Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Příroda
V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou byl založen už během výstavby samotného zámku v roce 1767. Původně se rozkládal pouze na svahu pod zámkem směřujícím k městečku, ve kterém bylo vybudováno jezírko se zděnou architekturou, nazývané dobovou terminologií "theatrum".

Vlastní zámecký park tvoří tři části:

  • Čestný dvůr ve stylu francouzské zahrady s bazénem, travnatými plochami a květinovými záhony.
  • Park ve svahu pod zámkem, jeho část je narušena stavbou letního kina.
  • Přírodně romantický park s velkou hlavní loukou a rybníkem s vodopádem.

Samotný zámecký park se začal rozvíjet za starohraběte Huga France, který přikoupil k stávající rozloze několik dalších hektarů a zřídil na nich typicky anglický park doplněný kaskádou rybníků, romantickým vodopádem a dnes již neexistujícím tyrolským domem. Součástí zahrady byla také oranžérie na místě dnešního zámeckého zahradnictví.

Po ukončení druhé světové války byl v parku zřízen zajatecký tábor. V parku bylo umístěno asi 20 000 zajatců a během jejich několikaměsíčního pobytu byl park značně poničen. Po vypuknutí epidemie tyfu byl tábor zrušen. Podle pamětníků zůstaly v parku jen stromy, trávníky a keře byly úplně zničeny. V letech 1950 až 1980 byl zámecký park postupně vyčištěn od náletových dřevin, byly obnoveny porosty a dosázeny nové dřeviny. Francouzský Park s partery na čestném dvoře před zámkem byl vytvořen až v 60. letech dvacátého stoleté podle návrhu architekta Břetislava Štorma.

Rajecké kamélie

Pod parkem je zámecké zahradnictví, ve kterém je umístěna jedinečná sbírka kamélií. Sbírání kamélií bylo v 19. století zábavou šlechty ale i představitelů jiných majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly zvláštní skleníky nebo byly kvetoucí rostliny používány k výzdobě zimních zahrad. Jedinečným dokladem slavné éry kamélií je sbírka udržovaná v zámeckém zahradnictví v Rájci nad Svitavou. Jejím základem jsou matečné rostliny přivezené roku 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. Současný soubor obsahuje 300 klasických i méně známých odrůd kamélií.

V době největšího květu kamélií, koncem února a začátkem března, se tahle královna zimních květin pravidelně představuje v historických prostorách zámku v Rájci na specializovaných výstavách, které jsou pořádány už od začátku devadesátých let.

Celý popis
Naposledy změněno: 21. 4. 2018
27.2.
31.12.
Cesta do pravěku Blanenska

Cesta do pravěku Blanenska

Blansko, Jižní Morava
24.3.
31.10.
Obrázky (a nejen) pro radost

Obrázky (a nejen) pro radost

Lysice, Jižní Morava
Pštrosí farma v Doubravicích nad Svitavou

Pštrosí farma v Doubravicích nad Svitavou

Doubravice nad Svitavou, Jižní Morava
Spešovská rozhledna u Blanska

Spešovská rozhledna u Blanska

Spešov, Jižní Morava
Zámek Černá Hora se zámeckým parkem

Zámek Černá Hora se zámeckým parkem

Černá Hora, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí