Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámek Jemčina - zámek s bohatou historií honitby

Zámek Jemčina - zámek s bohatou historií honitby

Památky
Národní kulturní památka stojí nedaleko řeky Nežárky při jihovýchodním okraji rozsáhlého Jemčinského polesí. Zámek proslavila rozsáhlá obora, místo pompézních honů, na které se sjížděla šlechta ze všech koutů Rakousko-Uherské monarchie.
Lovecký zámek s kaplí sv. Jana Nepomuckého nechal roku 1790 vystavět hrabě Prokop Vojtěch Černín podle projektu architekta Anslema Luraga. Kaple je 19 m vysoká a svou freskovou výzdobou představuje nejcennější část zámku. Původně na místě zámku stával hřebčinec, ke kterému nechali Černínové přistavět zámek.

Velké náklady si vyžádala rozlehlá obora, kam se, většinou v podzimních měsících, sjíždělo panstvo z celé monarchie. Především Jan Rudolf Černín proslul pořádáním tzv. parforsních honů – štvanice na předem odchyceného a ze schránky vypuštěného jelena nebo daňka, který se snažil uprchnout smečce psů. Psi však jeho stopu pozorně sledovali a hnali ho do té doby než padl vyčerpáním. Šlechta vše pozorovala z koňského hřbetu. Ke zcela vysílenému zvířeti poté přišel pořádající šlechtic a probodl jej tesákem. V pozdějších letech bylo nakonec vyplašené zvíře navráceno zpět do původního prostředí. V době největšího rozkvětu zámku zde bylo chováno 64 klisen, 8 hřebců a smečka 160 speciálně vycvičených psů. Pestrý život na zámku v době konání honů zaznamenal lesmistr Jiří Wachtel a právě tyto zápisky posloužily Aloisu Jiráskovi k sepsání povídky Záhořanský hon.

Veselý život na Jemčině skončil 26.7. 1822, kdy se nad oborou přehnala vichřice a v několika okamžicích velkou část lesa zničila. Zámek postupně ztrácel svou pozici a roku 1923 jej včetně polesí převzal československý stát. Později v zámku sídlila armáda, která sem umístila útvar raketového vojska. V roce 2002 zahájil nový majitel celkovou rekonstrukci a již v následujícím roce byl zámek opět otevřen veřejnosti.

Zámek Jemčina nabízí prohlídkovou trasu, kde se seznámíte s historií Jemčiny, dozvíte se více o parforsních honech, historii raketového vojska na zámku, navštívíte konírnu, prohlédnete si unikátní dřevenou konstrukci jízdárny, čestný dvůr, zámeckou kapli, bunkr velitelského stanoviště raketového vojska a expozici loveckých trofejí .

Mimo prohlídkový okruh se můžete na zámku ubytovat, ochutnat české speciality v zámecké restauraci nebo oslavit v nevšedním prostředí životní jubileum či uzavřít sňatek. V zámeckém okolí se nabízí možnost rybaření, sběru hub a borůvek, sportovně ladění návštěvníci mohou zkusit sjíždění řeky Nežárky i Lužnice.

Celý popis
Naposledy změněno: 22. 4. 2018
Cyklotrasa Lužnice - Nežárka

Cyklotrasa Lužnice - Nežárka

Stráž nad Nežárkou, Jižní Čechy
Houbový Park Roseč

Houbový Park Roseč

Roseč, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí