Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zřícenina hradu Bradlec

Zřícenina hradu Bradlec

Památky
Bývalý hrad Bradlec psal svou historii pouhá dvě století. Do dnešní doby se dochovaly pouze zbytky opevnění a čtyřhranná věž.
Hrad Bradlec dostal své jméno od bradla, na kterém byl postaven. Je to dvacet metrů vysoká čedičová skála, skalní ostroh či bradlo, jak se dřív užívalo. Stejně tak dostala jméno i vesnice, Bradlecká Lhota, která  se nachází v podhradí.

Gotický hrad nechal ve 14. století vybudovat mocný rod Markvarticů. Ve své době patřil  Bradlec k nedobytným hradům, vysoká skála poskytovala výbornou obranu před útočníky, ovšem i přesto byl  kolem roku 1417 dobyt. Nebylo to však silou bojovníků, ale lstí. Páni z Jenštejna, další majitelé hradu, byli velmi výbojní a přilepšovali si loupežnictvím. Proto král Václav IV. poslal svého hejtmana  Hynka Jablonského, aby se s lupiči vypořádal. Hrad byl však dobře chráněn skálou, takže nebylo možné se k němu dostat. Naoko tedy královské vojsko hlučně od Bradlce odtáhlo, ale navečer se tiše vrátili. Lupiči se obávali dalšího obléhání a vyšli z hradu shánět potraviny. Královští je pak pochytali a odvedli do Prahy, kde byli škůdci oběšeni. Vaněk z Jenštejna, majitel hradu, se králi Václavovi IV. podrobil a byl přijat na milost - hrad  potom obdržela darem královna Žofie.

Hrad v průběhu let stále měnil majitele, až poslední z nich, Vilém Trčka z Lípy, zemřel a hrad začal chátrat. O hradě koluje spousta pověstí, například o přízraku krásné Bílé paní nebo tajné chodbě s pokladem. O had pečuje Sdružení pro záchranu hradu Kumburku, hrad je majetkem obce Syřenov.
Celý popis
Naposledy změněno: 25. 5. 2016
22.10.
Slavnost stromů v Jičíně 2016

Slavnost stromů v Jičíně 2016

Jičín, Český ráj
1.7.
28.8.
Jičínské hudební léto

Jičínské hudební léto

Jičín, Český ráj
3.6.
4.6.
Benefiční festival - Klášter žije!

Benefiční festival - Klášter žije!

Nová Paka, Český ráj
Hrad Kumburk u Nové Paky

Hrad Kumburk u Nové Paky

Syřenov, Český ráj
Mlýn Oldřicha Prášila v Železnici

Mlýn Oldřicha Prášila v Železnici

Železnice, Český ráj
Vlastivědné muzeum Železnice

Vlastivědné muzeum Železnice

Železnice, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí