Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Vyhlídka Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Vyhlídka Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Příroda
Vyhlídka Kamenné moře se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Nejprve je nutné vystoupat po nekolika schodech nad balvany ledovcové morény porostlé klečí a poté se shora otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.
Vyhlídka Kamenné moře stojí na pěší zelené turistické trase uprostřed Kamenného moře, kam je možné vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Z vyhlídky uvidíte Želnavské vrchy s dominantním Knížecím stolcem (1236 metrů), které se vypínají za širokou Vltavickou brázdou a je možné odtud vidět i horní část Lipna, jež začíná u Nové Pece.

Kamenné moře se nachází asi 200 m od hráze jezera. Tvoří jej mohutné balvany pleckenštejnské žuly na rozloze 6 ha. Je porostlé borovicí klečí, která tu roste pro ni v neobvykle nízké nadmořské výšce a také zřídka se objevující borovicí lesní, která tu naopak dosahuje výškového maxima svého výskytu na Šumavě. Za dob ranné turistiky (roku 1911) zde stávala turistická chata, později kasárna pohraniční stráže. Objekt byl v roce 1989 demoličně odstraněn.

Celý popis
Naposledy změněno: 29. 8. 2016

Ubytování a restaurace v okolí