Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámek Jemnice

Zámek Jemnice

Památky
Zámek Jemnice vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu.

V 16. stol. byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Podle projektu Antona Evrharta Martinelliho dostal zámek po roce 1734 barokní podobu. Interiéry byly upraveny v empírovém duchu po roce 1818. Konečné změny provedli poslední majitelé Jemnice.

V roce 1842 koupil panství markrabě Alfons Pallavicini. Na popud jeho manželky Gabriely, rozené Früstenbergové, došlo k velkolepé přestavbě celého areálu v pseudo rokokovém stylu. Gabriela Pallavicini totiž vyrostla ve vídeňském Hofburgu a byla zvyklá na dvorské prostředí. Žádala proto svého manžela, aby nechal zámek v Jemnici přestavět podle plánů vídeňských architektů. Přestavba pokračovala po celou druhou polovinu 19. století.

Za války v roce 1943 zámek ukrýval vídeňské umělecké sbírky. Sloužil také jako ubytovna studentům vídeňské konzervatoře. Roku 1945 byl zámek konfiskován a zámecké budovy využívala armáda k ubytování mužstva. V roce 1992 zanikl jemnický vojenský útvar a zámek zůstal prázdný. Od roku 1994 byl celý areál v majetku města Jemnice, nyní jej spravují cyriaci - mezinárod-ní řád křižovníků s červeným srdcem, zámek opravují.

Zámek se postupně proměňuje v sanatorium s rehabilitačním centrem pro novodobé válečné veterány z celého světa. Od 10. května 2014 si zde navíc můžete prohlédnout interaktivní armádní muzeum. Pomocí fotofrafií se dozvíte příběhy lidí, kteří za druhé světové války bojovali.Výstavy budou o ženách bojujících za druhé světové války i o natáčení válečných filmů Tmavomodrý svět a Nebeští jezdci. K dispozici zde bude také letecký trenažer Spitfire.

Celý popis
Naposledy změněno: 23. 5. 2017
16.6.
19.6.
Historická slavnost Barchan v Jemnici 2017

Historická slavnost Barchan v Jemnici 2017

Jemnice, Vysočina
16.6.
18.6.
Pouťové atrakce Jemnice

Pouťové atrakce Jemnice

Jemnice, Vysočina
11.8.
12.8.
VII. Jemnická bitva 2017

VII. Jemnická bitva 2017

Jemnice, Vysočina
1.5.
30.6.
Proti proudu času

Proti proudu času

Uherčice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí