Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámek Dub u Prachatic – jako fénix z popela

Zámek Dub u Prachatic – jako fénix z popela

Památky
Novogotický zámek s cimbuřím se nachází ve vsi Dub, asi 10 km severně od Prachatic. Zámek je patrová čtyřkřídlá stavba se vstupní věží a malým nádvořím, obehnaná zdí s cimbuřím. Budovu zámku obklopuje park s exotickými dřevinami.
Původní tvrz z 15. století nechali Říčanští z Hodějova v 17. století přestavět na pozdně renesanční zámek. V letech 1854 – 1860 byl zámek novogoticky upraven podle projektu architekta J. Niklase. V roce 1998 zámek koupili manželé Battagliovi a kdysi výstavnou budovu poničenou v době, kdy sloužila jako internát, postupně začali opravovat. Bylo nutné zrekonstruovat 34 místností a udělat novou fasádu. Řada místností už je zrekonstruovaných, budovu zdobí „nový kabát“ a tak zámek znovu ožil. Opravené prostory jsou využívány také jako galerie a k pořádání příležitostných výstav. Noví majitelé se snaží se vrátit zámek do podoby, jakou získal po novogotické přestavbě v 19. století. V zámku se totiž nedochoval téměř žádný nábytek, zařizují ho proto na základě vzpomínek pamětníků nebo obrazů a fotografií. Zámek má dnes opravenou fasádu, novou střechu a obnoven je také park.

I přes smutnou historii si zámek uchoval pár unikátů – kobercovou dlažbu s námětem řeckého meandru v kuchyni a jedinečný klavír, kterých bylo vyrobeno pouze osm, v hudebním sále. Zámek Dub u Prachatic je otevřen celoročně. Jeho majitelé zde pořádají koncerty, besídky, soutěže, výstavy i svatby. Vstup je možný buď malými nenápadnými dveřmi přímo z návsi od prodejny potravin, nebo je nutné celý areál obejít zprava po silnici směrem na Dubskou Lhotu a Strunkovice a použít velká mřížová vrata.
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 8. 2018
19.5.
21.10.
Kašpárci a kašpaři říše loutek

Kašpárci a kašpaři říše loutek

Prachatice, Šumava
21.4.
3.11.
Kolekce Ach, ty tabáku! ve Volyni

Kolekce Ach, ty tabáku! ve Volyni

Volyně, Jižní Čechy
18.5.
9.9.
Miloslav Troup

Miloslav Troup

Netolice, Šumava
20.7.
7.9.
Křišťanovické kulturní léto

Křišťanovické kulturní léto

Záblatí, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí