Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Židovské památky a muzeum v Kasejovicích

Židovské památky a muzeum v Kasejovicích

Památky
V obci Kasejovice je známá někdejší židovská čtvrť s náměstím, židovským hřbitovem a synagogou, kde dnes sídlí muzeum místních řemesel, hrnčířství, výšivek a výroby dýmek.
Židovská synagoga
Pozdně barokní synagoga, která v pozdější době prodělala několik stavebních úprav, byla postavena ve středu židovského ghetta pravděpodobně v 2. pol. 18. stol. Sloužila nejen k bohoslužebným účelům, ale také k vyučování a vykládání bible, a proto byla zvána též školou. V synagoze bylo umístěno 66 mužských a 45 ženských sedadel. Do synagogy vedly původně dva vchody s dřevěnými schody, odděleně pro muže a ženy.

Židovský hřbitov
Nejstarší písemná zpráva o židovském hřbitově v Kasejovicích na návrší „Na stráži" pochází z r. 1669. V průběhu 18. stol. byl hřbitov několikrát rozšiřován. V r. 1808 byl hřbitov rozšířen i pro potřebu židů z širšího okolí. Márnice pochází z počátku 18. stol.

Muzeum
Muzeum je umístěno v budově bývalé židovské synagogy. Z hlediska regionálního má význam sbírka, dokumentující místní hrnčířskou výrobu, výrobu dýmek „kasovek" a kasejovické výšivky. O prehistorii a zaniklé slávě po rýžování a dolování zlata na Kasejovicku informují archeologické nálezy, mince a minerály s různým obsahem zlata. Významná poloha Kasejovic na důležité obchodní cestě z Nepomuka do Písku znamenala rozvoj řemesel, živností a obchodu jak nežidovského, tak i židovského místního obyvatelstva. Svědčí o tom nejen celá řada výrobků a nástrojů zde vystavených, ale i nejrůznější fotografie a písemnosti. Školství, kulturu a spolky v Kasejovicích dokládají zejména fotografie a některé písemnosti. Vzhled různých zákoutí Kasejovic přibližují dobové pohlednice.

 
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 9. 2018
17.3.
2.12.
Nepomucké trhy 2018

Nepomucké trhy 2018

Nepomuk, Plzeňsko a Český les
15.9.
31.10.
Krajinská výstava na zámku Březnice

Krajinská výstava na zámku Březnice

Březnice, Střední Čechy
Naučná stezka Putování za kasejovickým zlatem

Naučná stezka Putování za kasejovickým zlatem

Kasejovice, Plzeňsko a Český les
Fotbalová tribuna Kasejovice

Fotbalová tribuna Kasejovice

Kasejovice, Plzeňsko a Český les
Radnice v Kasejovicích

Radnice v Kasejovicích

Kasejovice, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí