Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Zámecký park zámku Buštěhrad
Příroda

Zámecký park zámku Buštěhrad

Barokní zámek s klasicistní kaplí je nejvýznamnější památkou Buštěhradu. V současné době je bohužel budova značně zchátralá, veřejnosti přístupný je však od července 2013 zámecký park.
V Buštěhradu se nachází rozsáhlý barokní zámek (výstavba započala v letech 1699 – 1700), upravovaný v baroku a klasicismu, s nepříliš významnými stopami pozdějších stavebních období, na jehož úpravách se podíleli i významní barokní architekti.

Na severním svahu pod zámkem najdete zámecký park, který byl v minulých letech zrevitalizován. Zahrada není jen obyčejným parkem, jsou v ní mimo standardní mobiliář i cvičební prvky, houpací sítě a také 2 zátěžové travnaté plochy – jedna i s pódiem, kde se dají pořádat třeba kulturní či sportovní akce. V zahradě bylo nově vysázeno 19 stromů alejových a soliterních, sedm jehličnanů, více než 16 tisíc různých druhů keřů, 16 popínavých rostlinek a 771 trvalek.


Z historie zámku

S výstavbou buštěhradského zámku začala v roce 1699 velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská. Stavbou byl pověřen pražský stavitel Jindřich Klingenleitner. V letech 1747 – 1754 tak bylo zdejší sídlo adaptováno a rozšířeno ve slohu vrcholného baroka. Stavební práce prováděl pražský architekt František Keymel podle ideového návrhu a odborných pokynů Kyliána Ignáce Dienzenhofera, jehož účast je doložena v letech 1747-1748 a poté Anselma Luraga, který na Buštěhradě působil v letech 1751-1753. Po smrti Karolíny zdědil buštěhradské panství nový bavorský kurfiřt Maxmilián Josef, který ho v roce 1805 postoupil arciknížeti Ferdinandu Habsburskému. Z něj pak roku 1847 přešlo do rukou Ferdinanda V. Dobrotivého a stalo se součástí rozsáhlého komplexu císařských velkostatků. Ve vlastnictví císařského domu pak zůstal Buštěhrad až do roku 1918, kdy přešel do majetku Československé republiky jako státní velkostatek.

Později tu sídlili i korunní princové Rudolf a Karel (pozdější poslední císař rakouský). V areálu zámku byly po určitou dobu ubytovány také jeptišky, které vykonávaly dozor v ženské věznici v Řepích. Načas zde našla umístění i vojenská nemocnice. Po první světové válce umístili do budovy zámku Okresní sirotčinec a po jeho finančním krachu využívaly zámeckého areálu různé další státní instituce. Za druhé světové války užíval zámek německý wehrmacht. Po roce 1945 se do zdejších prostor vrátily některé již dříve jmenované instituce a přibyly další: např. družstevní prádelna, místnost Ochrany matek a dětí, dětská poradna i gynekologická ordinace. Později zde sídlil rozhlas po drátě a přístřeší tu našly i další spolky v obci. Od roku 1989 zámek postupně chátral až do roku 2003, kdy se dostal do správy města Buštěhradu a probíhá jeho postupná rekonstrukce.

Aktuality

Tvůrčí a kreativní workshopy k výstavě Ateliér

Výstava ATELIÉR – Kde se převtělíš v umělce! představuje práce tří umělců nejmladší generace v tvůrčím dialogu s akademickou sochařkou Marií Uchytilovou. Je určená zejména dětem do 12 let.
Lidice, Středočeský kraj

Žádný pocit netrvá věčně – Díla na papíře ze solidárních sbírek Skopje a Lidice

Mezinárodní skupinová výstava poprvé spojuje díla ze dvou unikátních solidárních sbírek – Muzea současného umění (MoCA) Skopje, Severní Makedonie a naší Lidické sbírky výtvarného umění
Lidice, Středočeský kraj

Atelier – Kde se převtělíš v umělce!

Výstava představí práce tří umělců nejmladší generace Dominika Málka, Johany Novotné a Ondřeje Vyhnánka v tvůrčím dialogu s akademickou sochařkou Marií Uchytilovou. Je určená zejména dětem do 12 let.
Lidice, Středočeský kraj

Slzy všech lidí jsou stejné

Mapuje život a dílo akademické sochařky Marie Uchytilové.
Lidice, Středočeský kraj

Kořeny, Hlízy a Oddenky – Léčivá síla ukrytá v Zemi

V přednášce Doc. Ing. Romana Pavely, Ph.D., kterého můžete znát z televizních hobby magazínů, nebudou chybět osvědčené recepty léčivých čajových směsí a tinktur například na uklidnění nervů či na zlepšení funkcí imunitního systému.
Kladno, Středočeský kraj

Výstava Kořeny – Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Svět kořenů je plný barev, příběhů a překvapení. Po překročení bludného kořene se zmenšíte a ocitnete se pod zemí, v půdě. Výstava Kořeny ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně potrvá od 14. 2. 2024 do 5. 1. 2025.
Kladno, Středočeský kraj

Inspirace přírodou aneb Permakultura v praxi ve městě i na zahradě

Necháme se inspirovat přírodou, povíme si o permakultuře a jak jí aplikovat na pozemku, zahradě, na balkoně a v životě.
Kladno, Středočeský kraj

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již desátým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. března do 27. října 2024.
Lichoceves, Středočeský kraj

Buštěhradský hrad – fragmenty stavby včleněné do dnešní zástavby

Fragmenty kdysi rozsáhlého buštěhradského hradu, které jsou dnes začleněné v pozdější domovní zástavbě, můžete nalézt v části města, která je dodnes nazývána "Starý hrad". Domy čp. 11, 13 a 25 jsou zapsány na seznamech Státní památkové péče ČR.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Bývalý hradní pivovar v Buštěhradu

Budova pozdně gotického panského pivovaru byla přestavěna v barokním stylu. Autorem přestavby byl proslulý stavitel mnoha pražských paláců Anselmo Lurago. Podle archivních záznamů náležel buštěhradský pivovar k nejstarším pivovarským podnikům.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Muzeum Oty Pavla v Buštěhradě

V muzeu je možné zhlédnout unikátní dokumenty, fotografie a předměty ze spisovatelova života včetně jeho psacího stroje, rybářských prutů či medvídka z dětství, a zároveň se seznámit s historií města Buštěhradu i rodiny Rottů.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.
Lidice, Středočeský kraj

Růžový sad v Lidicích

Růžový sad v Lidicích patří mezi největší sad růží v naší zemi. Roste a kvete tu přes 24 000 růžových keřů ve 240 odrůdách, včetně unikátní odrůdy Lidice. A nové keře stále přibývají. Vysazují je sem například novomanželé poté, co si na tomto romantickém místě řeknou své "ano".
Lidice, Středočeský kraj

Lidický domek – expozice lidické poválečné domácnosti

Interiér poválečného domu v Lidicích si prohlédnete u Památníku Lidice. Ukáže vám původní poválečnou lidickou domácnost včetně vybavení v 50. letech minulého století. Rodinný dům č. 116 byl upraven tak, jak vypadal v době, kdy se do něj nastěhovaly lidické ženy, které přežily vyhlazení obce nacisty.
Lidice, Středočeský kraj

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada

Zoopark Zájezd je malá zoo s rodinnou atmosférou ve stejnojmenné obci. Uvidíte zde na 100 druhů zvířat včetně mnoha unikátních. Za zmínku stojí lemuři, drápkaté opice, surikaty, velbloudi, obří králíci, veverky a největší kolekce chameleonů ve světových zoo. Nechybí dětské hřiště a občerstvení.
Zájezd, Středočeský kraj

Krmení zvířat pro odvážné v Zoo Zájezd

Překonejte strach a nakrmte sklípkana, švába nebo hady.
Zájezd, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Dvůr Hoffmeister Číčovice – za jídlem, odpočinkem i koňmi

Vypřáhněte, užijte si klidu a pohody a pochutnejte si v naší rustikální umělecké gurmánské restauraci. Milovníci koní mohou navštívit naše stáje a děti se projet na poníkovi.
Číčovice, Středočeský kraj

Číčovický dvůr – folklór kousek za Prahou

Restaurace s folklorním programem v jedinečných prostorách selského statku Čičovický dvůr se nachází jen 5 km od letiště Ruzyně (15 minut na metro Dejvická). V prostředí z dob našich předků nabízí klasickou českou i slovenskou kuchyni. Přijeďte si odpočinout a uvolnit se!
Číčovice, Středočeský kraj

Restaurace V Polích Malé Čičovice

Domácí, pohodová atmosféra, romantický interiér, klidné prostředí a především famózní kuchyně, která vychází z těch nejlepších receptů našich babiček – to je restaurace penzionu V Polích, která figuruje na seznamu TOP restaurací Maruerova výběru Grand restaurant.
Číčovice, Středočeský kraj

Pražírna Brandýsek

Provoz kavárny s vlastní pražírnou. Ochutnáte zde také výborné italské speciality a dortíky.
Brandýsek, Středočeský kraj

Family Hotel Okoř – místo okořeněné odpočinkem

Komfort se skvělou gastronomií v přírodním parku v malebné historické vesničce Okoř, známé svou zříceninou ze 13. století. Perfektní místo pro odpočinek po práci.
Okoř, Středočeský kraj

Pivovar Starokladno – pivo vařené s láskou, poctivostí a péčí

Pivovar Starokladno započal svou staronovou historii v roce 2009, když v prostorách restaurace u Kozlíků otevřel pivovar, který pak navázal na pětisetletou tradici vaření piva na Kladensku.
Kladno, Středočeský kraj

Kafe U Žlabu v Noutonicích

Rodinná kavárna zasazená do historického prostředí Trojanova dvora se nachází v Noutonicích na západ od Prahy. Naši kavárnu milujeme a je pro nás radost připravovat návštěvníkům vybranou kávu, domácí zákusky, slané preclíky nebo křupavé croissanty.
Lichoceves, Středočeský kraj

Restaurace Kuklík – Sport

Český pivní lokál na Kladně to je Restaurace Kuklík – Sport.
Kladno, Středočeský kraj