Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Židovský hřbitov v Dambořicích

Židovský hřbitov v Dambořicích

Památky
V obci Dambořice se nachází židovský hřbitov, který tvoří asi 400 náhrobků. Nejstarší dochovaný náhrobek je datován do 17.století. Hřbitov je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Dambořice leží na jižní Moravě v severozápadní části okresu Hodonín ve vzdálenosti 36 km jihovýchodně od Brna, 22 km západně od Kyjova a 35 km severozápadně od Hodonína. Židovský hřbitov se nachází asi 150 m nad kostelem sv. Martina, za katolickým hřbitovem. Hřbitov byl pravděpodobně založen na přelomu 16. a 17. stol. Nejstarší náhrobek odborně zjištěný začátkem minulého století pochází z roku 1657. Poslední pohřeb se konal ve 40. letech 20. století.

Areál obsahuje na 400 náhrobků. Starší náhrobky vetknuté do země jsou ukončeny obvykle půlkruhově a mají plochou reliéfní výzdobu s hebrejským nápisem. Některé z nich jsou opatřeny symbolikou související se jménem, zaměstnáním či vlastnostmi zemřelého, např. koruna, věnec, strom, lev, závoj, ruce kohenů, levitské nádoby. Materiálem je pískovec, žula a vápenec. Nové, tzv. poemancipační náhrobky mají jednodušší vzhled a německé texty. Materiálem je žula a mramor. Některé náhrobky jsou psány i česky.

Historie židovského osídlení v Dambořicích sahá až na samý počátek 16. století. Vrcholu dosahuje židovské osídlení v polovině 19. století, kdy tvořilo téměř ¼ obyvatelstva obce. V roce 1930 však zde už žije jen 15 židovských rodin. Během druhé světové války jsou osudy většiny židovských obyvatel obce neblaze spojeny s Osvětimí a po válce se nikdo z nich nevrátil.Celý popis
Naposledy změněno: 22. 1. 2017
17.6.
Winerun - Krumvířský vinařský běh

Winerun - Krumvířský vinařský běh

Krumvíř, Jižní Morava
12.8.
13.8.
Histokola a Ždánická pouť

Histokola a Ždánická pouť

Ždánice, Jižní Morava
1.7.
Den otevřených sklepů v Terezíně

Den otevřených sklepů v Terezíně

Terezín, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí