doplnit je něčím velice zajímavým, co by do nich nadále lákalo návštěvníky.

Nedaleko kaple se se směrem na Týnec (po žluté značce) nachází soustava několika rybníků sloužících jako rezervace vodního ptactva.
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 7. 2016
11.6.
7.8.
UB Letadlo - Let2

UB Letadlo - Let2

Klenová, Šumava
18.6.
28.8.
Výstava Ivety A. Dučákové: Překlenutí

Výstava Ivety A. Dučákové: Překlenutí

Klenová, Šumava
31.5.
31.12.
Mecenáš muzea Ševcovic

Mecenáš muzea Ševcovic

Klatovy, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí