Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zřícenina hradu Rokštejn

Zřícenina hradu Rokštejn

Letní sporty
Pokud patříte k milovníkům starých hradů a romantických zřícenin, vydejte se na hrad Rokštejn, jeden z historických skvostů Vysočiny. Hrad měl zmizet pod hladinou přehrady, z jejíž stavby nakonec sešlo.

Velká hradní zřícenina se vypíná na skalním ostrohu v údolí říčky Brtnice mezi Přímělkovem a Panskou Lhotou. Kdysi tu stával ranně gotický hrad, který byl však přestavěn ve 14. století. Z původního hradu zůstala jen hranolovitá věž, která byla zvýšena ještě o jedno patro. Díky plánované stavbě se na hradě prováděly detailní archeologické průzkumy, takže Rokštejn patří k nejlépe prozkoumaným středověkým hradům u nás.

Při archeologických výzkumech byla v základu věže objevena kostra novorozence. Jedná se o „stavební oběť“, která měla zajistit bezpečnost a šťastný osud stavby. Kolem roku 1359 koupil hradní panství markrabě Jan Jindřich a z Rokštejna se stalo centrum markraběcího zboží v širokém okolí. V rozšířeném horním hradě vybudoval trojpodlažní palác s trámovými stropy. Zvýšené přízemí a patra měly již větší okna, záchodové arkýře i krby. Podle nálezů kachlů zde byla již v předhusitském období instalována kachlová kamna. Protože marnivému markraběti skromné prostory hradu nestačily, nechal zbudovat ještě Dolní palác ve kterém zřídil velice moderní teplovzdušné vytápění, jehož topeniště stálo v suterénu. Na cihlové klenbě se po určitou dobu nahřívaly kamenné valouny a pak přes ně proudil vzduch do kanálů v podlaze s kruhovými výpustmi. V místě původního vstupu v nové východní hradbě postavil markrabě drobnou věž s bránou. V ní byla nalezena největší kolekce kostěných hracích kostek ve střední Evropě, která dokládá hrací vášeň strážných ve vrhcábech. Komfortní a stavebně náročná markraběcí rezidence, výrazně převyšující stavební úroveň většiny tehdejších hradů, však neměla dlouhý život. V důsledku obrovských dluhů musel markrabě na sklonku 14. století Rokštejn prodat. Od roku 1378 měli hrad v zástavě Valdštejnové, kteří jej poté získali dědičně.

Koncem 15. století byl dobyt a pobořen Matyášem Korvínem a jeho vojskem. Od té doby již nebyl opraven a pustnul. K hradu Rokštejnu neodmyslitelně patří údolí říčky Brtnice. Okolí říčky je neosídlené, jen tu a tam zpestřené samotami bývalých mlýnů. Údolím Brtnice vede oblíbená turistická trasa, kterou turisté hojně využívají ve všech ročních obdobích. Ke hradu i do údolí Brtnice se nejlépe dostanete od vlakové zastávky Přímělkov, odkud vede zelená značka podél vody až k rozlehlému hradu Rokštejnu. Délka trasy je 3 km.

Celý popis
Naposledy změněno: 16. 12. 2017
9.11.
11.2.
Gustav Krum (1924 – 2011)

Gustav Krum (1924 – 2011)

Jihlava, Vysočina
1.12.
31.12.
Vánočky nejen pro kočky v ZOO Jihlava

Vánočky nejen pro kočky v ZOO Jihlava

Jihlava, Vysočina
1.11.
31.12.
Adventní čas v ZOO Jihlava

Adventní čas v ZOO Jihlava

Jihlava, Vysočina
3.12.
23.12.
Vánoční trhy Jihlava

Vánoční trhy Jihlava

Jihlava, Vysočina
Ski Luka nad Jihlavou

Ski Luka nad Jihlavou

Luka nad Jihlavou, Vysočina
Muzeum Luka nad Jihlavou

Muzeum Luka nad Jihlavou

Luka nad Jihlavou, Vysočina
Alpinning Brtnice

Alpinning Brtnice

Brtnice, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí